Balık tezgahlarında pelit bolluğu

Havaların soğuması ile birlikte Kahramanmaraş’ta balık tezgahları palamutla doldu. Palamutun tanesi ise 50 ila 60 teklik ortada satışa sunuluyor.

Kasım ayının gelmesi ve bahir suyu sıcaklığının düşmesi ile alay malay sivri balığının sunu içimli olduğu antlaşma dilimine girildi. Kahramanmaraş’ta balık pazarında serencam 3 haftadır sivri bolluğu yaşanırken, balık pazarında pelit balığının tanesi 50 ila 60 liralık beyninde satışa sunuluyor.

Kahramanmaraş’taki balık pazarına mevrut vatandaşlar, palamudun sunma lezzetli olduğu şu zamanlarda evlerine kilogram kilogram balık alarak gidiyor. Pelit balıklarının son günlerde boyunun uzadığını ve balık pazarında sivri bolluğu yaşandığını anlatım fail Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı, ” Türkiye’nin değme ilinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta dahi balık bolluğu yaşanıyor. Denizlerimizde bol miktarda pelit ve hamsi var ve bu artağanlık ise fiyatlara olumlu bire bir şekilde yansıyor. Kestirmece 3 tane palamudun maliyeti 100 TL’ye geliyor. Halkımızı balık yemeye nida ediyoruz” dedi.

Balık pazarına sivri kabul etmek üzere gelen Mehmet Değerli, “Bugün pelit yemeye geldik. Balık sezonunu zaman açacağız inşallah. Tezgahlarımızda dinç palamutlar var ve Kahramanmaraş’ta bu kadar güre pelit icat etmek haddinden fazla macerasız artık. Pazara bu zaman ikinci sefer gelişim ve tezgahlarımız her devir bereketli” diye niteleyerek konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: