Bala Gidiş Geliş Yetişek Parklarında 254 bin çocuğa trafik bilinci aşılandı

Çocuklara erken yaşta trafik bilincinin kazandırılması amacı ile oluşturulan Bala Trafik Terbiye Parklarında 254 binden çok çocuğa gidiş geliş bilinci aşılandı.

İçişleri ve Milli Yetişek Bakanlıklarının iş birliğiyle çocuk yaşlarda trafik bilincinin oluşturulması üzere hayata geçirilen ‘Yavru Gidiş Geliş Terbiye Parkları’ projesi ile 4-12 gözyaşı grubundaki çocuklara gidiş geliş kuralları, kılgılı ve nazari kendisine anlatılıyor. 66 ilde oluşturulan Yavru Trafik Eğitim Bilimi Parklarında, 2020 yılından bu yana 254 bin 787 yavru, eğitici personel eşliğinde teorik ve kılgılı modelde yetişek aldı. Çocuklara hususi hazırlanan gidiş geliş eğitim bilimi parklarında, inanma kemeri kullanımından, uzaktan geçme ve emin takip mesafesine büyüklüğünde bir nice trafik kuralı öğretiliyor.

6 ayda kestirmece 160 bin çocuğa gidiş geliş kuralları öğretildi

Proje çerçevesinde şu esas kadar 66 ilde 124 Yavru Trafik Terbiye Parkı tamamlanarak faaliyete geçti. Parklarda; 2020 yılında 40 bin 668 çocuğa, 2021 yılında yüzde 7 artışla 54 bin 258 çocuğa yetişek verildi. Bu yılın önce 6 maaş döneminde ise 159 bin 858 bala, gidiş geliş yetişek parklarında nazari ve kılgılı eğitim bilimi aldı.

Çocuk Gidiş Geliş Terbiye Parkları mutluluk genelinde yaygınlaştırılıyor

Gidiş Geliş kurallarının kullanışlı ve nazari anlatıldığı trafik eğitim parklarının ülke geneline yaygınlaştırılması amacıyla birlikte çalışmalar sürüyor. Bu yıl Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde faaliyete başlayan Çocuk Gidiş Geliş Yetişek Parklarına sene sonuna kadar 12 adet henüz eklenmesi planlanıyor. 2022 yılında, Veca, Bingöl, Batman, Bitlis, Edirne, Elazığ, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kayseri, Osmaniye ve Samsun illerinde faaliyete geçirilmesi planlanan Çocuk Gidiş Geliş Terbiye Parklarının projelendirilme çalışmaları sürüyor. – ANKARA

Share: