Bitlis selen… Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Bitlis Çevre Yolu’nun açılışında konuştu Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, batıya yaptıkları yaptırımların aynısını doğuya bile yaptıklarını belirterek, “Hükümetimiz celal aklıyla yaptığı planlamalarla bu ayrımı ortadan kaldırmıştır. Muvasala ve tanıtma yatırımlarıyla, hasret meşbu türkülerdeki kere tariflerini tersine çevirdik.” dedi.

Karaismailoğlu, kentteki programları kapsamında çarşı merkezinde planlı “Dereüstü Islah Projesi” kapsamında bitmeme fail çalışmaları inceledi, firma yetkililerinden bilgi aldı.

Esnafı müzakere fail, çay ocağında vatandaşlarla bire bir araya gelen Karaismailoğlu, valilikte gurur amirleriyle müzakere toplantısına katıldı.

Ardından Bitlis Mekân Yolu ve Kavşağı’nın açılışını gerçekleştiren Karaismailoğlu, projenin kent trafiğini koskocaman ölçüde rahatlatacağını söyledi.

Doğu Anadolu’yu Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerine bağlayan Bitlis’te ağır sıklet bir trafik yoğunluğunun olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bitlis’e bayındır bir zaman aldırabilmek amacıyla çalışmalarımıza başlamış ve 11 kilometrelik çevre yolunu yapmıştık. Çarçabuk gelişen Bitlis’in çevre yolu ağını hizmete sunduğumuz 9 kilometrelik konvansiyon ile henüz de geliştirdik. Şehir içi trafiği rahatlatmak amacıyla organizasyon ettiğimiz mekân yolu ile güneybatıda Şanlıurfa ve Diyarbakır üzerinden, doğuda ise Van ve sınır kapıları hattından gelen transit kişmiri yolu trafiğini kent dışına aldık. Proje kapsamındaki Bitlis Methal Kavşağı sebebiyle, çevre yolumuzun hem kent merkezi bağlantısını sağladık hem de mevcut kasaba yolu ile bağladık.” diye niteleyerek konuştu.

“Hayata geçirdiğimiz değme projenin ayrımsız akarsular gibi bölgesine bereket taşıdığını görüyoruz”

Projenin 6 kilometrelik kasaba yolu, 3 kilometrelik Bitlis Methal Kavşağı ve 156 metrelik Sarik Köprüsü ile toplamda 9 kilometreden oluştuğunu, 2×2 şeritli bölünmüş nöbet ve bitümlü sıcak kaplamalı olduğu bilgisini veren Karaismailoğlu, bugün hizmete açtıkları yer yolu yardımıyla hattaki 12 dakikalık gezi süresinin 4 dakikaya indiğini kaydetti.

Böylece ayrımsız yılda zamandan 27,5 milyon liralık, akaryakıttan 1,5 milyon liralık doğmak üzere toplamda 29 milyon teklik tasarruf sağlayacaklarını aktaran Karaismailoğlu, “Ayrıca, yine yıllık yerine 298 ton susturucu çıkarma azalması sağlayıp, çevreye katkımızı sunmaya bitmeme edeceğiz. Bizim aklımızda, kalbimizde ‘halka bakım Hakk’a hizmettir’ ilkesi vardır. Buna bakarak yaşıyor, buna bakarak bakım ediyoruz. Bu unsur ışığında hayata geçirdiğimiz rastgele projenin, eserin tıpkı akarsular kadar bölgesine, şehrine, milletimize bereket taşıdığını görüyoruz. Bu çalışmalarımız yapım aşamasından itibaren bölgenin istihsal, istihdam, tutum, ekin, turizm ve ticaretine duygusal suyu oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003’ten bugüne gerçekleştirilen yatırımlarla Bitlis’in bölünmüş sefer oranını de yüzde 43’lere yükselterek, Türkiye ortalamasının üzerine çıkardıklarını vurguladı.

Kentte yapımı bitmeme eden 10 karaca yolu projesinin toplam bedelinin 5 milyar 720 milyon teklik olduğunu belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 yılda Bitlis’in kalkınması için iblağ ve altyapı hizmetlerimizi seferber ettik. Şehrimizi bugünlere getirdik. imdi da durmak bulunmayan, yola devam. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, Türkiye’nin yüzyılında bize reva hizmetleri, Bitlis’in türe ettiği ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Batıya ne yaptıysak, Doğuya da aynısını yapıyoruz. Hükümetimiz, cesamet aklıyla yaptığı planlamalarla bu ayrımı ortadan kaldırmıştır. Muvasala ve danışma yatırımlarıyla, hasret kırcı Türkülerdeki posta tariflerini aksine çevirdik. Bitlis üzere hangi yapsak yeridir, yerindedir. Bundan Sonra ‘Bitlis’in yolları taştan geçilmez’ türkülerini değil ‘Bitlis’in yolları mukassem, geçilir’ deyişlerini söyleyeceğiz. Bitlis’te yollarla ilişkin ağıtlar söylenmiyor.”

“Dünyanın sunu gözde köprülerinden biri kazandırıldı”

Ilbay Oktay Çağatay bile “Bitlis-Baykan esmer amacında zamanında terörün gölgesinde, vatandaşların kat standardından korkarak gittiği yerde Cenabıhak’a şükürler olsun ne yıldırı gölgesi, ne de öğün standardından ürkmek kaldı. Dünyanın belki dahi yeryüzü flaş köprülerinden birini bizlere bergüzar ettiniz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve zatıalinize çokça teşekkür ediyoruz. Imdi Türkiye bu standartta kıpırdak ayrımsız talih haline geldi.” dedi.

YANLIŞSIZ Parti Bitlis Saylav Cemal Taşar ise ulaştırmada, eğitimde, sağlıkta, hele dahi emniyette geçim ve güvenliği sağladıklarını anlatım etti.

Açılışı yapılan yolun henüz ilk tayf da edilemediğini belirten Taşar, hayallerin hepyek gerçekleştiğini kaydederek, açılışı yapılan yatırımların oflaz olmasını diledi.

YANLIŞSIZ Fırka Bitlis Mebus Ünite Kiler üstelik bundan sonra çağcıl yolları kullanarak erişim sağladıklarını bildirerek, “Bunlar lütuf değil, bölgenin hakkıydı. Tanrı sizlerden razı olsun. Bilcümle Türkiye’nin herhangi bir köşesine, ayrımsız kalitede yollar yapılıyor. Adil ve adaletli benzeri şekilde tevzi yapılıyor. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, dört şeritli çevre yolu ve kavşağının kentin trafik yoğunluğunu makro ölçüde azaltacağını anlattı.

Yol için 973 bin metreküp yerey, 38 bin metreküp beton, 1000 metreküp taş cidar ve 3 bin 200 titrem çıpa kullanıldığını nâkil Uraloğlu, “Projede tahminî 3 kilometrelik oto lavabo imalatı üstelik gerçekleştirildi. Karayolları Genel Müdürlüğü namına kavi bire bir coğrafyada, eşi sıfır güzelliğe erbap ülkemizde şehirlerimizi mukassem kere ağıyla bağlarken site merkezlerini rahatlatan yer yollarını de hayata geçirerek vatandaşımıza emin erişim imkanı sunuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay birlikte “Bitlis tarihi silüetine kavuşuyor. Bitlis’in kasaba yolu 20 yıldır kangren haline gelmişti. Dere Üstü Projesi ve 10 köprü yapımını gezdik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hizmete devam ediyoruz. Onun talimatlarıyla, onun hizmet aşkıyla yolumuza devam ediyoruz. İnşallah Bitlis’i adalet ettiği yere getireceğiz.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, konuşmaların ardından açılışını yaptıkları yolda otomobil kullandı.

Share: