Bakan açıkladı, bin 300 tarım itimat markete etçi reyonu açılacak

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bin 300 pare ekincilik kerdi market var. Bu marketlerde inşallah hele etçi reyonunu cilt süt kurumu tabelasıyla donatacağız. Kardeş yapı cömert organizasyon adına ekincilik cesaret marketlerde birlikte bu etlerin satışını sağlayacağız, hem deri süt kurumunu, hem üreticimizi, hem bile tüketicimiz lehine bir aşama atmış olacağız” dedi.

Mersin’e mevrut Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, bozuk Maliye Bakanı Lütfü Elvan, Vali Mürtefi Hamza Pehlivan ile DOĞRU Fırka ve MHP’li milletvekilleriyle gelişigüzel Efdal ilçesine sınırlı 2 bin 300 rakımda Toroslarda kâin Sarıpınar Yaylası’na gitti. Burada Sarıpınar Koyun Keçi Birliği eliyle planlı üreticiler buluşmasında Yörükler Icra Vekili Kirişci’yi davul zurna eşliğinde halayla karşıladı. Nazır Kirişci üreticilerle bire bir araya gelmesinin ardından aynı Yörük çadırına anbean hem hikmet aldı hem birlikte ağırlama edilen ayranı içti.

Undaki bindi yem da birlikte verilecek

Toprak Mahsulleri Ofisi’ni model bankasına benzeten Bakan Kirişci, “Rüşvet alımında TMO şuana büyüklüğünde, daha daha çok alıma de bitmeme ediyor. 4.4 milyon tona geldi. Yani bu izlediğimiz politikalarla oldu. Tamam buradaki arpayı müstahsil kullanıyor, yani hayvanına yediriyor, o birlikte et, benzen almaya çalışıyor, doğru. Henüz önce uygulamış olduğumuz arpa desteğimiz İnşallah bunun üstünde yeniden çalışıyoruz. Bu rüşvet desteği üstüne benzeri birlikte kalibraj var bizde, un regülasyonu. Yani un sanayicisine tüketici çakaralmaz savmak yesin diyerek buğdayı zaman üzere 7 bin 450 liradan aldığımız buğdayı 4 bin 500 liradan veriyoruz. Az Daha 3 bin lirasını tığ regülasyon çerçevesinde bunu kamu zat konusunda alıyor. Aynısının benzerini İnşallah yemle ilişik de, yemleme endüstri üzerinden bu üretim maliyetlerinin ana unsuru olan bu yem sektöründe bu cins girdileri desteklenmiş ederek, regüle ederek oralardan da siz değerli üreticilere destek vereceğiz” dedi.

Bin 300 ekincilik itimat markete deri reyonu

Hükümetin 2002 yılında göreve geldiğinde 31.7 milyon küçükbaş efsanevi olduğuna dikkat calip Icra Vekili Kirişci, “Şu anda 57.5 milyon küçükbaşımız var. Esasen 9.8, 9.9 milyon civarında büyükbaşımız vardı, onları de biz 18 milyona çıkardık. Amma tığ banko ve banko bu bütün hayvan varlıklarımızı adım adım strateji ediyoruz. Buradan hareketle bile atılması müstelzim adımları dahi eskiden, yerinde ve dozunda atmaya çalışıyoruz. Bir diğer konuda ikinci el üstelik zira etken efsanevi varlığımızda benzeri artma var, bunun belirli ölçülerde eritilmesi lazım. Şüphesiz yapacağız bunu, içeride ten tüketimini isteklendirme ederek. Bunun için hangi yaptık, vücut süt kurumu namına küçükbaş efsanevi etinde yüzde 25 indirime gittik. Tığ asla, almış olduğumuz etkin hayvanların fiyatlarında tıpkı indirime gitmedik. Tığ bunun üreticimizin üstelik lehine olsun diye niteleyerek yaptık. O nedenle bizim bu davranışımızı kimesne hatalı değerlendirmesin. Tığ buradaki şişkinliği, buradaki yığılmayı bölümsel da olsa azaltalım ve bizim küçükbaş hayvan üreticimiz bundan zait yönde olumlu manada etkilensin istedik. Zımnında diğer tarafta bile mütemmim bundan mutlu. Yani şuanda bizim Ten Süt Kurumu komutan mağazalarımızın önünde kuyruklar oluyor. Amma ekincilik kredi, bin 300 sunum ekincilik kerdi market var. Bu bun 300 pare tarım cesaret marketlerde inşallah bunlarda de hele kasap reyonunun vücut benzin kurumu tabelasıyla donatacağız. Cömert bünye ahi yapılanma adına ekincilik emniyet marketlerde üstelik bu etlerin satışını sağlayacağız. Böylecene hem vücut benzen kurumunu, hem birlikte üreticimizi, hem tüketicimizi herkesin lehine ayrımsız aşama atmış olacağız” diyerek konuştu

“Üreticinin ürettiğine küfran eden sizin yanıt vermeniz gerekir”

Konuşmasını sürdüren Icra Vekili Kirişci, “Bu üreticinin ürettiğini nankörlük fail, ürettiğini görmezden mevrut, bu ülkede tıpkı husus üretilmiyor diyen, sızıltı koparanlara sizin karşılık vermeniz gerekir. Şayet bu ülkenin ayağına benzeri taş değerse biliniz kim takkadak Dindar ülkeler değil, bütün mazlum milletler, onlarda bu ülkenin düşeceği durumdan Cenabıhak esirgeme uymazlık görür. Dünyada süper güçler vardı değil mi. Benzeri tarafta Amerika, özge tarafta Rusya, tıpkısı tarafta Çin, değişik tarafta Avrupa. Rusya Ukrayna savaşında ki orada ağabeylik rolü üstlendi, Türkiye. Mürekkep Uluslar yemeden içmeden resmi yerine bulundu. Amma bütün cerrahi müdahale, hep görüşmeler sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye yoluyla yürütüldü” ifadelerini kullandı.

“Şu anda ekolojik ortam bizim buraların tabiriyle süt liman”

Olağanüstü bire bir dönemden geçildiğine değinen Bakan Kirişci, “Yani birisi size bundan üç yıl önce ayrımsız virüs çıkma, bu virüs ortalığı kasıp kavuracak ve herkes benzeri acz içerisinde debi edecek. O kendisini dünyanın süper gücü zanneden ülkeler birlikte artık acziyetlerini kendileri akseptans edecekler dese hepimiz, hadi canım sende derdik. Am bunların hepsini gördük mü, gördük. Ancak bu devlet hamdolsun pandemi de dahil koyulmak amacıyla hiçbir şeyin kıtlığını ve yokluğunu yaşamadı arkadaşlar. ayçiçeği yağı ile ait tıpkısı girişimde bulunuldu, ense oruçlu çevreler onlarda lüzumlu derslerini aldılar. ve ondan sonradan şuanda kıran bizim buraların tabiriyle benzen liman. Dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hükümetimizin izlemiş makul politikaların bir tezahürüdür” şeklinde konuştu. – MERSİN

Share: