Bartın haber… Amasra’ya denizden 843 seyyar

BARTIN’da tıpkısı müddet önceki yapımı tamamlanan Amasra Limanı’na, 3’üncü posta mevrut ‘Astoria Grande’ isimli kruvaziyer, 843 sâri bıraktı. Gemi, Amasra’dan sonra Sinop ve Trabzon’a geçecek.

Rusya’dan 5 aktarılma evvel yola sâdır ‘Astoria Grande’ isimli kruvaziyer, önce adına İstanbul’a gitti. 2 zaman boyunca İstanbul’u gezen Moskof turistler, yeniden denize açıldı. 843 arızi ile 427 personelin bulunduğu kruvaziyer, bu sabah aynı müddet geçmiş yapımı tamamlanan Amasra Limanı’na yanaştı. 193 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki kruvaziyerdeki turistler, işlemler sonrası gemiden baş aşağı yaptı. Turistler, Amasra ilçe merkezi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Safranbolu’yu gezecek. Kruvaziyer, akşam saatlerinde Amasra’dan ayrılıp, Sinop ve Trabzon’a gidecek.

Rus turistler Amasra’da tarihi Kemere Köprüsü, Fatih Camii, çekiciler çarşısı ağlayan ağaç’ı gezerek, rehberler eşliğinde artağan bol ışık çekti. Amasra’daki esnaf, Karadeniz bölgesinde sezonun bitmesine karşın 3’ncü posta gelen Moskof turistlerin ilçeyi hareketlendirdiğini ve ekonomik olarak nazik katkı sağladıklarını söylediler.

‘Astoria Grande’ isimli kruvaziyerin, kasıma büyüklüğünde Amasra’ya 4 defa henüz tur düzenleyeceği öğrenildi.Share: