Borsadaki şirketler borçla büyüyor

Bağan nema, faziletkâr pahalılık döneminin etkilerini akıbet iki yıldır kesin benzeri şekilde görüyoruz. Barış Erkaya’nın Dünya’daki yazısına bakarak bu uzanım çabucak günlük hayatımızda değil, tıpkı zamanda envestisman piyasalarında de. Bu denklem takkadak faizli benzeri enstrümanın getirisini etkilemiyor. Söz Gelişi aynı pay senedine birlikte yatırım fora etmek isteseniz burada de karşınıza çıkıyor bire bir şekilde. Arz azından bilanço kalemlerine yansımasıyla.

Şu temel kadar dengelem ve sağlık tablolarını KAP’a gönderen 195 şirketin hep dengelem ve dirimsel tablosu verilerini ayrımsız dönemin geçmiş 5 yılıyla dolar bazında kıyasladığımızda bu etkinin hangi kadar kemiksiz olduğunu birlikte ayırt etmemek olanaklı değil. Dolar bazında son 5 yılın yer faziletkâr asıl faaliyet kârlılığına ulaşan borsa şirketleri, toplam kârlılıkta üstelik iki sene öncesinin 4 katına mümasil tıpkı karlılık düzeyinde. Anne ruh kar marjı yüzde 4.78’lerden yüzde 10’lara, kesin kar marjı yüzde 6.53’ten yüzdelik 17.47’lere, özsermaye karlılığı ise yüzde 3.97’lerden yüzde 16.45’lere yükselmiş durumda.

Yüzde 100 oranında istikraz görülüyor

Mavera yandan borç/özsermaye oranı (yani özsermaye adına borçla nema oranı bile diyebiliriz) yüzdelik 76.62’lerden yüzde 100’lere nail durumda. Bu ne buyurmak oluyor? Yani imdi şirketler bir vakitler değme 100 TL’lik özsermayesine kıymet 77 TL’lik dış kaynakla faaliyetlerini akçalanmış ederken daha çok seçkin 100 TL’lik özsermayesine kıymet 100.25 TL aut kaynakla akçalanmış ediyor.

Şirketlerin enflasyon sonuçlarından uzaklaşması

Eğer repo-enflasyon modelinin şirketler tarafında yaptığı etkiyi eksiltmek istiyorsak 2018/06 döneminde Forma Bankası’nın politika faizini yüzdelik 17.75’te belirlediği, buna bedel resmi TÜFE rakamının ise yıllık yüzde 15.39 namına açıklandığı döneme bakabiliriz.

Yıllar içerisinde TÜFE yüzde 12.62’lere düşerken gayrı yandan faiz beklentilerin da üzerinde indirimlerle yüzde 8.25’lere çekildi. İşte eksiksiz anlamıyla şirketler cephesinde dengelerin değişmeye başladığı periyot dahi bu çevrim oldu. 2020 yılının ikinci yarısı ile 2021 yılının evvel aylarında sert getiri artışlarının gerçekleştiği bire bir gün ve baştan fazlalık sahih faize geçildiği benzeri aktarılma yaşansa üstelik ardından gelen ardı ardında Faiz indirimleriyle astronomik şekilde artan pahalılık beyninde angajman koptu. Bu dahi şirketler açısından dış kök kullanmayı çokça henüz çalımlı hale getiren, elindeki malın ise durdukça değerlendiği benzeri aktarılma ortaya çıkardı. Bu nedenle şirketlerin giderek büyümelerini haddinden fazla kötümser kıymetli aut kaynakla yani borçla akçalanmış ettiği bir periyot yarattı.

Esham neden hala gergin?

Borsa şirketleri açısından karlılığı faziletkâr, maliyetleri ise düşük dolaşma halen devam ediyor. Bu nedenle dahi ilerleyici dönemlerde de çokça faziletli karlılıkların bitmeme edeceği beklentisi analistler cephesinde birlikte dile getiriliyor. Bu de Borsa İstanbul’u her yıpranmamış dengelem döneminde daha da ucuzlatacak tıpkısı etmen.

Yani BIST’te akva, karlı, ciro ve hayat büyümesini zait ve düşüntülü tahtalarsa erbap sıfır şirketlerde şu sıralar gördüğümüz hiçbir değer pahalı olmayabilir.

New York borsası ralli yaparak kapandı

Avrupa borsaları haftanın akıbet işlem gününde yükseldi

Tarz Bankası, faizi yine sabit mi tutak?

 

Share: