Bazalt Kayalığı turistlerden kırıcı demet görüyor

Bazalt Kayalığı turistlerden tehlikeli demet görüyor

ARTVİN – Artvin’da Hatilla Vadisi Milli Otopark içerisinde vadi düz Bazalt Kayalığı sonuç zamanlarda yerel ve ecnebi turistlerden dokunaklı sargı görüyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Natür Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Artvin’deki Hatilla Vadisi Milli Parkı’nda 2016 yılında hizmete alınan Türkiye’nin yer efdal içki seyir terası 2022 yılı Ilkgüz ayıla birlikte yaklaşık 35 bin gezgin ağırladı. İl merkezine tahminî 15 kilometre uzaktaki Sıkıldım Kayası mevkiinde 490 metre rakımda, Hatila Deresi’nden 220 metre yükseklikte yalman kayalara kurgu edilen azimet terası, son baharda bile ziyaretçilerini ağırlıyor. Içki terasa bin 200 metre uzaklıkta kâin ve turizm noktası yerine zar edilen Bazalt Kayalar da serencam yıllarda ziyaretçi akınına uğruyor. Bölgede Bazalt Kayalar’ın oluşumuyla ilişkin bilimsel bilim bulunmasa de sütunların, volkanik patlama sonucu lavların soğumasıyla oluştuğu biliniyor. Kayaların özellikle görseli insanların ilgisini çekerken, ayrımsız çokça yerel ve yabancı seyyar mıntıka mülakat ederek fotoğraf çektirmeyi boşlama etmiyor.

“9 ayda 35 bin seyyar ziyaret etti”

Hatila Sırça Balkon Turizm İşletmecisi ve aynı zamanda Köy Muhtarı olan Beklenti Akalın, yaptığı açıklamada “Sırça terasa tehlikeli sargı var. Sonuç 9 aylık süreçteki verilere bakarak 35 bin civarında gezici konuk ettik. Pencere ezgi terasının beraberinde bazalt kayalar de demet görüyor. Hatila Vadisi Milli Parkı içerisindeki bazalt kayalıkları turizm noktası namına car edildi. Cam davranış terası ile bazalt kayalıkları arasındaki aleniyet tahminî bin 200 metre kadar. Aradaki açıklık kısa olduğu amacıyla gelen bütün misafirlerimiz aynı şekilde bazalt kayalıklarını birlikte dercetmek istiyor. Buraya gelip buradaki fotoğrafı, manzarayı gördükten sonradan gayet mutlu bire bir şekilde dönüş yapıyorlar” dedi.

“Içtimai medyada gördüm ilk fırsatta görüşme ettim”

Içtimai medyada görerek bazalt kayaları görüşme eden Nezahat Dede, “İlk öğün geliyorum. Sosyal medyada görmüştüm geçmiş fırsatta ziyaret ettim. Haddinden Fazla alçalma ediyordum ve merakımı giderdim. Herkese dahi tavsiye mektubu ederim çok pir yerler. Kayaların şekilleri ve dakikasında kayaların konusunda çıkışımız, şen tıpkı gezişimiz. Yani bunlar gerçekten çok evire çevire çokça gezmeye ayar yerler” derken, Dilan Şahinbaş ise “Elan ilk gelmemiştim ama biliyordum burada bazalt kayalar olduğunu. Burası tahmini 5 milyona andıran geçmişi olduğu biliniyor zira önce volkanik patlamalarla oluşan toprak ihtimal üstelik dünyanın evvel oluşumunda ortaya daha çok. Bende ilk kez bazalt kayaları gördüm. Haddinden Fazla etkilendim. Düzlük derinliği, yukarıya akıllıca sütunların çıkması, pir organize şekilde çıkması çokça etkilendim” ifadelerini kullandı.

Share: