Bu habbe pencereleri görenleri şaşkına çeviriyor

Bu lüp pencereleri görenleri şaşkına çeviriyor

MALATYA – Malatya’nın Akçadağ ilçesinde zar kalınlığı tıpkısı metre adına kerpiçten düz yazı edilen 100 almanak evlerin pencerelerini görenler bire bir elan bakıyor. Asrılık bir tane odalı evlerin hareketsiz kol ve tavana mümasil pencereleri görenler şaşırıyor.

Akçadağ ilçesinde kısaca 300 kişinin yaşadığı 80 haneden oluşan Küçükkürne Mahallesi’nde kısaca 100 sene önceki cidar kalınlığı bire bir metre kendisine kerpiçten ve biricik odalı yerine inşa edilen evlerin pencerelerini gören şaşkınlığını gizleyemiyor. Mahallede günümüze ulaşmayı başaran 3 evde tavan seviyesinde ve mecmu kendisine oluşturulan pencereler, düzlük alıyor. Mahalle dahi kâin üç analog yapındaki evlerden birinde etkili İsmail Arslan atalarından kalma yapıları koruyarak kullanılmamış nesillere bırakıt artırmak istediklerini belirterek lüp yıkılmaması üzere geçtiğimiz yıllarda yapı yaptırdıklarını söyledi.

“Eskimemiş nesillere bırakıt tezyit etmek istiyoruz”

Biricik odalı duvar kalınlığı kısaca bire bir metre olan evlerde halen yaşamaya bitmeme ettiklerini tabir fail Aslan,” Bu ocak dedemizden kalma. Bölgede analog üç karı henüz var. Geçtiğimiz yıllarda çökmemesi için bina yaptırdık ve halen burada yaşamaya devam ediyoruz. On çocuğumuz üstelik bu evde büyüdü. Evin bakir nesillere miras kalması üzere elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

“Asayiş zımnında pencereler cümle adına yapılmıştır”

Evlerin kışın hamam edebiyat ise serin tutması nedeniyle kerpiçten inşa edildiğini kaydeden Arslan, ” Pencerelerin yüksekte ve oldukça olmasının nedeni elan esbak yıllarda bölgede eşkıyalar camlara zehir açarmış. Pencereler yüksek ve küçük yapılarak analog tıpkısı olayda evde yaşayanların engel görmemesi hedeflenmiş. “diyerek konuştu.

On çocuğunu büyüttüğü evde eşiyle alay malay yaşamlarına devam ediklerini belirten Fadime Arslan ise tedricen halel olan evin ayrımsız kısmını zat imanları ile restore ettiklerini söyledi.

Share: