Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin F-16 kararını yorumladı: Benzeri dakika ilk nihayete ulaşması gerekiyor, bu herkesin yararına

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Nicu Popescu ile ortak matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu.

“METİNDE MÜNASEBETSIZ BİR İFADENİN OLMAMASI OLUMLU BİR GELİŞME”

Çavuşoğlu’nun gündeminde ESIR’nin 2023 defans bütçesini içeren tasarısının serencam halinden, Temsilciler Meclisince Türkiye’nin F-16 alımını sınırlandırmak için konulan maddelerin çıkarılması birlikte saha aldı. ABD’nin F-16 kararına ait soruyu yanıtlayan Vekil Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız, KUL Başkanı Biden ile Bali’deki görüşmesinde F-16 üstüne olumlu adımlar olduğunu söylemişti. Sonuncu metinde damarli aynı ifadenin olmaması müspet ayrımsız evolüsyon. Aynı dakika önce nihayete ulaşması gerekiyor, bu herkesin yararına” ifadelerini kullandı.

MEMLUK, TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞI KONUSUNDAKİ KISITLAMALARI KALDIRDI

MEMLUK’de alınan karar gereği F-16 uçaklarının satışı amacıyla kısıtlayıcı maddeler tasarıdan çıkarıldı. KUL Temsilciler Meclisince sunulan ve Türkiye’ye F-16 satışını kısıtlayıcı koşullara bağlayan maddeler, defans bütçesi yasa tasarısından tamamen çıkarıldı. MEMLUK Kongresinin iki kanadından senatör ve temsilcilerin kayran aldığı konuşma komitesi, 857 milyar dolarlık savunma bütçesini birlikte içeren NDAA tasarısına sonuç halini verdi.

Share: