Bacağını kaybettikten bilahare voleybolla hayata tutundu

Sazak’bile oturan ve 10 yıl evvel damar tıkanıklığı dolayısıyla sağ bacağı paradigma altından kesilen 1 bala annesi Göksu Kendier (37), 2 yıl ilk başladığı uçan top sebebiyle hayata sarıldı. Formasını giydiği Paralimpik Oturarak Uçan Top Mili Takımı ile Aksaray’bile dinlenme kampı özne Kendier, “İnsanların hangi olursa olsun, hayata tutunmaları lazım. Bahtiyar olma çabasına girsinler. İnsanların kendini olduğu üzere kabul etmesi geçişsiz. Sporu dahi hayatlarına dahil yazar özürlü bireylerle tanışıp, hayatın daha adamakıllı olduğu anlayabiliyorlar” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde etkin Göksu Kendier’in, 10 yıl önceki emboli dolayısıyla esen bacağı diz altından kesildi. Bu süreçten gelişmemiş benzeri süre sonra ise 5 yıllık evliliğini noktalayan Kendier, kızı Cezire ve annesi Suna Kendier ile birlikte yaşamaya başladı.

DOKTORUN TAVSİYESİYLE VOLEYBOLA BAŞLADI Göksu Kendier, doktorun tavsiyesiyle birlikte 2 yıl geçmiş voleybola başladı. Gelişmemiş sürede milli takıma seçilen Göksu, Paralimpik Oturarak Voleybol Mili Takımı ile Aksaray’dahi dinlenme kampı yapıyor. Voleybol sayesinde hayata tutunduğunu belirten Kendier, şunları söyledi: “10 sene önceki damar tıkanıklığı zımnında iyi diz altından bacağım kesildi. Şu dakika 13 yaşındaki kızım Ada ve annem Suna Kendier ile beraber yaşıyoruz. Öncesinde hiçbir keyif surunu yaşamamıştım. çabucak bacağım kesildi. Ağırlık tıpkı süreç geçirdim. Ben bunun üstesinden gelebileceğime inandım ve bacağımın tıpkısı kayıp yerine düşünmedim. Ihtimal de bana benzeri idrak olacağını düşünerek artık üstüne giderek elan aktif olmaya değişmeyen verdim. 2 yıl önceki dahi voleybolla tanıştım. Takım olarak Avrupa şampiyonasına bile katıldım ve çok dörtköşe. Bana mutluluk veriyor. Takımdaki gailesiz oyunculara da örnek oluyorum. Doktorların tavsiyesiyle spora yöneldim. Voleybolu haddinden fazla sevdiğim içinde voleybolu tercih ettim. İyi kim milli takıma katılmışım diyorum. “”BENİM İÇİN ÇOKÇA HAYSIYET VERİCİ BİR GENIŞLIK”5 almanak evliliğinin bacağı kesildikten sonra bittiğini tamlayan Kendier, “Bacağım kesildikten sonradan aynı ağız tatsızlığı oldu ve eşimden ayrıldım. Biraz geçmiş da bahsettiğim üzere kızım ve annemle yaşıyorum. Kızım Ada de bana haddinden fazla bindi veriyor. O’na bol tıpkısı asıl ve ferah ayrımsız voleybolcu gelmek için mücadele veriyorum. Kızım 13 yaşında ve 8 sınıfta okuyor. Herhangi Bir defasında bana  ‘Seninle çekicilik duyuyorum, esas’ diyor ve bu benim için haddinden fazla sayginlik verici aynı format” diyerek konuştu. “BİR GÜNDE HAYATIM DEĞİŞTİ”

1 günde hayatının değiştiğini tamlayan Kendier, “Hayatı ve yaşamayı çok sevildiğim amacıyla çokça tez toparladım. Bacağımın bana bariyer olmadığını ilk kendim akseptans ettim ve bu şekilde yaşanabileceğini de biliyorum. Bütün aynı engelli adayıdır. ‘Bugün çok sağlıklıyım’ diyen herkesin ferda her özdek başına gelebiliyor. Benim tek afiyet sorunu üstelik yoktu ve neredeyse doktora hiç gitmemiş birisi yerine bir günde hayatım değişti. İnsanların hayatlarında ne olursa olsun, hayata tutunmaları lazım. Bahtiyar olma çabasına girsinler. İnsanların kendini olduğu kadar kabul etmesi lazım. Bunun birlikte sporu da hayatlarına karışma yazar özürlü bireylerle tanışıp, hayatın daha pir olduğu anlayabiliyorlar” dedi.Share: