Borsa günün önce yarısında yatay seyretti

Borsa İstanbul’dahi BIST 100 endeksi, günün geçmiş yarısında yüzde 0,02 azalışla 3.265,10 puana geriledi.

Günün evvel yarısında BIST 100 endeksi, saat 13.00 bakımından önceki kapanışa bakarak 0,54 nokta derece kaybederek 3.265,10’a indi. Toplanmış iş hacmi 21,9 bilyon lira düzeyinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzdelik 0,51 değer kazanırken, ana ortaklık endeksi yüzdelik 0,38 derece kaybetti.

Sektör endeksleri beyninde en haddinden fazla kazandıran yüzde 2,83 ile finansal kiralama, faktoring, sunu çokça gerileyici ise yüzde 1,03 ile yapım oldu.

Bu arada, Borsa İstanbul, BIST 50 endeksinde düzlük alan paylar için 14-27 Eylül’de geçerli açığa satış işlemlerinde yukarı aşama kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

Avrupa Hat Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, henüz cimri servet politikasının canip etkisinin henüz tutkun büyüme olsa de pahalılık beklentilerinde çıpanın bozulmasına izin vermeyeceklerine ilişik kıpırdak tıpkı çevir sinyali verilmesi gerektiğini bildirdi.

Analistler, model bankalarının agresif getiri adımlarının bitmeme edeceği sinyali verdiği bire bir ortamda alelacele yükselen arbitraj getirileri ve dolardaki güçlenmenin nekahet korkularını derinleştirdiğini belirterek, global piyasalarda bağan risk iştahı ve faziletli oynaklık temasının ayrımsız süre daha gündemde kalabileceğini söyledi.

Tahvil ve döviz piyasalarının seyrinin yakından izlenmeye devam edileceğini nâkil analistler, format bankası yetkililerinin açıklamalarının izlem edildiğini, veri gündeminde ise ABD’de küresel stoklar ve bekleyen konut satışlarının öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.200 ve 3.140 seviyelerinin bindi, 3.370 puanın dayanım konumunda bulunduğunu kaydetti.

Share: