BM Umumi Sekteri Guterres, Rusya-Ukrayna savaşının “büyüyeceği” uyarısında bulundu

BİRLEŞMİŞ Konfedere Milletler (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ile Ukrayna arasında “elan iri tıpkı savaşa makul gidildiği” uyarısında bulundu.

Guterres, 193 üyeli BM Umumi Kurulunda yaptığı konuşmada, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı, abuhava değişikliği, şiddetli fukaralık ve savaşlar dahil dünyanın yüz yüze olduğu tıpkı topluluk sorunlara değindi.

2023’e daha önceki tek karşılaşılmayan tıpkısı paradigma zorluğun eşiğinden bakılarak başlandığını kaydeden Guterres, “Bu posta sokak çıkmaz, rotamızı düzeltmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Guterres, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın, Ukrayna halkına dip toptan sonuçları olan “tarifsiz acılar çektirdiğini” söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında “daha iri benzeri savaşa gidildiği” ve barış amacıyla umutların giderek azaldığı uyarısında kâin Guterres, “Koku dökülme olasılığı artmaya devam ediyor. Acun somnambulizm yaparak daha balaban benzeri savaşa gitmiyor, korkarım bunu bilinçli yapıyor.” şeklinde konuştu.

Guterres ayrıca, İsrail- Filistin çatışmasının yanı sıra Afganistan, Myanmar, Haiti ve Sahel bölgeleri dahil barışı tehdit fail değişik çatışmalardan bahsetti.

BM Şartı’na tutkun ayrımsız şekilde insan haklarını ve haysiyetini dolay plana koyarak barışa yönelik yaklaşımın değiştirilmesi gerektiğini belirten Guterres, “Eğer bilcümle ülkeler BM Şartı’nın yükümlülüklerini namına getirirse sulh hakkı garanti altına münfail olur.” dedi.

Share: