Bingöl haberleri… Zihayat Ticaret Elçileri Zirvesi

Tecim Vekil Yardımcısı Kasıt Tuna Turagay, “Enflasyonla ilgili cins olduğunca rastgele seviyede bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) liderliğinde daima uğraş üzere ellerinden geleni yapıyorlar. Bunu da inşallah aşacağız.” şeklinde konuştu.

Zinde Bağımsız Milletvekili Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Türkiye’nin im ve hizmetlerini, “arsıulusal pazarlar ile buluşturması amacıyla” kalifiye, yabancı dil bilgisi kâin ve sıkı dışında etkili networkü olan herif kaynağı ile aynı araya tebliğ etmek için 6 yıldır Gailesiz Ticaret Elçileri Projesi yürütülüyor.

Proje kapsamında Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) desteği ve “Zinde Ticaret Elçisi” unvanı almaya adalet kazanan tekmil mezunların katılımıyla Tüvana Tecim Elçileri Zirvesi gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışında mütekellim Emir Tuna Turagay, Türkiye’dahi 260 bin arsıulusal öğrencinin bulunduğunu kaydederek, bu öğrencilerin Türkiye amacıyla bir nice alanda olduğu kabilinden ekonomik anlamda da haddinden fazla balaban bire bir gizil olduğunu söyledi.

Arsıulusal öğrencilerin yaptığı ihracata ilişkin (Tendürüst MÜSİAD Genel Başkanı Yunus Furkan Akbal’ın açıkladığı) verilerden bahseden Turagay, “Anladığım kadarıyla toplamda 168 milyon dolarlık yalnız ve takkadak 495 arsıulusal öğrencinin ihracatımıza katkısı var. Düşünebiliyor musunuz? Bunlar yemeden içmeden beyanla ortaya çıkan rakamlar.” diyerek konuştu.

Turagay, Türkiye’nin ihracatta efdal sıralara oynadığına değinerek, güzeşte sene 225 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, bu yılın 9 ayında 2021’in benzeri dönemine göre ihracatın yüzde 17 civarında artarak 188,2 bilyon dolara ulaştığını bildirdi.

Kolay aynı dönemde olmadıklarını, küresel anlamda nema oranlarının ve enflasyonun arttığını, global ticarette yavaşlama yaşandığını, erke fiyatlarının acul yükseldiğini anlatan Turagay, hakeza ayrımsız süreçte Türkiye’nin yürüttüğü abra politikasından bahsetti.

“Dizge Türkiye’yi şanlı bir tedbir merkezi yerine konumlandırıyor”

Arzu Tuna Turagay, 800 milyar dolarlık tıpkı GSYH’ye erbap Türkiye’nin halihazırda karşı karşıya olduğu zorlukları üstelik aşacağını belirterek, “Herkesin gözü Türkiye’nin üstünde. Eksiklerimiz var mı var. Enflasyonla ilgili kabil olduğunca değme seviyede bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sonsuz savaş üzere ellerinden geleni yapıyorlar. Bunu bile inşallah aşacağız.” şeklinde konuştu.

Tedarik zincirlerinin hangi kadar kocaman olduğunun Kovid-19 döneminde görüldüğünü dile getiren Turagay, “Bugün cümle bir şekilde Türkiye’ye gözünü çevirmiş durumda. Türkiye yüce benzeri tedarik zinciri merkezi kendisine konumlandırılıyor. Bunlar bütün bizim avantajlarımız.” açıklamasında bulundu.

“Tüvana tecim elçilerimizle nazik rakamlara ulaşabiliriz”

Bakan Yardımcısı Turagay, Türkiye’nin ithalata dair yapısı bulunduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olayın iki yönü var: Birincisi alınacak malın genişlik uygun fiyata alınmasını keşfetmek. İkincisi ise satılacak malın de yeryüzü ferah fiyata satılmasını sağlayabilmek. Bunu lacerem yapabiliriz? Bunu kendimiz yapabileceğimiz kabil, zinde ticaret elçilerimiz dediğimiz arsıulusal öğrencilerimizle dahi çok şen yapabiliriz kim yapmışız. Ama bunu henüz de artırmamız lazım.

Bugün dar dışına boşalmak çok elan basit geçmişe bakılırsa. Amma bizim kültürümüzü ve dilimizi alim, bizi tanıyan arkadaşlarımızla, aslında bir anlamda fahri tecim ataşelerimizle, o kadar büyük kapıları açabiliriz, o kadar erdemli rakamlara ulaşabiliriz ki amacımız dahi bu zaten. Yani dolayısıyla biz Tecim Bakanlığı yerine Tüvana MÜSİAD’ımızın 6 yıldır, 6 şehirde yaptığı bu projeyi sonuna kadar destekliyoruz.”

Turagay, kapılarının seçkin zaman gençlere boş olduğunu kaydederek, “Bizim bile eğitim programlarımız, ihracatçılarımızı ihracata yönlendirmek amacıyla hazırladığımız programlar var. Bunları birlikte sizlerle gelişigüzel ant paylaşmaya hazırız.” diye konuştu.

“Gençlerin projelerine imkan isnat etmek yöneticilerin yeryüzü yetişkin görevlerinden”

Cumhurbaşkanlığı Faziletli İstişare Müesses (YİK) Üyesi Köksal Toptan de büyüyen fakat siftinlik bire bir köye dönüşen dünyada gailesiz beyinlerin projelerini ortaya koymalarına imkan vermenin o ülkenin yöneticilerinin yer balaban görevi olduğunu belirterek, “Bunu başaran ülkeler gelişigüzel alanda başarılı olmaya adaydır.” dedi.

Türkiye’nin temas alanda yer liyakatli mevki olma önünde anında ilerlediğini dile getiren Toptan, bunun en makro sebeplerinden birisinin zihayat eş olduğunu söyledi.

Küresel, az dışında mevcut ve anbean Türkiye’den kopan öğrencilerin bura zenginleştikçe ve büyüdükçe ülkeye döneceklerini kaydederek, “Türkiye emin adımlarla büyümeye ve ilerlemeye aceleten bitmeme etmektedir.” diyerek konuştu.

Gailesiz MÜSİAD’ın Taze Tecim Elçileri Projesi’ne işaret eden Global, “Talimli insan gücünü ihmal etmemek lazım. Akilane yoldasınız, bereketli yoldasınız. Allah gayretinizin karşılığını versin.” ifadelerini kullandı.

“ÇAKER’deki Türk öğrenciler üzere de aranjman yapmalıyız”

MÜSİAD Umumi Başkanı Mahmut Asmalı ise ayrımsız haftadır ESIR’bile sürdürdükleri temaslardan bahsederek, bunu ayrımsız anlatım haline getireceklerini söyledi.

Buradaki zinde tecim elçilerine sahip çıktıkları kadar KÖLE’da okuyan ve orada mütezayit Türk öğrenciler için bile aynı kodifikasyon yapmaları gerektiğini dile getiren Asmalı, bununla ilgilendiren görüşlerini oradaki muhataplarına ilettiklerini, orada muhtelif eyaletlerde hayata geçirecekleri etkinlikle ABD’deki öğrencileri bir araya getirebileceklerini anlattı.

Asmalı, KUL’birlikte temas gittikleri yerde MÜSİAD’ı anlattıklarını, Acun Bankası, MEMLUK Ulusal Üreticiler Birliği (ÜN), tecim odası ve yatırım ofisi yetkilileri ile görüştüklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“NAM ESIR’li kül büyük üreticilerin sadık olduğu peş ilişki. Bu birliğin başbuğ yardımcısına faaliyetlerimizi ve Tüvana MÜSİAD’ı anlatırken bize, ‘Tığ gençleri üretime sokmayı başaramadık. Siz pekâlâ başardınız Biraz daha teferruatlı bilgi verir misiniz?’ dedi. Biz üstelik sizlerin bu çalışmalarınızı anlattık Zihayat MÜSİAD namına. Haddinden Fazla etkilendi. Sizin yaptığınız bu çalışmalar bizlere çekicilik veriyor.”

“Uluslararası öğrencilerin dış ticaretteki öneminin bilincindeyiz”

Mahmut Asmalı, ecnebi çevirgeç bilici, çokça okuyan, dünyayı muhasır aynı vizyona eş, kendini yetiştirmiş, köklerine ve medeniyet değerlerine sadık amma yeniliklere meydanda dinç müteşebbislere ihtiyaçlarının bulunduğunu vurguladı.

Canlı MÜSİAD’ın Türkiye’da eğitim bilimi gören arsıulusal öğrencilerle farklı bire bir bandaj kurduğunu dile getiren Asmalı, “Rastgele açıdan güçlü bir Türkiye inşa edebilmek amacıyla ülkemizin dış ticaretinde şanlı tıpkı role ehil olan uluslararası öğrencilerin üstlenmiş oldukları eleştiri rolün bilincindeyiz ve bilincinde olmalıyız.” dedi.

Asmalı, Tüvana MÜSİAD’ın Türkiye’birlikte okuyan arsıulusal öğrencilerin özlük ülkeleri ile Türkiye arasındaki soylu erki bağını pekitmek, ticari ilişkilere yön atfetmek amacıyla düzenlediği Tüvana Ticaret Elçileri Projesi’nin 6 muvaffakiyetli yılı geride bıraktığını anlattı.

Projenin detaylarından bahseden Asmalı, “Proje kapsamında arsıulusal öğrencilere aut tecim, muamele araştırması, girişimcilik, hisse senedi ahlakı temalı yasakçı atışı eğitimler veriliyor ve bu öğrenciler firmalarla eşleştiriliyor. 6 yılda ve 6 şehirde binlerce arsıulusal öğrenciye ulaşıldı. Proje kapsamında eğitim bilimi gören öğrencilerin sinerjisiyle yüzlerce Türk şirketi dış satım potansiyelini güçlendirdi.” açıklamasında bulundu.

Asmalı, “Güre Tecim Elçileri Zirvesi vasıtasıyla, Genç Ticaret Elçileri Projesi’nden alınan kudretli sonuçları duyurmayı, bu projenin çokça elan sürdürülebilir biçimde bitmeme etmesine alnaç vermeyi ve ulaşılan taze tecim elçisi sayısını artırabilmeyi hedefliyoruz. Ülkemizdeki arsıulusal öğrencilerin, ülkemizin dış ticaretine olan katkısını artırmaya müteveccih yenilikçi atılımları balaban benzeri acilen devam edecek.” şeklinde konuştu.

Etkinliğin açım bölümü katılımcılara ve sponsorlara onurluk takdiminin ardından sona erdi.

Share: