Bandırma’da Cumhuriyet’in 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılı Bandırma’de yapılan törenlerle kutlandı. Törenlere vatandaşlar balaban sargı gösterdi.

Cumhuriyet Caddesinde yapılan törenlere İlçe Kaymakamı Engin Ermiş, Balıkesir BüyükŞehir Belediye Başkan Vekili Birol Delimsirek, Garnizon Komutanı Hava Liva Selahattin Akalp, Belediye Reisi Av. Tolga Boğa, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Cüneyt Demirdaş, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Cemiyet Kuruluşları, askeri erkan ve çokça sayıda vatandaşlar katıldı.

Bandırma Kaymakamı Açık Deniz Aksakal, Şehremini Av. Tolga Boğa ve Garnizon Komutanı Albeni Uçman Liva Selahattin Akalp, merasim aracına birlikte binerek vatandaşların bayramını kutladılar. saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Bandırma İlçe Kaymakamı Engin Ermiş günün anlam ve önemini tamlayan müracaat yaptı. Ilçebay Duayen ” Sizleri bağlılık ve saygıyla selamlıyorum. Türk milletinin güneş sahnesinde dirilişinin simgesi olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99.yılını gelişigüzel kutlamanın ve Cumhuriyet Altını tarihimize eskimemiş aynı bahis eklemenin mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Altını Bayramı hepimize mutlu olsun. 99.yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyet, ülkemizin hile biçimi olmasının yanında, Türk Milletinin insanlığa bıraktığı elzem bir bırakıt, kat sayı tıpkısı istiklal ve medenilik hareketinin adıdır. 1071 yılında Odalık Alpaslan’ın önderliğinde, Türklerin Rum topraklarını daraç edinmesi ve bu topraklara hükmetmesiyle alay malay; XIII. yüzyılda temelleri atık Osmanlı Devleti üç kıtada hükümranlık süren, yüzyılların İmparatorluğu yerine birçok milleti, farklı etnik ve kültürel yapıları bünyesinde barındırarak yönetmeyi bilmiştir. İstiklal mücadelesi, Mustafa Kemal Paşa’nın Bandırma vapuru ile 19 Mayıs 1919’üstelik Samsun’a çıkmasıyla başladı. Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerinde, oluşan “milletin bağımsızlığını, milletin azmi ve kararlılığı kurtaracaktır” düsturuyla düşmana karşı biricik gövde olundu. Zira Türk insanı için yüzyıllardır egemenlik sürdüğü ülkesi ve toprakları vazgeçilmezdi ve ebediyete kadar bile tıpkısı karış toprağı vazgeçilmez olacaktır.

Türk milleti vatanını, bayrağını, bağımsızlığını ve özgürlüğünü işgalcilere ve emperyalistlere teyit etmemeye kararlıydı. Vatanı ve kutsal değerleri için canını, malını, bütün varlığını seferber etmeye hazırdı.

Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet milletin kendisidir. Türk milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sıkı sıkıya sarılmıştır.

Kurtuluş Savaşında yaşananlar, bize, daima hareketli olmak, angajman ve tamamiyet içerisinde işlemek, aklın ve bilimin ışığında dünyadaki değişim ve ilerlemeleri, öz değer ve kazanımlarımızı bile gözardı etmeden, nüfuz etmek zorunda olduğumuzu aynı el daha göstermiştir. Bugün hepimize düşen eş görev: milli değerlere, bilince, Cumhuriyete eş çıkmak; Çanakkale’deki, İstiklal Harbi’ndeki, Ayyıldız Tepe’deki azim ve kararlılık ruhunu, Kuvayı Milliye ruhunu müzaheret etmek ve bu bilinci ati kuşaklara aktarmaktır.

Ülkemizi muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlıyız. Cumhuriyetimizi hep derece ve kurumlarıyla özümseyen eren milletimiz, irtibat ve muadele içerisinde, Türkiye’yi dünyada doğruluk ettiği saygın konuma yükseltmek üzere lüzumlu olan iradeyi rastgele devir göstermiştir, bundan sonra de gösterecektir. Bu önsezi ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. sene dönümünde, özellikle Gazi Mustafa ATATÜRK görünmek amacıyla ebediyete derk etmiş gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet, gönül borcu ve minnetle anar, sizlerin ve bilcümle Bandırma halkının Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutlar, ocumak ve sevgilerimi sunarım” dedi.

Öğrencilerin okuduğu şiiriler ve ahali oyunları gösterileri ile devam eden Cumhuriyet Altını Bayramı kutlama törenleri resmigeçidin peşi sıra sona erdi. – BALIKESİR

Share: