Bildirme çok yağış kayran kentte su tasarrufu çağrısı

TÜRKİYE’nin almanak averaj 2 bin 400 kilo yağış oranıyla bildirme çok yağış düz ili olan ve herhangi bir yıl yaşanan baskın, göçü, taşkınlarla gündeme mevrut Rize’de su sıkıntısı başladı. Uray halkı akarsu tasarrufuna çağırdı. İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı, Kıyamet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ” Karadeniz’de cereyan çok aşkın, dereler çokça güdük, çokça aceleci tıpkısı şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Arazi derinliği haddinden fazla birkaç. Yer altı suyu neredeyse hiç yok. Akarsu kullanımı konusundaki bu çağrıların cümle sene süresince yapılması geçişsiz” dedi.

Türkiye’nin yıllık 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla yeryüzü çok yağış düzlük ili olan Rize’üstelik akarsu sıkıntısı yaşanıyor. Kentte akıbet aylarda azalan yağışlar, su seviyesinin düşmesine ve içme suyu kaynaklarının azalmasına kez açarken, kuraklık tehlikesini birlikte birlikte getirdi. Su tutulan göletlerin bulunmadığı kentte arıtılan dere suyu kaynakları, içme suyu şebekesine veriliyor. Kentte içmece suyu sorununa çözüm üzere akaret yüzey suların biriktirileceği akmaz projesi hazırlandı. Rize Belediyesi ile Oran Su İşleri (DSİ) aracılığıyla kentte 2 sene evvel projelendirilen Andon Vadisi üzerinde yapılacak olan ‘Su Göleti’ projesi’ ile şehrin su sıkıntısı çözülüp kesintisiz tıpkısı içme suyuna kavuşturulması hedefleniyor.

SU TASARRUFU ÇAĞRISIRize Belediyesi’nden yapılan yazılmış açıklamada vatandaşların suyu tasarruflu kullanması istendi. Açıklamada, “İlimizde Ağustos- Ilkgüz ve Teşrinisani- Aralık ayları yağış açısından yağışsız geçmektedir. İlimiz; içmece suyu tedariki açısından baran suyuna tutkun adına günübirlik suların arıtılmasıyla elde edilen suyu kullanmaktadır. Bu nedenle uzun süredir yağışların beş altı olması ve buna merbut adına üstünkörü suların azalmasından ekolojik ortam sıkça akarsu kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte daha az mağdurluk aylamak adına bütün vatandaşlarımızı akarsu üzerine tasarruflu olmaya çağırma ediyoruz. Mufassal yıllar boyunca yaşamakta olduğumuz su sıkıntısını örtmek adına iki yıl geçmiş belediyemizin DSİ ile birlikte projelendirdiği ve ilimizin su sıkıntısını giderecek olan; Andon Vadisi üzerinde yapacağımız Akarsu Göleti Projesi’nin ihalesi işlenmiş olup kısa aynı sürede inşasına başlanacaktır. İvedi tıpkısı şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin akarsu sıkıntısını çözüp, zinde ve kıvrak aynı içme suyuna kavuşmuş olacağız” denildi.’İSRAF YAPMAMALIYIZ’Rize’nin değme sezon yağış düzlük tıpkı toprak olduğunu belirten Kenan Aloğlu, “Rize’dahi bu şekilde kuraklık olduğuna göre ayrıksı şehirleri düşünemiyorum. Toptan istinas diyorlar âdeta bu yıl bunun anlamını çok gür anladık. Sularımızı onun için çok verimli kullanmamız gerekiyor. Bizim burada su sıkıntısı hiç olmuyordu amma demin bunu hissetmeye başladık. Akan sularımızı değerlendirmemiz geçişsiz, müsriflik yapmamalıyız” dedi.’DERELERDE AKARSU YOK’Rize’üstelik havaların haddinden fazla sıcak geçtiğini tabir eden Ömer Adalı, “Bu yaz baran çok birkaç yağdı. Önceden bura yazları yağmurlu geçerdi. Bu yaz baran sularımız bulunmayan. Aradan sularımız kesiliyor ama vatandaşın bu konuda mağdur olmaması gerekiyor. Dereler önceleri henüz gürül gürül akardı, demin güzel suları çekildi” diye niteleyerek konuştu.Günay Bayraktar ise “Bu yaz havalar çokça güneşli geçti. Baran yağmayınca akan derelerimiz dahi kurudu. Sularımız azaldı. Bu ebat bizi bile üzüyor. Aradan sularımız kesiliyor” dedi.’KARADENİZ’DE 3-5 PERIYOT YAĞMADIĞI ZAMAN YAĞIŞSIZ OLUR'(İTÜ) Hava Bilgisi Mühendisliği Kürsü Başkanı, Facia Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Karadeniz’üstelik 3-5 bölüm baran yağmazsa susuzluk olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Almanak hep yağış Gün Doğusu Karadeniz’da Rize’üstelik 2 titrem. Onu görenler ‘bura hangi kadar sulak, seçme tarafı şarıl şarıl su’ diyerek düşünüyor ama haddizatında akıllıcasına değil. Karadeniz’da akım haddinden fazla aşkın, dereler çokça güdük, çokça aceleci aynı şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Yerey derinliği haddinden fazla bir iki. Meydan altı suyu neredeyse tek yok. O yüzden Karadeniz’de 3-5 periyot yağmadığı ant kurak olur. Su kullanımı konusundaki bu çağrıların cemi yıl süresince yapılması lazım. Bizde ara sıra ‘susuzluk var, özen edin, suyu tınlamalı kullanın’ dediğiniz devir insanlar; ‘akarsu bitecek, tamamen susuz kalacağız deyip halılarını, perdelerini indirip yıkamaya bile kalkabilir’. Panik havası fotoğraflamak kabil okkalı bire bir yanı da var. O yüzden su kullanımı, suyu tasarruflu kullanmak değme devir öğretilmesi anlatılması gereken uzanım”



Share: