Bakan Nebati’den ‘sanayi üretimi’ açıklaması

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yıllık bazda yüzde 8,5 oranında büyüme kaydeden uran üretimine ilgilendiren, “Bire Bir dönemde almanak endüstri üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzdelik 2,4, Çin yüzde 3,9, ÇAKER 4,16 artma gösterirken, Almanya yüzdelik 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin endüstri üretimi tamlık bu ekonomilerden fazlalık yönde ayrışmıştır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel, Twitter’daki hesabından, uran istihsal endekslerine ilişik yaptığı değerlendirmede, “Global ölçekte konuşu koşulların zorlaştığı haziran ayında üstelik uran üretimimiz, meydan beklentisinin az çok üzerinde bir gerçekleşmeyle yıllık bazda yüzdelik 8,5 oranında artım kaydetmiştir. Böylecene 2’nci çeyrekte uran üretimi artışımız yüzdelik 9,4 olmuştur. Tıpkı dönemde almanak endüstri üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzdelik 2,4, Çin yüzdelik 3,9, ABD 4,16 artım gösterirken, Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin endüstri üretimi, tamlık bu ekonomilerden fazlalık yönde ayrışmıştır. Mevsimsel rötuşlu uran üretimimiz, 2020 yılı 2’nci çeyreğindeki salgın kaynaklı daralmadan sonraları, 8 çeyrektir bitmeme eden mütemadi büyüme eğilimini yaşayan bire bir şekilde sürdürüyor” dedi.

Icra Vekili Nebati, anamal malı üretiminde birlikte devam eden akva görünümün, makine teçhizat yatırımları başta oluşmak için istihsal potansiyelindeki artışa belen ettiğine birlikte değinerek, “Ticaret ve bakım sektörleri iş hacmi endeksleri ve karışık satışlardaki müspet vizyon, akva endüstri üretimiyle gelişigüzel 2’nci çeyreğe ilişkin hayat dolu nema beklentimizi daha birlikte pekiştirdi. Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, istihsal, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Iktisat modelimiz meyvelerini zaman verdiği kabil erte birlikte vermeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

Share: