BULUNAN GEYİĞİN ‘METE’ OLDUĞU ANLAŞILDI

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, Turgutlu Anadolu Lisesi bahçesinde tanıdık geyik, saat 16.00 sıralarında Irlamaz Mahallesi’ndeki tıpkı tarlada etçi Mehmet Arif Korkmaz (38) marifetiyle bulundu. Hayvanın, 7 aktarılma evvel kaybolan ‘Mete’ isimli geyik olduğu anlaşıldı. Huy Dulda ve Milli Parklar Manisa İl Büro Müdürlüğü Baytar Hekim Doktor Engin Bahçeci aracılığıyla tüfekle bayıltılan geyik, Spil Dağı Milli Parkına getirilerek, natürel ortamına salındı.

‘ELLERİMİZLE BESLEMEYELİM’

Natür Koruma ve Milli Parklar 4 Mıntıka Müdürlüğü Spil Dağı Büro Müdürü Halil Ernalçacı, Huy Siper Milli Parklar Müdürlüğümüzce Spil Dağı’na elan ilk 14 geyik yerleştirdik. Biz onların katıksız yaşamlarına dağılmaları için sınırlı bölgelere su ve ağızotu bıraktık. Fakat eşleşme döneminde bazıları 50 kilometre büyüklüğünde uzak bölgelere gittiler. Buradan ziyaretçileri üstelik uyarıyorum, çandır hayvanları kişi yiyeceğini tabii alanlarında kendileri bulmaktadırlar, ellerimizle beslemeyelim diye konuştu.

‘BUNDAN BILAHARE METE’YE ASLA BURADAN GİT DEMEYECEĞİM’

Geyiğin bulunmasına herkesten çok restoranda geyikle yaşadığı diyalog ile gündeme mevrut ve ‘Mete’ ismini veren Spil’deki restoranın şefi Orhan Kalkan sevindi. Koruyucu, Mete 7 gündür kayıptı. Ben Mete’ye ‘şimdi git sonradan gel’ dedim. Kızdı ve alındığını düşünüyorum. Tahminî neredeyse 100 kilometre büyüklüğünde gitmiş. Çalışmalar neticesinde Mete, milli parkımıza gabi kazandırıldı. Gene Mete ile birlikteyiz. çıktı Mete’ye katiyen buradan git demeyeceğim. bundan sonra ilişkilerimiz elan zihayat şekilde devam edecek diyerek konuştu.

Share: