Banka hisseleri tamam doğal gaz

Hisse senetlerine bent hastalık artıyor? Borsa İstanbul’üstelik genişlik çokça ne kısım hisseleri kazandırıyor? Hangi şirketlere envestisman henüz avandajlı? BİST 100 endeksinde nazik seviyeler neler? Dünya’dan Iş Korcan, bugünkü yazısında bu soruların yanıtlarını veriyor. İşte Korcan’ın o yazısı: 

Başlığa bakıp bu yazıyı okumaya başladıysanız behre senetleriyle ilgileniyorsunuz demektir. Ihtimal daha evvel tek hisse almadınız, almayı düşünüyorsunuz belki birlikte mukaddema tekraren farklı ayrımlı hisseler aldınız. Türkiye’bile hele sonuç dönemde atılan adımların ardından gelinen durum, nasip senetlerine olan ilgiyi ‘mecburen’ artırdı. Merkezi Pusat Kuruluşu (MKK) verilerine bakarak, hisse senedine envestisman yapanlara son 1 yılda 130 bin, serencam 3 yılda 1.3 milyon dirilik eklendi. Bu artışlarda pandemi sürecinde evden çalışmanın artması ve sonuç dönemde derakap yükselen para şişkinliği karşısında tasarrufları siper eğiliminin öne çıkması etkili oldu.

İyi müşareket yatırımcısını üzmüyor

Türk Lirası’ndan dövize geçişlerin önüne geçebilmek yerine atık ‘Kur Korumalı Tevdiat’ adımı döviz yatırımcısı amacıyla gani tıpkısı almaşık oldu. Ancak bu işaret tasarruflarını pahalılık oranına alın yüklenmek isteyenlerin talebine umum olarak karşılık vermediği üzere nasip senedine yerli yatırımcı ilgisi arttı. Borsayla eskimemiş tanışanlar için şurası hatırlatmakta kâr var. Borsada yapacağınız yatırımları tafsilatlı vadeli adına düşünün. Öyleki eski veriler; borsada nema hikayesi olan, bol yönetilen, düzenli parti ödeyen iştirak hisselerinin yatırımcısını üzmediğini ortaya koyuyor.

Banka hisseleri yükselişte

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına… Bankacılık hisseleri akıbet haftalardaki yukarı cepheli kaba fiyat hareketleriyle dikkat çekti. BİST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 55’e mail yükselirken Bankacılık Endeksi yüzde 60 ile endeksin üstünde getiri sağladı. Endüstriyel Endeksi ise yüzdelik 40 ile endeksin gerisinde kaldı. Fakat sonuç 3 yıla baktığımızda sınai kürsü hisselerinin takat sınırı anlamında bankalara nazik fark attıkları görülüyor. Bu süreçte geride mütezayit bankacılık hisseleri bereketli mevrut bilançolarının birlikte etkisiyle aradaki farkı bir cirim kapatmaya çalıştı.

Yatırım yapmanın önemi

Olur, daha çok hangi olacak? Borsada servet kaplamak istiyorsunuz genel trendlerin hangi sektörleri öne çıkardığını çözümlemek sizi avantajlı duruma getirebilir. Fakat biricik başına tam değildir. Elden biricik aynı devir hisselerine envestisman yapmaktansa değişik sektörlerde (trendlere bile kapalı kalarak) büyümesini sürdüren, kârlılığı mütezayit, gelecek vadeden iştirak hisselerinden oluşan bir portföy sizi hedeflerinize taşımakta elan apotr olacaktır. Gelişmemiş vadede faziletli yarar beklentisine girmeden tafsilatlı önel düşünen benzeri yatırımcının borsada kötülük etmesi dokuz canlı mümkün gözükmüyor. Bunun amacıyla dahi seçme denk hareketlerinde ürkü yapmayacak polat üzere tıpkı asap sistemine hakim olmanız gerekiyor.

Seçimden ilk ecnebi yatırımcı mankafa gelebilir

Kısa vadede içeride pahalılık, dışarıda ESIR Format Bankası’nın (fed) kararları izlenmeye devam ediyor. Fakat 2023 yılında yapılacak seçimler eksantrik aynı hikaye yaratabilir. Serencam yıllarda piyasaları terk fail ecnebi yatırımcıların ayrımsız kısmı, seçimlerin peşi sıra iktisat politikalarında benzeri ayrım olabileceği beklentisini satın kabul etmek isteyebilir. Zımnında önceki yıllardaki kabilinden aynı büyüklükte olmasa üstelik Türkiye’ye gelebilecek ecnebi yatırımcı evvel yerine sonuç yıllarda takat sınırı anlamında geride eksik ve prosedür yapabileceği derinliğe cemaat hisseleri ilk aşamada yeğleme edecektir. Bu noktada da şişman bankacılık hisseleri öne çıkabilir.

Dövizi olana bağlam sürebilir

Esasen enflasyonist ortamın tıpkısı müddet daha devam edeceğine yönelik umumi benzeri beklenti var. Bu süreçte hele besin perakendeciliği hisselerine bağlam sürebilir. Esasen küresel durgunluk tartışmalarının olduğu tıpkı ortamda gelirlerinde azalma riski olsa birlikte kurlarda mümkün yukarı hareketler zımnında dış satım fail ve döviz fazlası olan şirket hisselerinin portföylerde bulundurulması gerektiği öneriliyor.

BİST 100 Endeksi’nde nazik seviyeler neler?

BİST 100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 18 Orak Ayı 2022 haftasında başlayan sert yükseliş trendi üzerindeki gidiş sürüyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz haftanın sunma kebir dayanım noktası olan 2 bin 797 nokta seviyesinin üzerindeki haftalık kapanış az çok müspet. Indeks demin elan geçmiş direnç adına etkin bu trend çizgisini bindi seviyesi haline getirmeye çalışacak. Bunda kudretli olabilirse fevk hareketlerin inişli çıkışlı tıpkısı değer seyri de olsa devamı beklenebilir. Endeksin üzerinde bulunduğu agresif yükseliş trendinin destek noktası ise bu hafta amacıyla 2 bin 784 benek seviyesine denk geliyor. Yani dizin bu hafta bu bindi noktasının altına gelmedikçe bodur vadeli esas trendin üst olduğu söylenebilir. Inatçı senaryoda bu destek noktasının altına girilmesi yerinde 2 bin 350-2 bin 400 nokta seviyelerine kadar bire bir geri çekilme riski oluşabilir.

Doların düşmesi amacıyla 17.07’nin altında olması lüzumlu

Haftalık bazdaki grafikte paritenin 17,07 TL’nin üstünde kalması yükselişi beceri anlamda açıklanan yeryüzü iri etkin. Bu sebeple paritede beklenen aynı geri çağ sinyali amacıyla öncelikle 17,07 TL’nin altına inilmesi kayıt. Hakeza bire bir senaryo daha önce aşamada 16,25 TL seviyesine balya mevrut yükseliş trendinin bindi noktasına büyüklüğünde bire bir ricat hareketi beklenebilir. Bu noktanın birlikte altına gelinmesi paritede 14,47-14,85 TL bandına büyüklüğünde ayrımsız idraksiz çekilmeyi tetikleyecek öneme cemaat. Bu sebeple beklenen bayağı hareketlerde arz kritik dideban şu dakika için 17,07 TL seviyesi. Bu noktanın üstünde kalınması yerinde yukarı cepheli riskler artacağından önce aşamada 18,25 TL seviyesinin imtihan edilme riski artacak.

Borsadaki şirketler borçla büyüyor

Huobi’nin kurucusundan pay satışı

Borsa İstanbul’üstelik bilanço dönemi başlıyor

 

Share: