Bakan Bitkisel: Borsadaki Yatırımcı Sayısı 3,2 Milyona Ulaştı

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Devreye aldığımız Türkiye Tutum Modeli ile tafsilatlı vadeli hedeflerimizi adım adım gerçekleştiriyoruz” dedi. Nebati, Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısının birlikte 3,2 milyona ulaştığı bilgisini da paylaştı.

Türkiye Resülmal Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından bu sene 6’ncısı düzenlenen Türkiye Resülmal Piyasaları Kongresi, ‘Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Envestisman’ temasıyla zaman yapılıyor. 6. Türkiye Resülmal Piyasaları Kongresi’nde mütekellim Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun tam dünyanın sorunu olduğunu ve faiz artışlarının kamu dünyayı acul ayrımsız resesyona sürüklediğini söyledi. Icra Vekili Nebati’nin açıklamaları şöyle:

“ART ARDA FAİZ ARTIRIMLARI DÜNYAYI HIZLI BİR RESESYONA MAKUL SÜRÜKLÜYOR: Ülkemiz devreye aldığımız Türkiye Ekonomi Modeli ile etraflı vadeli hedeflerini adım adım gerçekleştirmeye bitmeme ediyor. Sürdürülebilir nema için finansman ihtiyacının mal piyasaları ile sermaye piyasaları ortada dengeli bir şekilde dağılması ehemmiyet en ediyor. Salgınla başlayan genişlik şokları ve aksine globalleşme süreci umum ülkeler açısından güçlü koşulları yanında getiriyor. İçinden geçtiğimiz bu sağlam süreçte bütün dünyada para şişkinliği oranları rekor faziletli seviyelere ulaşırken, birçok mevki politika faizini artırma için gitti, peş peşe repo artırımları dünyayı acul aynı resesyona akillicasina sürüklüyor.

HEDEFİMİZ KATILIM FİNANS SİSTEMİNDE BİR HAMUR HALİNE GIRMEK: Attığımız adımların etkilerini teşrinievvel itibarıyla 253 bilyon doları aşan ihracat ve yüzdelik 10,1’lik seviyesine gerileyen avarelik rakamlarında üstelik görmekteyiz. Hem yatırımcıların bilinçlendirilmesi hem de anamal piyasalarında akıllıca perspektifin oluşturulması için eksiksiz paydaşlarla daha aşkın teşrikimesai zarfında olmaya önem veriyoruz. Katılım finans kanunu çalışmalarımızı bodur bir sürede tamamlayacağız. Hedefimiz ortaklık finans sisteminde bire bir cins haline dönüşmek.

BORSA İSTANBUL’DA İŞLEM GÖREN ŞİRKET SAYISI 482’YE ULAŞTI: Bu yıl birlikte anamal piyasalarımız büyümesini halka arzlarla sürdürüyor. Bölüt arzlarla Borsa İstanbul’bile prosedür gören müşareket sayısı 482’ye ulaştı. İşlem hacmi borsamızın nakit olduğunu gösteriyor. Borsa İstanbul’un benzerlerinden fazlalık ayrıştığını biliyoruz. Borsa’da prosedür gören şirketlerin kapsam ve niceliğinin artırılması ehemmiyet taşıyor. Sermaye piyasaları, halka arzların yanı sıra borçlanma araçları için birlikte büyük bir yatak haline geldi.

BORSADAKİ YATIRIMCI SAYISI 3,2 MİLYONA ULAŞTI: Borsa İstanbul toptan ölçekte ilgi çekici bire bir borsa. Özellikle bireysel yatırımcılarımızın mıhlı envestisman değişmeyen alabilmesi üzere finansal kari-yazarlığın öneminin farkındayız, temel önceliklerimiz ortada yer alıyor, bütüncül tıpkı yetişek portalını hayata geçirmeyi planlıyoruz. Borsadaki yatırımcı sayısı 3,2 milyona ulaştı. Tekaütlük fonlarının büyüklüğü 395 bilyon TL’ye yükseldi. Yatırım fonlarının büyüklüğü 565 bilyon TL’ye ulaştı.

YERLİ KURUMSAL YATIRIMCI TABANI OLUŞMAYA BAŞLADI: Kasım itibarıyla 33 müşareket toplam 14,2 milyar teklik halka en gerçekleştirdi. Menkul değer envestisman fonları ve tekaütlük envestisman fonlarındaki envestisman düzeyinin 1 trilyon sınırına yaklaşmış olması evcil kurumsal yatırımcı tabanının oluşmaya başladığının göstergesi.

HESABINIZI KİTABINIZI, BÜYÜYEN TÜRKİYE’YE BAKARAK, LİDER TÜRKİYE’YE BAKARAK YAPIN: 21. asır Türkiye yüzyılı, temas alanda, koşuyoruz, bayraklarımızı en gani şekilde birbirimize devrediyoruz ve tığ arkamıza bakmadan hedefimize makul kilitli durumdayız, bu mutluluk hepimizin. Hesabınızı kitabınızı, büyüyen Türkiye’ye bakarak, şef Türkiye’ye göre yapın.”

Share: