Bundan Sonra tayyare yolculuğunda telefon kullanımı serbest olacak! İşte alınan kararın detayları…

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki uçuşlarda tayyare modu uygulamasını sonlandırmak için harekete geçti. Komisyon, uzuv devletlerin 5G frekans bantlarını uçaklar amacıyla kullanabilir kuzuluk getirmeleri üzere son tarihin 30 Haziran 2023 olduğunu belirtti.

UÇAK MODU TARİHE KARIŞIYOR

Bu tarihten itibaren 5G teknolojisinin bulunduğu uçakların tamamında, seyahat edenler seyahat boyunca telefonlarını tayyare moduna kabul etmek zorunda kalmayacak. Yerde olduğu kadar gökyüzünde da telefonlar bilcümle özellikleriyle alay malay kullanılabilecek.KEZ ülkeleri ortada gezi edenler aramaların beraberinde müzik ve videoteyp akışı sağlayan bilgelik ağırlıklı uygulamalara erişebilecek.

“DÜNYA ARTIK BİR SINIR DEĞİL”

Planın insanlar amacıyla yenilikçi hizmetler sunacağını ve Avrupalı şirketlerin büyümesine koruyucu olacağını belirten KEZ’nin İç Pazardan Mesul Yarkurul Üyesi Thierry Breton, “Süper acul, efdal kapasiteli bağlantının sunduğu olanaklar bahis konusu olduğunda âlem artık bir tahril değil” ifadelerini kullandı.

UÇAKLARDA BELLİ FREKANS BANTLARI KULLANILABİLİYOR

Öte yandan, SU Komisyonu, 2008’den bu yana uçaklar amacıyla muhtemelen sıklık bantlarını ayırırken, bazen hizmetlerin havada ulaşım hizmeti sunmasına müsaade verdi. Ancak, bu hizmet, uçak ile yerdeki aynı uydunun bağlanmasını gerektiğinden yavaştı.

FİLMLER BİRKAÇ DAKİKADA İNDİRİLEBİLECEK

Yeni sistemin ayrıntılarını paylaşan Avrupa Komisyonu, 100 Mbps’nin üstünde olabilen 5G tarafından sağlanan çok henüz faziletli indirme hızlarından yararlanılabileceğini, ayrımsız filmin hemen biraz dakika içre indirilebileceğini belirtti.

RİSK HADDINDEN FAZLA DÜŞÜK

Mobil cihazların uçakları şüphesiz etkilediğine dayalı vukuf eksikliğinin bulunduğunu, bu nedenle tayyare modunun önemli olduğunu kaydeden İngiltere Pervaz Güvenliği Komitesi başkanı Dai Whittingham, “Bir Vakitler çökertme telefonlarının resen pervaz kontrol sistemlerine müdahale edebileceğinden endişeleniliyordu. Deneyimlerimiz bu riski çok bağan olduğunu gösterdi. Tavsiyemiz, rastgele ahit uçuşa geçildiğinde cihazların tayyare modunda olması gerektiği olmuştur” ifadelerini kullandı.

ABD, 5G ÜZERINE ENDİŞELİ

ABD ise uçaklarda 5G teknolojisine mesafeli davranıyor. 5G frekanslarının uçuşları etkileyebileceğini, kavisli yükseklik ölçümlerine öğün açabileceği endişesini taşırken, Whittingham, ABD’nin bilakis İngiltere ve AKARSU’da bunun bire bir sorun olmadığına ilgi çekerek, “5G amacıyla farklı aynı sıklık setimiz var ve ABD’dahi izin verilenden henüz bağan ciddi ayarları var. Gezi fail el 5G istiyor. Düzenleyiciler bu olasılığı anahtar, fakat yaptıkları rastgele şeyin emniyetli olmasını uydurmak için atılacak adımlar olacak” dedi.

Share: