Belediyenin 11 yıllık saflık işçisi Cizre’nin duvarlarını resimlerle süsledi

Cizre Belediyesinin 11 almanak temizlik işçisi 42 yaşındaki Mehmet Entelektüel, foto yeteneğiyle ilçenin duvarlarını tuvale dönüştürdü.

Şırnak’ın Karageçit köyünde tüvana Aydın, terör zımnında 1987 yılında ailesiyle önce Cizre’ye daha sonra İstanbul’a istihsal etmek zorunda kaldı.

Küçük yaştan itibaren foto fail Ziyalı, 1998’da İstanbul’birlikte önce şahsi suret sergisini açtı.

Yıllar sonra Cizre’ye dönen 11 çocuklu ailenin arz nazik oğlu Vazıh, bir yandan eğitimini sürdürürken gayrı yandan birlikte karı bütçesine katkı sağlamak amacıyla çalıştı.

Cizre ilçesinde belediyeye 2011 yılında taşeron iştirakçi namına alınan Aydın, farklı üniversitelerin “Bina Ressamlığı”,”Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” ile “Devir Yönetimi ve Tutumlu Asistanlığı” programlarından mezun oldu.

Resme olan kabiliyetinin ayırt edilmesi üstüne eğreti yerine Firez ve Toplumsal İşler Müdürlüğünde görevlendirilen Vazıh, 4 aydan bu yana Cizre’deki duvarlara ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini resmediyor.

Entelektüel’ın duvarlara resmettiği, Hazreti Nuh Peygamber ve İsmail Ebul-İz Umum-Cezeri türbeleri, Celil Cami, Hamidiye Kışlası, Mehmet Koca Kasrı, ünlü İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Ciziri’nin ibret verdiği, dönemin üniversitelerinden biri olan Kırmızı Medrese, dengbejlik kültürü ve Cizre’da 1450-1451 yıllarında yaşanan, birbirine aşırılmış olan ancak kavuşamayan iki gailesiz olan Mem ile Zin’in resimleri şişman bent görüyor.

“Sanatı hayatın bir parçası yerine görüyorum”

Mehmet Vazıh, AA muhabirine, ilçedeki ayrımlı duvarlara farklı boya ve tekniklerle resimler yaptığını belirterek, resimlerde yağız makule tekniğinin beraberinde kirli, besili ve akrilik boya kullandığını söyledi.

“Sanatı hayatın ayrımsız parçası adına görüyorum. Tekellüm benim amacıyla hayattır. İnsanın öz kültürünü ve değerlerini duvarlara resmetmesi nazik tıpkı mutluluk ve kader.” ifadelerini kullanan Ziyalı, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmak için duvarlara resmettiğini belirtti.

Resimlerin beğeniyle karşılandığını, görenlerin “Bari elan önceki yapılsaydı” dediğini nâkil Görgülü, zar resmi yapmayı aktarmak isteyenlerin olduğunu dahi kaydetti.

“Yeteneğinden faydalanıldı”

Cizre Belediyesi Kültür ve Içtimai İşler Müdürü Cüneyt Sıcakkanlı üstelik belediyede katışıksızlık işçisi kendisine müteharrik Mehmet Vazıh’ın suret yeteneğinden faydalanmak istediklerini belirtti.

Resimlerle kaza genelinde iyice aynı görüntü oluşturduklarını kaydeden Sıcakkanlı, “İlçemize gelen evcil ve yabancı turistler bu kaynak karşısında temiz cazibe yapıyorlar.” dedi.

Aydın’ı verim alabilecekleri tıpkısı pozisyonda değerlendirdikleri için kıvançlı olduklarını ifade fail Sıcakkanlı, ilçede bu kabil çalışmaların devam edeceğini, henüz adamakıllı aynı kent görüntüsü için hizmeti sürdüreceklerini belirtti.

“Cizre’nin sokaklarını güzelleştiriyor”

Vatandaşlardan Songül Tunç yapılan çizimleri çok kudretli bulduğunu, ilçenin tarihi ve kültürünü yansıtan resimlerin uğrunda fotoğraf çekimi yapılabildiğini dile getirdi.

Mecit Çağırcı ise Münevver’ın resimlerinin ilçeye damga kattığını belirterek, “Cizre’nin sokaklarını güzelleştiriyor. Haddinden Fazla mutluyuz.” dedi.Share: