Bozuk hakim ve savcıların “Şahika Yayınevi davası” kapsamında yargılanmalarına devam edildi

Malatya’birlikte, 2007’da işlenen Zirve Yayınevi’ndeki cinayetlere ait davayla ilişik, aralarında Zekeriya Katışıksız’ün dahi bulunduğu 4’ü firari 5 sakat bilgili ve savcının, olayı Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda Ergenekon ile ilişkili göstermeye çalıştıkları iddiasıyla yargılandıkları davada, eski bilge Birol Bilen için yakalama kararı çıkarılmasına değişmeyen verildi.

Yargıtay 11. Ukubet Dairesince görülen davanın duruşmasında, müştekiler ile Patırtılı ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla bağlantı kurulurken, sanıklardan mevrut olmadı.

Dava dosyasına mevrut belgelerin okunmasının ardından Kat Başkanı Mürtefi İhsan Öztekin, sanıklardan Dünya Anemik, Haydi Çağdır, Mehmet Karababa ve Zekeriya Halis hakkındaki yakalama kararlarının yürütüm edilemediğini bildirdi.

Müştekilerin dinlenilmesinin peşi sıra görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, firari sanıklar hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenilmesine, adresinde bulunamayan maznun Birol Alim için yakalama kararı çıkarılmasına ve kalık hususların ikmalinin beklenilmesine değişmeyen verilmesini talep etti.

Müzakerenin arkası sıra küşayiş kararları açıklayan Ofis Başkanı Öztekin, sanıklar Kansız, Çağdır, Karababa ve Saf hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenilmesine, Bilici için dahi rapor almaya müteveccih yakalama çıkarılmasına değişmeyen verildiğini bildirdi.

Ayrıca, yakınan Tinsel Abat’ın, davaya katılan sıfatıyla katılmasına ve ati celse şahit yerine dinlenilmesi üzere zaruri yazışmaların yapılmasına değişmeyen veren mahkeme heyeti, davayı 26 Ocak 2023’e bıraktı.

Share: