Bilecik Lila Lavanta Bahçesi Şehre Turistik ve Soylu Erki Yardım Sağlıyor

Sanayici kimliğinin beraberinde TOBB Bilecik Eş Girişimciler Müesses Başkan’ı birlikte olan Yiğit, “Sanayici-dikici dayanışması amacıyla hayata geçirilen bu proje, aynı zamanda iyicene şehrimiz Bilecik’e turistik aynı kayran kazandırmak, karı istihdamını bırakmak ve köylere ziyaretçi çekebilmek amacını taşıyordu. 2 yıl süresince üstelik araya giren pandemiye karşın, hayallerimizi gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bilecik’in gözde lokasyonlarından Lila Lavanta Bahçesi, şehre soylu erki yardım sağlamaya ve turistik bire bir çekicilik merkezi olmaya devam ediyor. Bu projenin Bilecik’in Türkiye’nin serian popülerleşen turizm bölgelerinden biri olmasında bile tekellüf oynadığının altını çizen Lila Lavanta Bahçesi kurucusu gelişim insanı Şermin Kahraman,”Lavanta bahçelerimiz, kurulduğu günden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Mor rengi ve katıksız güzelliği ile ilgi çeken lavanta tarlaları, takkadak evcil değil, ecnebi turistlerden da iri demet görüyor. Hele içtimai medyadan görüp gelen ziyaretçilerimiz ortada Acımasız, Ukraynalı ve Çinli ağırlığı var” dedi.

Eş istihdamı ve turizme şişman yardım

Sanayici kimliğinin beraberinde TOBB Bilecik Eş Girişimciler Oturmuş Başkan’ı da olan Kahraman, bu projenin iki sene önce sanayici ve ekinci beyninde bire bir güreşçi köprüsü ve işbirliği yaratmak amacıyla hayata geçirildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Zaman geldiğimiz noktada, araya giren pandemiye rağmen bu projeyle ilgilendiren hayallerimizin şişman tıpkı kısmını hayata geçirebildik. Pir şehrimiz Bilecik’e turistik bire bir meydan kazandırmak, karı istihdamını tasarruf etmek ve köylere ziyaretçi çekebilmek istiyorduk. Kâffesi ile ilgili çok kayda ayar ilerlemeler kaydettik, önümüzdeki dönemde çokça elan nazik ve projemizi geliştirecek planlarımız birlikte var.”

Uzvi lavanta balı ve lavanta yağı üretimi

Lavanta bahçelerinin sadece turistik amaçlı ayrımsız lokasyon olmadığına, Lavanta bahçelerinin vakit kaybetmeden turistik amaçlı tıpkısı lokasyon olmadığına,uzvi tarım ve üretim de yapıldığını belirten Yiğit, “Burası 40 dönümlük ayrımsız yerey. Katıksız lavanta ıtri ve lavanta aromalı bal üretiyoruz. Ayrıca 1100 rakımdaki organik ekincilik aracılığıyla yetiştirilen çiçeklerden buhar yolu ile istila edilerek akman lavanta düşman elde ediliyoruz. İçinde hiçbir yardım maddesi sıfır bu ürünlerin satışıyla, şehrin ekonomisine de şişman yardım sağlıyoruz. İlerde yemeden içmeden bu görevi melodi elde edilen bu yeral ve orijinal ürünlerimizi yurtdışına ihraç etme planlarımızda bulunuyor”diye konuştu.

” Emeklerimizin karşılığını alıyoruz”

Bilecik’e yemeden içmeden şişman şehirlerden değil, yandaki şehirlerden de çokça sayıda ziyaretçi çekmeyi başardıklarını dile getiren Kahraman, sözlerine şöyle bitmeme etti: “artık ziyaretçi kazanmak amacıyla ne yapmalıyız diyerek fikren ahşap objeler yaptık, köprüler yaptık. Haddinden Fazla rabıt gördü. Gelenlerden sunturlu tepkiler aldık ”Cennete mi geldik” diyenler tabi ki bizleri çok bahtiyar etti. Doğrusu emeklerimizin karşılığını aldık ziyaretçilerimizin sayısı da çağ geçtikçe artıyor. Hafta sonları 1.000 hayat civarı ziyaretçimiz oluyor. Andıran çevre iller dışında İstanbul, Antalya, Konya, Diyarbakır, Balkı, Mersin’den birlikte çok sayıda ziyaretçimiz oluyor.”

Share: