Bayburt’ta muhtemel kar dondurucu soğukla alay malay geldi

Bayburt’ta muhtemel kar dondurucu soğukla alay malay geldi

BAYBURT Bayburt’ta tün saatlerinde başlayan kar yağışı sabaha kadar bitmeme etti. Kenti beyaza bürüyen kar yağışının peşi sıra soğuk albeni birlikte etkisini gösterdi.

Hava sıcaklığının akşam nakıs 17 dereceye kadar düştüğü Bayburt’ta kayran kayran buzlanmanın birlikte etkisiyle ılıman hava yerini sıska sevimsiz ve ayaza bıraktı. su seviyesi mütenakıs ve dibi gözüken Çoruh Nehri’nin su seviyesi ise kar yağışının ardından yeniden yükselmeye başladı. Ev ayının kurak geçmesinin arkası sıra muhtemel kar Küçük Ay ayının önceki günlerinde geldi. Bayburt’un ilçeleri ve erdemli kesimlerinde üstelik canlı olan kar yağışıyla alay malay faziletkâr kesimlerde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Ulaşımda aksamalar yaşanmaması amacıyla Bayburt Belediyesi karla savaşım ekiplerince kaldırımlarda kar temizliği yapılırken, gidiş geliş akışının ve koca yoğunluğunun olduğu yerlerde kar küreme araçlarıyla biriken karlar temizlenerek tuzlama çalışması gerçekleştirildi. Benzeri süredir kar yağışının olmaması zımnında kişmiri özlenti kaldıklarını rapor fail Bayburtlu vatandaşlar, kar yağışını dört gözle beklediklerini belirterek, Bayburt’a hatır çokça yakıştığını söylediler. Kar yağışının bitmeme etmesini talip Yaşar Demirhan isimli yurttaş, “Kar yağdı Cenabıhak’a şükürler olsun. Kar berekettir, inşallah devamı sağlık bu kar yağışının. Susuzluk var, sular akmıyor, çeşmeler kurudu inşallah bu kar bereketiyle gelmiştir. Allah hayırlısını baht etsin, Cenabıhak milletimizi darda koymasın” dedi.

Kar yağışının olmaması yerinde yaz aylarının hamam ve yağışsız geçeceğini belirten Fuat Kalkan isimli tıpkısı gayrı vatandaş ise us Bayburt’a haddinden fazla yakıştığını rapor ederek, “Bizim memleketimizin bini bereketi kardır. Kar olmazsa literatür kuraklık tamam. Ilgi, bostan, çiftçilik hepsi biter. Bu yağan kar gene da tam değil, bildirme az 30-40 santimi bulması lazım bu düşünce. Sabık yıl haddinden fazla güzeldi Mart ayında ayrımsız kar yağmıştı, April kadar karlar erimeye başlamıştı, haddinden fazla mutluyduk. Güzeşte sene birlikte yazımız evire çevire geçmişti. Bu yıl dahi inşallah öyle peki, kar bolca yağar. Dört gözle kar yağışını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: