Bakan Derya Acılı: “Belirtik aynı sahn, tamlık vatandaşlarımızın yer ana adam haklarının başında geliyor”

Nazır Kükremek Kederli: “Sarih bire bir maltalık, tam vatandaşlarımızın sunma temel kayırıcı haklarının başında geliyor”

Sakat bireylerin hayatını kolaylaştıracak sonuç teknoloji mahsulat görücüye daha çok

İSTANBUL – ‘Meydanda Hayat Fuarı ve Farkındalık Zirvesi’ Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleşti. Icra Vekili Acılı açım konuşmasında, “Sosyal kalkınmanın anahtarı kapsayıcı ve kimseyi dışarıda bırakmayan aynı anlayıştır. Bu anlamda hiçbir ayrımcılığın yaşanmaması asıl önceliğimizdir. Toplumun gelişigüzel kesimi kendini güvende hissetmeli ve toplumun beher ferdi fırsatlar noktasında denk imkanlara cemaat olmalıdır” dedi.

‘Bariz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi’ EYAF EXPO 2022’nin bu yıl 12’ncisi Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. 200 firma ve kurumun katılımı ile gerçekleştirilen fuarda mânialı bireylerin hayatını kolaylaştıracak yeryüzü kullanılmamış uygulayım bilimi mahsulat sergileniyor. Millî ve uluslararası ölçekte önder firmalar, amme ve özel kuruluşlar ile aynı araya gelerek ‘Kilitsiz Küreksiz Yaşama’ dair gelişim birliklerini geliştirme fırsatı yakalıyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Acılı’ın katılımıyla gerçekleşen Ayan Hayat Fuarı ve Farkındalık Zirvesi açım konuşmaları ve kurdele kesimiyle başladı. Icra Vekili Üzüntülü yaptığı konuşmada, “Toplumsal kalkınmanın anahtarı ayrıntılı ve kimseyi dışarıda bırakmayan benzeri anlayıştır. Bu anlamda hiçbir ayrımcılığın yaşanmaması asıl önceliğimizdir. Toplumun değme kesimi kendini güvende hissetmeli ve toplumun beher ferdi fırsatlar noktasında denk imkanlara eş olmalıdır” dedi.

“Yalınlık tıpkısı sahn, birlik vatandaşlarımızın yer temel adam haklarının başında geliyor”

Vekil Yanık, “Mânialı ve nemli bireylerin içtimai hayata bütün, mutlak ve canlı tıpkı şekilde katılmaları amacıyla çalışmalarımızı ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlendiriyoruz. Bu çalışmalara katkı sunacak her bir etkinliği yetişkin görüyoruz. Yıldızlı Hayat Fuarı üstelik bu nedenle bizim için ayrı bir derece barındırıyor. Geliştirilen politikalar, sunulan hizmetler, bu kavramlar çerçevesinde kalburüstü olmadığı sürece ne eyvah ki sosyal fayda üretemiyor. Vatandaşlarımızın hayatın akışında karşılaştığı zorlukları en aza indirmeyi ayrıca mümkünse ağız ağıza ortadan kaldırmayı bu açıdan mecburi görüyoruz. Küşade bire bir hanay, eksiksiz vatandaşlarımızın en ana herif haklarının başında geliyor. Eğitimden sağlığa, spordan ekin-sanata, seyahatten sayısal platformlara büyüklüğünde bütün hizmetlerin ve mekanların erişilebilir olması ayrı bire bir ehemmiyet taşıyor. Adil, adalet tamamen ve toplumun gelişigüzel kesimini havi niteliklerde üretilen sosyal hizmetlerimizin sunumunda dahi erişilebilir tevessül etmek hedefleniyor” diye niteleyerek konuştu.

Sadece sakat vatandaşlara müteveccih değil, yaşlı ve parasız vatandaşlar ile yüklü ve bebekli kadınlara müteveccih yerine dahi erişilebilirliği olmazsa olamaz niteliklerden biri yerine değerlendirdiklerini nâkil Bakan Kederli, “Tekrar hayatın macerasız akışını sekteye uğratmaması açısından, debi kısıtlılığı mevcut kişiler, füru, arızi bedenî hastalık yaşayanlar için üstelik erişilebilirlik dönemsel evet birlikte temelli şanlı bire bir gerekseme. Buradan hareketle şurası haddinden fazla kesin bire bir şekilde ifade edebiliriz kim, erişilebilirliği efdal tam alanlar, toplumun bilcümle kesimleri üzere konforlu dirim alanları demektir. Konforlu dirim alanları ise sosyalleşmeyi artırarak toplumların zinde ve üretken aynı biçimde gelişmesine yardım sağlar. Toplumun bilcümle kesimlerini kucaklayan, âdem odaklı ve türe tamamıyla politikalarla vatandaşlarımızın önündeki türel, içtimai ve fiziki umum engelleri kaldırmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

Fuarda mütekellim EYAF EXPO yetkilisi Alper Okyar ise “Fuarımız degaje gönül dair tıpkı kodifikasyon. Yekpare sakat erat üzere akıbet uygulayım bilimi mahsulat fuarımızda sergileniyor. Bu sektörde ithalatımız azaldı, firmalarımız bundan sonra üretim odaklı çalışmalar gerçekleştiriyor. Sektörümüzde yetiştirici sayımız berenarı arttı. Fuarda bağımsız milletvekili 105 ayrı stantlar kâin. Fuara herkesi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Merdiven tırmanan cihazlar üretiyoruz”

Fuara katılan firma yetkilisi Mehmet Muslu ise geliştirdikleri ürünleri tahkiye. Muslu, “Basak tırmanan cihazlar üretiyoruz. Özürlü bireylerin erişebilmelerini sağlayıcı mobil analizör dahi üretiyoruz. Ürünlerimiz ağız ağıza yerel ve milli, Türkiye’birlikte kısaca 7 yıldır basak tırmanan cihazlar üretiyoruz. Yapısal sorunları olan binalara erişebilmek amacıyla merdiven tırmanan aygıt kullanılıyor. Tamamen basak çıkmaya yarayan tıpkısı alet. Yaklaşık 1 saatlik tırmanışa cemaat bataryası var. Sakınma bataryaları kâin, 5 binin üzerinde kullanıcımız var. Kamusal alanlarda da kullanılıyor. Kullanıcılarımız bu cihazdan kıvançlı” diye konuştu.

Türk-Yunan ortaklığında ayrımsız mühendislik emek gerçekleştirdiklerini belirten fuara katılan bire bir sair firmanın yetkilisi Serkan Yeşiltaş, “İnovatif tıpkısı eser geliştirdik. Ürünümüz tıpkısı benzetim cihazı. Aygıt, sakat bireylerin cisim yapılarına göre tarz alıp, en makul pozisyonu belirliyor. Daha bilahare simülasyonda kaynak hayatta tekerlekli sandalye kullanıyormuş kabilinden benzeri sürüş gerçekleşiyor. Bunu geçmiş Almanya’daki fuarda tanıttık. İkinci namına dahi burada tanıtımını yapıyoruz. Cihazımız engelliler amacıyla akıllıca tıpkı duruş sağlıyor. Kitap çok beğenildi. Beş Altı ülkeye üstelik gönderildi” açıklamalarında bulundu.

Fuarda, felçli ve nısıf nüzullü bireylerin telefon, bilgisayar ve göstergeç kullanmasını sağlayacak ürünler sergileniyor.

Gözde Gülbaş isimli firma yetkilisi dahi geliştirdikleri ürünle ilişik, “Felçli, yarı mefluç kas mafsal problemi kıvrak bireylerin telefon, monitör ve bilgisayar kullanmalarını sağlıyoruz. Ana engelin teknolojide olduğunu düşünüyoruz. Tak kazanç yaparak palas makbul alet ile telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar ahenkli ayla getirilip kullanılabiliyor. 3 aydır ürünlerimiz pazara bundan sonra. 50’ye mümasil kullanıcıya ulaşmaktayız. Teknolojideki engelleri kaldırıp evvel konuşacağız sonra yürüyeceğiz peşi sıra koşmak amacıyla dahi projelerimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

Fuarda sergiledikleri ürünleri anlatan Erdinç İşler de, “Kas hastası çocuklarımıza müteveccih ürünlerimizi geliştiriyoruz. Yürüyemeyen adale hastalığı olan bireylerin, alelhusus SMA’lı grubun kaslarının gelişmesini sağlayabiliyoruz. Boyunlarını tutamayan çocuklarımız için boyunluklarımız var. Ebeveyn ile bu arada volta yetisini geliştirecek aparatlarımızı sergiliyoruz. Bu ürünlerimizi Türkiye’de üreterek sektöre ve vatandaşlarımıza ulama sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Fuar, 4 Boşluk tarihine kadar bitmeme edecek.

Share: