Bayburt esnafı depremzedeler amacıyla işyerlerinde çalışıyor günlük kazançları sarsıntı bölgesine bağışlanacak

Yer Sarsıntısı bölgesine Bayburt’tan yardımlar çabukluk kesmeden kaldığı yerden devam ediyor.

Bayburt halkının şişman özveriyle katkılarını sunduğu yardım kampanyalarına tıpkı yenisi henüz eklendi. Bayburt esnafı günce kazançlarını deprem bölgesine göndermeye değişmeyen verdi. Kazançlarını bölgeye atıf gayreti içre olan esnaflara vatandaşların desteği birlikte gecikmedi. Aşevi, perukar, ustalık servis ve taksici esnafının başlatmış olduğu kampanyaya esnaflar, hep esnafların bindi vermesini istediler. Aşçı sahibi Ozan Aydoğdu ve Alpay Aydoğdu kuzenler, günce cironun 20 bin olduğunu duyurduktan sonraları, zaman kaybetmeden parayı bölgeye ulaştıracaklarını ifade ettiler. Alpay Aydoğdu, birilerine anahtar kalkışmak yerine bu kararı aldıklarını belirterek, “Allah artağan eylesin, elimizdeki, avucumuzdaki gelişigüzel şeyi o tarafa akıllıcasına akıtmaya çalışıyoruz. Çabucak tığ değil bilcümle Bayburt. Hemen Bayburt değil, bütün ülkemiz, acun ülkeleri. Tanrı hepsinden razı olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Tığ birlikte dedik kim elimizde avucumuzda ayrımsız molekül kalmadı, tıpkı atlatmak teknemiz var orada de kazandığımız ne varsa Allah rızası üzere o bölgeye göndereceğiz. Cenabıhak acılarını hafifletsin, Allah bu millete bir daha böyle ayrımsız afet yaşatmasın. Kimse yanı sıra tıpkısı husus götüremeyeceği kabil tığ birlikte kazancımızı götüremeyeceğiz. Yaptığımız hakkıyla hesabına ulaşırsa ne ala, Cenabıhak niyetimizi akseptans etsin inşallah. Yaptığımız bir su damlası büyüklüğünde ihtimal amma inşallah birilerine vesile tamam” dedi.

Bir gayrı aşevi esnafı olan Recep Balcı, “Memleketimiz tahakküm günlerden geçiyor, angajman ve beraber olma zamanımız” diyerek, “Tığ Balcı kardeşler olarak çocuklarla beraber tıpkısı değişmeyen aldık. Lokantamızın bugünkü gelirini depremzede kardeşlerimize bağışlayacağız. Bu sonuç değil, henüz yapmaya devam edeceğiz. Bu hareketimizi emsal olmak hesabına yaptık. Cenabıhak kabul eylesin. Bilcümle afetzedelere önceki olsun diyoruz, ölenlere yağmur olsun, yaralılara rabbim evgin şifalar versin. Memleketimiz zor günlerden geçiyor, bağlanak ve beraber olma zamanımız” ifadelerini kullandı.

Berber Esnafı Tasavvur Tutar, bilcümle esnafların büyük kıtipiyoz demeden arkalama etmesini istediğini vurgulayarak, “Tığ Bayburt’ta berberlik yapan bir esnafız. Bugünkü hasılatımızı depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz. Bilcümle esnaf kardeşlerimizin üstelik hakeza tıpkısı olayın süresince olmalarını haddinden fazla isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tanrı aynı henüz böyle bire bir üzücü bize yaşatmasın, Türkiyemin başı esen olsun” şeklinde konuştu.

Taksici esnafı Mehmet Tercanlı, durağında 10 aracın bulunduğunu, ihtiyaç halinde 10 aracıyla gelişigüzel devletin emrinde olduğunu söyleyerek, “Bugünkü kazancımızı, 10 aracımızdan elde edeceğimiz kazancı depremzedelere bağışlıyoruz. Dönme birlik olma günüdür, Türkiye’mizin başı iyi olsun. Şunu üstelik buradan yorumlamak istiyorum. 10 aracımızla beraber devletimizin emrindeyiz, Tekrardan ülkemizin başı sağ olsun” dedi. – BAYBURT

Share: