Bodrum’da sebze ve semere tarlasında dronla alarga ilaçlama yapıldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde belediyeye ilişik tarımsal ilaçlama ve gübrelemede beğenilen dron ile ayrımsız tarlada açıktan ilaçlama yapıldı.

Mumcular Mahallesi’ndeki benzeri sebze ve kâr tarlasında belediye görevlilerince haritalama sistemiyle tarladaki ürünler havadan gücük sürede ilaçlandı.

Çalışmaları durumunda inceleyici Bodrum Uray Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmayan, gazetecilere, uray yerine üreticilere arkalamak için zirai ilaçlama dronunu bire bir kamer ilk hizmete aldıklarını söyledi.

Dron ile üreticilere nakit deva ve gübreleme hizmeti verdiklerini anlatan Yılmaz, “Ücretsiz adına ilaçlama yapıyoruz. Dron yaklaşık 10 litre likit kapasiteli. 10 dakikada yaklaşık 10 dönümlük yeri ilaçlayan ve gübreleyen benzeri hava ara bulucu. Bu sayede yakıttan, personel maliyetinden artırım sağlıyoruz. Tıpkı zamanda da ürünlerin zarar görmemesini amaçlıyoruz.” dedi.

Yılmayan, dronu üreticilerin ihtiyacı dahilinde zeytinlikler, yemiş ve mandalina bahçeleri ile tahıl ürünlerinin gübrelenmesi ve ilaçlanmasında kullandıklarını dile getirdi.

Share: