Bakan Yardımcısı Gizligider, Çankırı’da Kız Kardeşim Projesi sertifika törenine katıldı

Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider, “Hayvan sayısında geldiğimiz yasakçı, hububatta geldiğimiz dideban, birçoğunda Avrupa’birlikte birinciyiz, dünyada ise önceki 10 sıradayız.” dedi.

Gizligider, Çankırı’üstelik Ilbay Abdullah Ayaz’ı müzakere edip Vilayet Haysiyet Defteri’ni imzaladı.

Daha sonra Martir Mehmet Dede Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesine giden Gizligider, öğrencilerle tıpkı araya geldi.

Gizligider, Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Yerleşme Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında, kadınların ekonomik hayata katılımını eklemek amacıyla düzenlenen “Kız Kardeşim Projesi” sertifika törenine katıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde düzenlenen tören öncesi Gizligider, avrat kooperatifleri eliyle üretilen ürünleri inceledi.

Gizligider, burada yaptığı konuşmada, kadınların elinin değdiği temas şeyin ayrı ayrımsız artağanlık, ayrı tıpkı verim, ayrı ayrımsız yağmur olduğunu söyledi.

Bu yüzyılın Türkiye Yüzyılı olduğunu belirten Gizligider, “Bundan Sonra kendimizin ürettiği yer çağcıl teknolojiyle, ürettiği arabamızla, ürettiğimiz tohumumuzla, ürettiğimiz uydumuzla, uçağımızla tıpkı ayağımız toprağımızda, özge ayağımız dünyanın ciharıyek tarafında yetişmiş insanımızla inşallah Türkiye Yüzyılı.” ifadesini kullandı.

Koronavirüs salgını sürecinde ve bölgesel savaşlarda tarıma, hayvancılığa, ormana yönelimin arttığını dile getiren Gizligider, “Türkiye bu süreci olabildiğince ferah atlattı ve buradan ara sıra dersler çıkardı. Üretimin ve bunun sürdürebilirliğinin, yeni dönemde tamam da Türkiye Yüzyılı dediğimiz bu dönemde nasıl tıpkısı yöne evrileceği yönünde bazı kararlar verdik. Benzeri yıl çiftçimiz aynı eser eker haddinden fazla para eder, çokça mutludur ama sair sene herkes o ürünü eker, değeri düşer, ‘Acaba hangi olacak bu patatesçinin vahi, hangi olacak buğdaycının vahi, pancarcının abur cubur…’ İnşallah bunların hepsini bitireceğiz. Bakir dönemde gazi Meclis’imize da bu hazırlıklarımızı sunuyoruz. Ekilmeyen yegâne tıpkı metrekare alanımız olmasın istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Çokça kesin şekilde ihracatçı konumdayız”

Türkiye’nin dünya çapında pahal işlemler yaptığını vurgulayan Gizligider, şöyle devam etti:

” Kıbrıs’a su götürüyoruz mesela. Sulamaya açtığımız alanlar keza, burada da güzelce örnekler yaşanacak çokça yakında. Efsanevi sayısında geldiğimiz yasakçı, hububatta geldiğimiz dideban, birçoğunda Avrupa’üstelik birinciyiz, dünyada ise önce 10 sıradayız. Buna rağmen birileri bir şeyler söylüyor. Geçtiğimiz 19 yılın 15’inde bu sektörde tahaccüm yaşanmış. 4 yılın ikisi doğrusu pandemiyle ilişkin, ikisiyle ait dahi dönemsel mesail oldu. Söz Gelişi zirai hasılada bu yılı 30 milyar dolar ihracatla kapatmış olacağız. 2002’dahi ise bu ölçü 3,8 bilyon dolarmış. Yani tahminî 9 hatim dünyaya sattığımız zirai üründe kazandığımız para büyümüş. Esasen fındıkta, sıska üzümde, kayısıda, incirde, ayvada, buğday unu ihracatında dünyada küşade aleniyet birinciyiz. Toplamda 87 milyar dolar dış tecim hacmimiz olmuş, çok kesin şekilde dış satımcı konumdayız. Efsanevi sayısında çıplak uzaklık Avrupa’dahi bir numara sıradayız. Hemen hayvan sayısında değil, tıpkı üstelik bunun niteliği var. Karkas cilt dediğimiz, benzeri hayvanın ne kadar cilt verdiği gibi diyelim, bunlarda iki üç itmam büyümeler söz konusu. Esasen kendine yeterlilikte beş altı yayın dışında yüzdelik 100’ün üzerindeyiz. Bunların hepsini sizlerin eli değdiği üzere yapıyoruz.”

Gizligider, Kız Kardeşim Projesi’nin önemine dikkati çekerek, “Burada çokça eke eğitimler veriliyor. İnternet üzerinden as, pazarlama mantığı nedir, çağcıl dünyada, mevhum dünyada hangi yazmak geçişsiz, bunların eğitimi veriliyor. Mali şuur, almaç ilişkileri, dijital dünyada güvenlik, eser sunumu ve pazarlama teknikleri, besin güvenilirliği, etiketleme mevzuatı kabilinden. Lütfen bu eğitimleri edinin. Size etraflı vadede haddinden fazla nazik getirileri olacak.” dedi.

Konuşmanın arkası sıra proje kapsamında eğitim bilimi düzlük kadınlara sertifikalara verildi.

Share: