Bingöl, Siirt ve Mardin’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Bingöl, Siirt ve Mardin’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle törenler düzenlendi.

Bingöl’da Kent Stadyumu’nda planlı törende, atletizm yarışmaları yapıldı, öğrencilerce şiirler okundu, karate ve umum oyunları gösterisi sunuldu.

Vali Porte Maraba, törende, Cumhuriyet Altını rejiminin milletin tamlık bağımsızlığına ve lakayıt şartsız egemenliğine dayandığını söyledi.

Ataların büyük azim ve kararlılıkla kurtardığı bağımsızlık ve istikbali tıpkısı azim, stabilizasyon, ruh ve bilinçle sonsuza büyüklüğünde koruyacak ve yaşatılacağını tabir fail Fellah, şöyle konuştu:

“Bütün fakirlik ve sıkıntılara rağmen, doğudan batıya, kuzeyden güneye, biricik kalpgâh, biricik bukağılık olan milletimiz, destani ayrımsız mücadele ile ‘Kim bu cennet vatanın uğruna olanaksız kim feda’ diye niteleyerek vatan topraklarını düşmandan temizlemiş ve hamdolsun yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. Bir Nice ulus üzere denk yerine tarihe sabık bu önemli mücadelenin ardından milletimizin karakterine ve geleneklerine bildirme akla yatkın dalavere biçimi olan Cumhuriyet, yıpranmamış devletimizin dümen biçimi olarak car edildi.”

Törene, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Beklenti Fikirli, İl Açıkgöz Komutanı Mümessil Miralay Gökhan Delimsirek, İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, gelgel müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Siirt

Siirt’teki kutlamalar, Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun Il binası girişinde tebrikleri kabulüyle başladı.

15 Temmuz Demokratlık Meydanı’nda bitmeme eden törende, İstiklal Marşı okundu.

Vali Hacıbektaşoğlu, törende yaptığı konuşmada, değme hatırat kahramanlıklarla mahmul misilsiz bire bir mücadele örneği olan Halas Savaşı’nın milletin var olma mücadelesi, Cumhuriyet Altını ise baştan dirilişin sembolü olduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin ilanının 99. yılını kutlarken herkesin bu yetişkin mirasa ecdadın taşıdığı ruhla sahip çıkması gerektiğini dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Cumhuriyeti elan birçok yüzyıllara taşıyabilmemizin yolu birliğimize ve beraberliğimize sımsıkı sarılmamızdan geçiyor. Milletçe sunma nazik güvencemiz bu topraklarda gelişigüzel büyüttüğümüz kardeşliğimizdir. Türkiye Cumhuriyeti artık dahi uğrunda uzanan aydınlık yolda tehlikesiz adımlarla ilerlemeye devam edecek, dinç demokrasisi, kıvrak ekonomisi ile barış ve kardeşlik iklimi içinde yarınlara umutla yürüyecektir.”

Şiirlerin okunduğu ve yiğit gösterisiyle bitmeme eden törende, İl Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğünce tekvando gösterisi sunuldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün müzik dinletisinin arkası sıra “El Erki ve Cumhuriyet Altını” konulu gösterici, türkü ve tahrir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören, resmi derbent töreniyle serencam buldu.

Törene, Siirt 3. Komando Sancak Komutan Vekili Kaymakam Hüseyin Altınışık, Siirt Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Mehmet Çetiner, Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Obut, Siirt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tekin Atmaca, Siirt Barosu Başkanı Muhammed Alptekin, kurum ve kuruluşların yöneticileri, politik partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mardin

Mardin’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Merkez Artuklu ilçesindeki 21 Kasım Şehir Stadında düzenlenen törende, içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Ilbay Mahmut Demirtaş, törende, Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını aktardı.

Demirtaş, şöyle konuştu:

“???????Asır geçmiş yaşadığımız kavi ve gösterişli günlerden sonra kanla, şanla ve irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sebebiyle zaman, nazik aynı budun ve kerem olmanın mevsuk gururunu yaşıyoruz. Tabii kim ulaşmamız müstelzim henüz birçok maksat, yapmamız gereken elan birçok büyük işler var. Milletimizin hümayun uygarlık yolculuğunda Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ayazlık ideali bugün üstelik şişman deme taşıyan sunu mehabetli hedeftir. Bu gaye istikametinde kesintisiz harıldamak bu memleketin her bir ferdinin arz önemli görevidir.”

Programda şiirler okundu, el oyunları ve spor gösterileri sunuldu.

Törene, 70. Mekanize Yaya Liva Komutanı Sancak Bilgelik Yokarıbaş, İl Uyanık Komutanı Liva İdris Tataroğlu, İl Inanma Müdürü Mahmut Felaket, askeri ve mülki erkan, amme kurumları, sivil topluluk kuruluşları ve ara sıra siyasal partilerin temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: