Bire Bir gözü mavi, bire bir gözü yeşil olan adamı gören şaşırıyor

Bir gözü semavi, ayrımsız gözü yeşil olan adamı gören şaşırıyor

NİĞDE – Niğde’de kıvrak işitme engelli 26 yaşındaki Mücahit Sebep; biri gökçe gayr ise yeşil olan gözleriyle ilgi çekiyor.

Doğuştan ayrımsız gözü semavi ayrımsız gözü yeşil olan Derviş Saika, girdiği ortamlarda farklı ayn renkleriyle ilgi odağı oluyor. Asıl ve babası ile kardeşlerinin gözlerinin alışılagelen olduğunu belirten Sebep; “Babamın gözleri gökçe, annemin ise yeşil. Ben birlikte anadan doğma iki ayrımlı ayn rengine sahibim” dedi. Dilmaç eşliğinde açıklamada kâin Sebep; “Niğde’birlikte dünyaya geldim. Doğduğumda konuşuyordum. Henüz sonrasında ateşin benzeri hastalığa yakalandım ve sağır oldum. Gözlerim anadan doğma iyi taraf yeşil, sol taraf ise semavi. Sol taraf mavi ağababa tarafı, esen canip temel tarafı. İnsanlar gördükleri antlaşma şaşırıyorlar. Gözlerin dosdoğru, benzeri sıkıntım namevcut” ifadelerini kullandı.

Günlük hayatta işaret dili bilenlerle kardeş kardeş ettiğini nâkil Saika; “Belediyede çalışıyorum. İşaret dili bilenlerle sohbetlerimi yapıyorum. Mütekellim insanlarla anlaşamıyoruz. Sağır insanlarla bildirişim kuruyoruz. Bahtiyar oluyorum. Mütekellim insanlarla anlaşamadığımız amacıyla yazışıyoruz. Sağırları anlamaları amacıyla bel dili öğrenmeleri geçişsiz. Sağır insanlar Niğde’bile çok çok. İşaret diliyle bildirişim kurmak rahat oluyor bizim üzere. İşaret dili öğrenmelerini isteriz. İletişim kuramadığımız ant zorlanıyoruz. İşaretle anlaşabilirsek bu bizim amacıyla bayındır oluyor” dedi.

Share: