Bu koroda herhangi bir iz ve yaş gurubundan güç saha alıyor

Bu koroda seçme iz ve yaş gurubundan can düzlük alıyor

Şehzadeler Umum Terbiye Merkezi Türk Müziği Korosunda ocak hanımından doktora rastgele meslek gurubundan âdem düzlük alıyor

İlk konserini ev ayında Manisa’üstelik verecek olan koro, nisan ayının böylece 15 bin kursiyerin katılımıyla gerçekleştirilecek stadyum konserinde düzlük matlup

MANİSA Manisa’de, Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi vasıtasıyla kurulan ve alelhusus tek çalgı aleti eğitimi almamış herhangi bir iz ve yaş gurubundan kişinin düz aldığı 20 nefis Türk Müziği Korosu çalışmalarına başladı.

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde doktordan hemşireye, sülale hanımından öğretmene, esnaftan öğrenciye büyüklüğünde herhangi bir patika ve yaş grubundan katılımcının düzlük aldığı 20 kişilik koro kuruldu. Milli Yetişek Bakanlığı Maltalık Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü aracılığıyla başlatılan 81 ilde koro kurulması planı doğrultusunda oluşturulan koro, çalışmalarına başladı. Sülale ayında Manisa’dahi vereceği konserin peşi sıra komşu illerde tayf alacak olan Şehzadeler HEM Korosu, nisan ayının böylelikle İstanbul veya Ankara’bile gerçekleştirilecek olan organizasyonla 15 bin kursiyerin katılımıyla stadyum konserinde meydan matlup.

Şehzadeler Ahali Eğitimi Merkezi Müdürü İlyas Kayaokay, yaptığı açıklamasında Milli Terbiye Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü vasıtasıyla başlatılan ve 81 ilde kamu el yetişek merkezlerinde Türk Müziği Korosu kurulması planlamasına istinaden koroyu kurduklarını söyledi.

Nisan ayında 15 bin şahsiyet dev koro konser verecek

Kayaokay, “Koromuz andıç bilgisine erbap olan kişiler tarafından oluşmamaktadır. Ağız Ağıza meşk usulüyle sunulan tıpkısı eğitimdir. Koro çalışmalarımıza ekim ayı itibariyle başladık. Ekim, teşrinisani ve meyan aylarında yapılacak çalışmalardan sonradan ev ayı içerisinde kişi ilimizde bire bir konser düzenleyeceğiz. Akabinde İstanbul Eş Güdüm Merkezi aracılığıyla belirlenecek yandaki illerimizde konserlerimiz bitmeme edecek. Konserin icrasından sonraları gücük ay, mart ve april dönemlerinde koro çalışmalarına bitmeme edilecek. April kocaoğlan serencam haftasında ise Ankara yahut İstanbul görünmek amacıyla 15 bin şahsiyet kursiyerlerle aynı stadyum korosu icra edilecektir.” dedi.

“Rastgele patika ve yaş grubundan murahhas var”

Şehzadeler Ahali Eğitimi Merkezi korosunu çalıştıran saz öğretmeni Jale Karaalp üstelik Şehzadeler HEM Türk Müziği Korosunun farkındalık monte etmek namına oluşturulduğunu kaydetti. Karaalp, “Koroyu bildirme mebzul şekilde hazırlamaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızın hepsi buraya evvel önce durmak yerine geliyor, önce hedefimiz muntazır olmak ve Türk Müziği alanında ayrımsız farkındalık oluşturmanın beraberinde angajman, muadele ve birleştirici ruhunu ihdas etmek. Bizim sloganımız 7’den 70’e çalgı değme yerde diyoruz. Bunu en dolgunca şekilde yapmaya çalışacağız. Bu ayrımsız yarışma değil, saz kültürümüzün önemine zaman yansımak. Koromuz, doktordan hemşireye, öğretmenden eş hanımına, esnafına büyüklüğünde seçme patika ve gözyaşı gurubundan kişilerden oluşuyor.” diyerek konuştu.

Koroya katılan Manisa Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi psikologlarından Mehabetli Kırboğa üstelik, hastalara müziğin ne büyüklüğünde ferah geldiğini bildiğini ve o yüzden koro çalışmalarına katıldığını belirterek, koroda vadi almaktan mutlu olduğunu söyledi. Kırboğa, “Şehzadeler Umum Eğitimi Merkezi’nin açtığı bu eğitime katıldım, haddinden fazla disiplinli bire bir şekilde neşeli ve keyifli saatler geçiriyoruz. Sesimi terbiye etmek ve imar etmek istiyorum” dedi.

Koroya katılan Şehzadeler Ahali Eğitimi Merkezi öğretmenlerinden Öznur Eken Öztürk ise tek çalgı eğitimi almadığını belirterek, “Tamamen alaylıyız, hem eğleniyoruz hem dahi sesimizi eğitiyoruz. Koro kendisine Şehzadeler Halk Eğitimi merkezini sunma gür şekilde açıklamak amacıyla buradayız.” şeklinde konuştu.

Koroya katılmaktan dünya mutlu olduğunu kaydeden Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde Evgin Servis hemşiresi kendisine fariza yapan Zeyno Öztürk da şunları söyledi: “Açılan bu koro kursuna katılma amacım faaliyet sonrasında az buçuk arınmak. Müziği haddinden fazla seviyorum. Evde mırıldanarak söylediğim şarkıları profesyonelce izah etmek istiyorum. Kursa başlayalı henüz beş altı aktarılma oldu ama kendimi çok elan iyi hissediyorum. Hedefimiz Umum Terbiye Merkezi adına süper bire bir koro nüfuz etmek.”

Koroda vadi düz Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi öğretmenlerinden Aysel Ökmen ise, “Say sonrası hem dinlenmek hem dahi temizlenmek hesabına koroya katıldım. Koro yerine hedefimiz toprak bazında bir numara koyulmak.” dedi.

Share: