Bakan Varank, Gaziantep’te Halı İhracatının Yıldızları Dürü Töreni’ne katıldı Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank???????, Türkiye’nin 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla ve sanayiye verdiği desteklerle uran ve üretimin yıldızı olacağını belirtti.

Güneydoğu Rum Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) marifetiyle Şehitkamil Tekellüm Merkezi’nde planlı Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Makine Halısı Tasarım Yarışması hediye törenine katılan Varank, 2002’birlikte iktidara geldiklerinde 35 bilyon dolar dış satım işleyen Türkiye’nin, çıktı 250 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini kaydetti.

İhracatın yüzdelik 95’ini uran ürünlerinin oluşturduğuna dikkati çekici Bakan Varank, “Biz topraktan gazı, petrolü çıkarıp satabilen bir mutluluk değiliz. Madenlerle bu rakamları yakalayan tıpkı mevki değiliz. Eğer ihracat fayrap etmek istiyorsan istihsal mecburiyetinde olan aynı ülkeyiz. 250 bilyon dolar ihracatı üreterek yapıyoruz. Türkiye değme alanda üretim ekosistemini geliştirmiş sanayi altyapısını dünyada sunu kompetitif konuma getirmiş ülkelerden ayrımsız tanesi. Pandemiden bilahare Ukrayna-Rusya savaşıyla bitmeme eden krizlerle dünya adeta aynı türbülansa girdi. Şu zaman de küresel markalar tedarikçi anlamında kullanılmamış ülkelerle çalışmaya hız ediyorlar. İşte dünyada almaşık aynı istihsal merkezi neresidir diye bakıldığında, Türkiye akla mevrut önce ülkelerden birisidir.” dedi.

Türkiye’de sanayicilerin istihsal iştahının “kudurgan” durumda olduğuna bel fail Varank, yapılan üretimden kıvançlı olduklarını söyledi.

Sanayicilerin üretim alanlarını genişletmek ve yeni aksiyon yerleri bina etmek amacıyla kendilerine sürekli bilgiler geldiğini aktaran Varank, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’nin neresine giderseniz gidin sanayiciler sizi çevirdiğinde ‘bizim yatırımımızı genişletmemiz geçişsiz’ ‘bakir envestisman yapacağız bize koruyucu olun, arsa gösterin yatırım yapmamız lazım’ diyorlar. Gaziantep üretimin başkentlerinden tıpkısı tanesi amma Anadolu’nun herhangi bir tarafı sakıncasız olun şu zaman birlikte böyle. Afyon’a dahi gitseniz, Aksaray’a da gitseniz, Niğde’ye da gitseniz Mersin’e dahi gitseniz Adana’evet dahi gitseniz istihsal tarafında müthiş ayrımsız hareketlilik var. Sanayicilerimiz durmaksızın üretmeye devam ediyor. Avrupa’dahi karşılaştığınız erke krizi orada fabrikaların bir bir kapanmasına neden oluyor. Seramik üzere demir gibi pencere kadar sektörlerde Avrupa şehirlerinde fabrikalar bir bir kapanıyor. Çünkü erke maliyetleri daha çok onların üretimlerini, rekabetçiliğini ortadan kaldırmış durumda. Türkiye 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla sanayiye verdiği desteklerle bu dönüş ve önümüzdeki dönemde Allah’ın izniyle sanayi ve üretimin yıldızı olacak.”

Varank, Türkiye’nin dünyada tedarikçilik kulvarında yeryüzü balaban ülkelerden biri olmaya bitmeme edeceğini belirtti.

Sanayicileri yıpranmamış dönemde bakir fırsatların beklediğini ifade fail Varank, şunları kaydetti:

“Evet sınamalar, riskler var. Avrupa’üstelik resesyona doğru gidilirken Amerika’dahi resesyonlara gidilirken bizim ihracatımızın bundan etkilenmesi olabilir ama biz olaylara ayrıntılı soluklu bakıyoruz. Bugünden yaptığımız yatırımlarla erte katiyetle kazanacağımızı biliyoruz. İnşallah Türkiye’yi çokça elan okumuş çokça daha pir bire bir ati bekliyor. Halıcılık sektörü burada geleneksel benzeri sektördü amma bunu modern süt kuzusu uygun hale getirerek şu zaman birlikte kıvılcım halı üretiminde dünyanın aynı numarası konumuna ki getirdi? Gaziantepli sanayicilerimiz getirdi. Onlar bu bayrağı inşallah ileriye haddinden fazla henüz evire çevire benzeri şekilde taşıyacaklar. kimi vakit sanayicilerimizin moralleri bozulduğunda benzeri bakıyorlar eskimemiş ayrımsız iş açılmış. Aynı bakıyorlar kullanılmamış benzeri punt çıkmış. Kâfi kim Gaziantep bu ivmeye bitmeme etsin, yatırıma bitmeme etsin. Allah’ın izniyle önümüzdeki dönemde bu sükûnet riskleri onları tek etkilemeyecek. Onlar eskimemiş pazarlara açılmaya devam edecekler. Hem Gaziantep’in ekonomisini hem de Türkiye’ni ekonomisini kalkındırmaya bitmeme edecekler.”

“AR-GE merkezlerini dizayn merkezlerini teşviklerimizle destekliyoruz”

Nazır Mustafa Varank, halı sektörünün ağırbaşlı miktarda dış satım yaparak istihdam sağladığının altını çizerek “Burada yerlileşmeyle ilgili yapmamız müstelzim hususlar var. Halı makinelerine baktığımızda burada çokça yoğun ithalatımız var. Ego sanayicilerimizle ayrımsız araya geldiğimde bunu dile getiriyorum imdi bizim halı araba üretimine yönelmemiz lazım. Erke maliyetleri haddinden fazla erdemli, bugün çatısında ruz paneli olmayan benzeri metrekare da alan bırakmamamız geçişsiz. Bu yatırımlarımızı da yaptığımızda inşallah bizim sektörümüz çok henüz rekabetçi ağıl gelecek.” diye niteleyerek konuştu.

Halıda sunu mefret hususlardan birinin de kişi tasarımını muktedir olmak olduğunu ifade fail Icra Vekili Varank, tıpkısı ürünün melfuf değeri yüksek arkaç getirmenin formülünün Ar-Ge, inovasyon ya bile tasarım olduğunu söyledi.

Varank, bu tuhaf yarışmaların halı sektöründeki eksiklerin giderilmesinde koca olduğunu tabir ederek Bakanlık namına tasarıma ehemmiyet verdiklerini, Ar-Ge Merkezlerini, tasarım merkezlerini teşviklerle desteklediklerini kaydetti.

Güneydoğu Küçük Asya Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan üstelik Gaziantep’in halı üretiminde dünyanın önde mevrut şehirlerinden biri olduğunu rapor etti.

Konuşmaların peşi sıra yarışmada dereceye girenlere bergüzar veren Icra Vekili Varank, 40 bin liralık olan birincilik ödülünün 100 bin, gayrı ödüllerin ise 90 bin lira olmasını istedi.

Icra Vekili Varank sembolik olarak sahneye getirilen ve dereceye girenlere sunulan çekin üzerindeki rakamı kalemle çizerek yıpranmamış rakamları yazdı.

Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Şehremini Fatma Delicesine, eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve ilgililer katıldı.Share: