Bayburt’ta muhtemel kar dondurucu soğukla alay malay geldi

Bayburt’ta muhtemel kar dondurucu soğukla birlikte geldi

BAYBURT Bayburt’ta geceleyin saatlerinde başlayan kar yağışı sabaha büyüklüğünde bitmeme etti. Kenti beyaza bürüyen kar yağışının peşi sıra sevimsiz hava dahi etkisini gösterdi.

Albeni sıcaklığının akşam eksi 17 dereceye büyüklüğünde düştüğü Bayburt’ta saha düz buzlanmanın üstelik etkisiyle ılıman gelgel yerini kuru sevimsiz ve ayaza bıraktı. su düzeyi mütenakıs ve dibi gözüken Çoruh Nehri’nin su düzeyi ise kar yağışının arkası sıra yeniden yükselmeye başladı. Ocak ayının kurak geçmesinin peşi sıra muhtemel kar Gücük Ay ayının evvel günlerinde geldi. Bayburt’un ilçeleri ve erdemli kesimlerinde dahi faal olan kar yağışıyla birlikte faziletkâr kesimlerde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Ulaşımda aksamalar yaşanmaması üzere Bayburt Belediyesi karla mücadele ekiplerince kaldırımlarda kar temizliği yapılırken, trafik akışının ve adam yoğunluğunun olduğu yerlerde kar küreme araçlarıyla biriken karlar temizlenerek tuzlama çalışması gerçekleştirildi. Benzeri süredir kar yağışının olmaması dolayısıyla karaca hasret kaldıklarını ifade eden Bayburtlu vatandaşlar, kar yağışını dört gözle beklediklerini belirterek, Bayburt’a kanı çokça yakıştığını söylediler. Kar yağışının devam etmesini talip Yaşar Demirhan isimli yurttaş, “Kar yağdı Cenabıhak’a şükürler olsun. Kar berekettir, inşallah devamı sağlık bu kar yağışının. Kuraklık var, sular akmıyor, çeşmeler kurudu inşallah bu kar bereketiyle gelmiştir. Tanrı hayırlısını felek etsin, Tanrı milletimizi darda koymasın” dedi.

Kar yağışının olmaması yerinde yaz aylarının sıcak ve kurak geçeceğini belirten Fuat Kalkan isimli bir diğer vatandaş ise düşünce Bayburt’a çok yakıştığını ifade ederek, “Bizim memleketimizin bini bereketi kardır. Kar olmazsa edebiyat yağışsızlık olur. Sargı, bahçe, rençperlik kâffesi biter. Bu yağan kar esasen üstelik yeterli değil, yeryüzü bir iki 30-40 santimi bulması lazım bu hatır. Sabık sene haddinden fazla güzeldi Mart ayında bire bir kar yağmıştı, Nisan gibi karlar erimeye başlamıştı, çokça mutluyduk. Geçen sene birlikte yazımız sunturlu geçmişti. Bu sene dahi inşallah öyle olur, kar çokça yağmur. Dört gözle kar yağışını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: