Banksy’nin Ukrayna’daki ayrımsız eseri duvardan sökülerek çalınmak istendi

Kiev Bölgesi Valisi Oleksiy Kuleba, esbak adlı cidar ressamı Banksy’nin Hostomel’deki eserinin, duvardan kesilerek söküldüğünü fakat polisin tıpkısı şüpheliyi ve kesilen eseri ele geçirdiğini açıkladı.

Ilbay Kuleba açıklamasında, Banksy’nin füze saldırılarından kötülük görmüş bire bir lüp duvarına resmettiği eserinin, tıpkısı kol kaknem aracılığıyla duvardan kesilerek söküldüğünü fakat polisin, fenomen durumunda şüphelilerden birini ve eseri ele geçirdiğini açıkladı. Kuleba, eserin uymazlık görmediğini anlatım ederek Kültür Bakanlığı ile eserin korunması ve geleceği ile ilişkin müzakere yaptıklarını rapor etti. Kuleba, Banksy’nin ülkedeki eserlerinin polisin koruması altında olduğunu vurgulayarak bu tip eserlerin Ukrayna’nın verdiği mücadelenin ayrımsız simgesi olduğunu belirtti.

Gaz maskeli, saçı bugidi ile sarılmış, sabahlık giyen ve elinde söndürücü kâin ayrımsız kadının sarı mülevven ayrımsız duvara betim edildiği ürün, Ukrayna’nın işgalinden sonraları bire bir çevrim belirmiş ve Banksy eserin görüntülerini paylaşarak kendisine ait olduğunu teslim etmişti.Banksy, kimliği adsız küsurat dünyaca adlı tıpkısı cidar ressamı yerine biliniyor. Genelde eserleri duvarda beliriyor ve ancak içtimai medya hesabından paylaşım yapınca namına ilişkin olduğu teslim ediliyor. Banksy’nin kıymetli yerine harcamak amacıyla yaptığı eserleri, genelde milyonlarca dolara satışa çıkıyor.

Share: