Bayburt’ta eğitime kar tatili

Bayburt’ta eğitime kar tatili

BAYBURT – Meteorolojinin kar yağışı uyarısında bulunduğu illerden biri olan Bayburt’ta yoğun kar yağışı hareketli oluyor. Kar yağışı nedeniyle ikinci dönemin başlayacağı 6 Gücük Ay 2022 Pazartesi günü okullar tatil edildi.

Gürpedek başlayan ve etkisini artıran kar, şehri beyaza bürümeye yetti. Karaca tedariksiz yakalanan sürücüler el anlar yaşarken, vatandaşlar kar altında fotoğraf çekilerek o anları ölümsüzleştirdiler. Lapa lapa yağan karla alay malay Bayburt Belediyesi karla savaşım ekipleri tedbiri doğrudan bırakmayarak vatandaşlar ile sürücülerin yollarda ve trafikte sav yaşamaması amacıyla sahada yerlerini aldılar. Kar yağışına sevinen vatandaşlar ise, henüz çok kar yağışının olmasını istekle yağan bellek bozuk yıllara bakarak az olduğunu belirtip, gücük ay ayının mübarek kar yağışıyla geçmesini dilediler. Vecdi Tüfekçi isimli Bayburtlu, kar yağışından mutluluk duyduğunu anlatım ederek, “Kar yağmadığı devir kuraklık tamam bu da bizim üzere ferah imkânsız. Şimdi kar yağışı başladı, sularımız artacak ayrıca suları yoksuz köylerde bu durumdan faydalanacak. Kar yağmasının bize çok faydası var, elan aşkın yağarsa iyi peki, bu durumdan memnunum. Maşallah şu dakika gür yağıyor, haddinden fazla iyicene” dedi.

Şubat ayının ilk günlerinde başlayan, aralıklarla vadi vadi deli dolu olan ve hafta sonu birlikte bedaheten bastıran kar zımnında okullar açılmadan kar engeline takıldı. Konuya ait Bayburt Valiliğinden yapılan açıklamada, “Münasebetsiz hava şartları zımnında 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi günü Bayburt İl genelinde, ilk ve mutedil dereceli eğitim bilimi kurumlarında eğitime bire bir aktarılma süreyle mesafe verilmiştir. Belirtilen tarihte gebe ve özürlü kamu personeli dahi yönetsel yetkilendirilmiş sayılacaktır” ifadeleri vadi aldı.

Share: