Bombalı Gösteri Hazırlığında Olduğu İddiasıyla İstanbul’da Yakalanan Dalavereli Tutuklandı

Yıldırı örgütü PKK’nın elebaşılarından Garaz Karayılan’ın talimatıyla İran üzerinden Türkiye’ye güzeşte ve cali kimlikle İstanbul’da yakalanan bombalı gösteri hazırlığındaki Mehdi Mıhçı tutuklandı.

İstanbul İstihbarat Büro Müdürlüğü ile Terörle Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, yıldırı örgütü PKK yerine cıvıltı yürüteç ve gayrikanuni yollarla ülkeye antre yapan zanlıların yakalanması amacıyla himmet yürüttü.

Çalışmalar sırasında, İstanbul’üstelik bombalı eylem hazırlığında olduğu belirleme edilen “Seydo Botan Gever” kod adlı Mehdi Mıhçı 7 Ağustos’ta Fatih’te yapılan operasyonla yakalandı.

Terör örgütüne 2014’te katıldığı belirlenen teröristin, örgütün neymiş hususi kuvvetler yapılanmasında bulunduğu, hareketli bomba ve sabotaj konularında yetişek aldığı, bomba yapımı üzerine da uzmanlaştığı ortaya çıktı.

Teröristin ayrıca Çerağ bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının geçiş bölgelerine mayın döşediği, eski dönemlerde eylem yapması üzere çok sayıda teşkilat mensubunu Türkiye’ye gönderen kadro içerisinde faaliyet yürüttüğü belirleme edildi.

Çalışmaların devamında, Mehdi Mıhçı ile bağlantılı olabileceği değerlendirilen şüphelilerin yakalanması için Güngören’üstelik belirlenen iki adrese sel eden polis C.A, E.K. ve M.K’yi da gözaltına aldı.

Mıhçı emniyetteki işlemlerin arkası sıra adliyeye irsal edildi.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Düzenli Suçlar Anket Bürosunda görevli müddeiumumi marifetiyle sorgulanan Mıhçı, “silahlı terör örgütüne unsur doğmak” suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe irsal edildi.

İstanbul Gözcü 7. Hazar Ceza Hakimliğine çıkarılan Mıhçı, emniyette sükût hakkını kullandığını, savcılıkta verdiği ifadeyi esasen ettiğini ve serbest bırakılmayı istediğini söyledi.

Şüpheli avukatının beyanı

Şüphelinin avukatı ise müvekkilinin olayı gönülden tıpkı şekilde anlattığını ve inkarda bulunmadığını ifade ederek “Ablasının elan evvel örgüte katılıp bilahare ahiret yolculuğu haberini aldıktan sonraları fert benzeri çıkış belgesi yaşamıştır. Böyle bire bir iştirak küçümseme konusudur. Kendisini, ne antlaşma gittiğini ve örgütte yapamayacağını anlayıp fırlamak istediğini açıklamıştır. Orada yapamadı ve kavrayışsız döndü. Öncelikle İstanbul’üstelik ayrımsız hayat kurmaya çalışmıştır. Müvekkil, öz suçunun ortaya çıkmasına tavassut etmiştir. Bakir delillerin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir.” diyerek konuştu.

Şüpheli avukatı, müvekkilinin patlayıcı maddeye dair eğitim aldığını gösterir ayrımsız delil olmadığını savunarak başıboş bırakılmasını kâm ettiği çirkin için etkili nedamet hükümlerinin uygulanma ihtimalinin erdemli olduğunu söyledi.

Hakimliğin kararı

Hakimlik kararında, polis güçleri raporlarında PKK/KCK silahlı yıldırı örgütü faaliyetlerinin açıklanmış edilmesi ve engellenmesine müteveccih yürütülen çalışmalarda firar ve arama kaydı mevcut şüpheliyle ilişkin kayıtlarda, şüphelinin PKK/KCK yıldırı örgütünce mir verilmesi halinde eylemsel canlılık konularında teşekkül yerine öncecilik alarak can alıcı nitelikli eylem yapabileceği değerlendirildi.

Şüphelinin, Fatih’te kâin benzeri gelişim durumunda olduğunun öğrenilmesi üstüne yanına gidildiği ve etiket ibraz etmesi istenildiği bildirilen kararda, şüphelinin başkasına ilişik etiket ibraz ettiği vurgulandı.

Siber Suçlarla Savaşım Ofis Müdürlüğünün tutanakları, kaka hakkındaki ifadeler ve foto teşhisli şahit beyanlarını dikkate düz hakimlik, şüphelinin “silahlı yıldırı örgütüne uzuv tevessül etmek” suçundan tutuklanmasına değişmeyen verdi.

Savcılıktaki ifadesi

Soruşturma savcılığındaki ifadesi ortaya sâdır karanlık, PKK’ya katılan ablası Jiyan Mıhçı’nın 2010’üstelik öldüğü haberini aldıklarını belirterek “Bu beni ruh bilimsel namına etkiledi ve 2014’te örgüte katıldım. Öncelikle Avaşin’e gittim ve Şervan eğitimi (sanki yıpranmamış savaşçı ekibi müptedi birliği) aldım. Ardından 2015 sonuna büyüklüğünde Behçet Bermani Tepesi’nde kaldım. Sonrasında örgütten gitmek aracılığıyla Irak’ın Diyana tarafındaki köylere geçtim. Türkiye’ye gelmeye çekindim.” diye niteleyerek konuştu.

Orada namına aynı avlu kurduğunu ayrıca tıpkı uzaklık çobanlık yaptığını anlatım eden suratsız, Orak Ayı 2022’da İran’a, oradan dahi Veca Doğubayazıt üzerinden Türkiye’ye antre yaptığını anlattı.

Şüpheli, eş kaçakçılarına Irak’tan Türkiye sınırına kadar 1200 dolar, Doğubayazıt’tan İstanbul’a büyüklüğünde de 9 bin lira verdiğini, üzerindeki 4 bin avro ve bin doları tıpkı arkadaşı yoluyla ailesine gönderdiğini, İstanbul’dahi hisse senedi kurup normal aynı sahn sürmeyi planladığını savundu.

PKK yıldırı örgütü elebaşılarından Karayılan ile olan fotoğrafının sorulması üzerine suratsız, “Şervan eğitimi aldığımız dönemde Garaz Karayılan eğitim aldığımız yere gelmişti. Orada hepimizle fotoğraf çektirmişti. Bu foto o zamanların fotoğrafıdır.” yanıtını verdi.

Kendisiyle ait ifadeleri kabul etmedi

Şüpheli, bir teşkilat mensubunun kendisi hakkındaki “2015-2016’bile temel çevrim eğitimi aldı. Metropollerde fedai tarzı eylem yapmak amacıyla bekletilen amade kadrolardan olan bu teşekkül mensubu, sonuç namına 2020’üstelik görevlendirme için Çerağ alanındaki taburda beklemekteydi.” ifadesine alın, bu kişiyi tanımadığını savundu.

Başka benzeri örgüt mensubunun, karşı “2018’de Işık alanında gördüm. Bu eş o çağ hususi kuvvetler biriminin sabotajcısı olarak cıvıltı yürütmekteydi. O sıralarda ‘Türkiye’nin Çerağ’e yağız harekatı olacak.’ diye istihbarat gelmişti. Bu teşkilat mensubu dahi Mum alanında Türk askerinin geçebileceği güzergahlara mayın yerleştiriyordu. 2019’de gönderildiği taburda hala eğitmen namına cümbüş yürütmektedir.” şeklinde ifade vermesine ilgili beyanı sorulan bed, bu kişiyi bile tanımadığını öne sürdü.

Hakkındaki istihbari icraat, sabotaj eğitimi aldığına dayalı tanık beyanları, yakalanma süreci, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarından geçtiği tarihten itibaren yapılan ustalık takipler tıpkısı arada değerlendirildiğinde, terör örgütünün sanki hususi kuvvetlerinde baltalayıcı olarak düz aldığı, İstanbul’a bombalı gösteri açmak üzere geldiği değerlendirilerek şüpheliye bu konudaki savunması soruldu.

Şüpheli, bombalı eylemlere katılmadığını, hakeza ayrımsız yetişek almadığını ve bomba eylemi boşaltmak amacıyla İstanbul’a gelmediğini kanıt etti.

Share: