Borsa İstanbul, VİOP’taki buyruk ve işlem oranı verilerini yayımlayacak

Borsa İstanbul ZIYAN ETMEK, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’ndaki (VİOP) buyruk ve muamele oranının hesaplanmasına ve üyelerle paylaşılmasına karar verildiğini duyurdu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, borsada kalan prosedür hacimleri, piyasalar arası etkileşim, algoritmik ve faziletkâr frekanslı işlemlerin etkisiyle işlem sistemine girilen, değiştirilen ve tahrip edilen irade sayısında beklenen ayrımsız artım gözlemlendiği bildirildi.

Dünya genelinde birlikte borsadaki eğilimin teknolojik gelişmelerin etkisiyle bu yönde olduğuna belen edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda emirlerin izlenebilmesi, raporlanabilmesi ve çözümleme edilebilmesi iri ehemmiyet kazanmıştır. Toptan borsalarda gerçekleşen işlemlere nispetle haddinden fazla daha faziletkâr sayılara ulaşan emirlerin değerlendirilmesinde buyruk ve işlem oranının asli koku adına öne çıktığı, değişik yaklaşım ve yöntemlerle bu oranın hesaplandığı gözlemlenmektedir. VİOP’ta emir ve muamelat oranı verilerinin hesaplanmasına ve üyelerle paylaşılmasına değişmeyen bırakılmış olup, söz konusu veriler adisyon-antant bazında bu 16 Eylül’den itibaren günce olarak ‘connect’ sistemine yüklenecektir.”

Açıklamada, kaime ve prosedür oranının hesaplamasında girilen, değiştirilen ve fek edilen parçalanmamış emirlerle hususi iş bildirimleri aut yekpare işlemlerin dikkate alındığı vurgulandı.

Yatırımcıların kaime ve prosedür hareketleri ve risklerini soy zamanlı izleme edilebilmesi amacıyla üyelerin üstelik kişi sistemlerinde muktezi altyapıya cemaat olması gerektiği tamlanan açıklamada, ayrıca buyruk ve işlem oranı verilerinin Borsa İstanbul tarafından sağlanacak verilerle taharri edilmesinin beklendiği ifade edildi.

Share: