Bacağı kesilen Bengisu Uçan Top Milli Takımı’nın başarısı amacıyla ter döküyor

Ankara’üstelik geçirdiği gidiş geliş kazasının peşi sıra sıhhatli bacağı kesilen Bengisu Sebep, oturarak voleybolda milli takımın başarısı amacıyla arak döküyor.

Bengisu Yıldırım’ın hayatı 12 yaşındayken otomobilin çarpması sonucu ağız ağıza değişti. Ilçe sonrası kestirmece iki ay hastanede otama gören Sebep sağ bacağını kaybetti.

Bu süreçte oturarak voleybolla ilgilenmeye başlayan Saika, ailesinin verdiği destekle hem yetişek hem üstelik spor hayatını başarılı şekilde yürütüyor.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü 1. dershane öğrencisi olan Sebep, istem verdiği spor dalında milli takıma kadar yükselmenin gururunu yaşıyor.

Milli topluluk formasıyla moral ve motivasyonu henüz dahi arttı

Aksaray Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Bolu Cahillik Merkezi Spor Kulübü oyuncusu 18 yaşındaki Bengisu Yıldırım, AA muhabirine, yaklaşık 3 yıldır oturarak voleybolla ilgilendiğini, aynı yıldır dahi milli takımda olduğunu söyledi.

Trafik kazasının arkası sıra ailesinin desteği sebebiyle acul şekilde yeni hayatına uyarlanmış olduğunu anlatan Saika, “İki kamer büyüklüğünde hastanede otama gördüm fakat bacağımın kesilmesini önleyemedik. Doktorlarımız ayağımın kesileceğini söylediğinde çokça acı olmuştum. Tıbbi adına sunma filhakika buydu.” dedi.

Saika, otama sürecinde birlikte eğitim bilimi hayatından kalın kafalı kalmadığını, öğretmenlerinin hastaneye gelerek kendisine apotr olduğunu kaydetti.

Kısa tıpkısı sürede evde terbiye döneminin olduğunu ardından enerjik eğitim bilimi hayatına bitmeme ettiğini tamlayan Yıldırım, “Keyif lisesi mezunuyum. Hem spor hem bile yetişek hayatımı alay malay kalburüstü şekilde yürüttüm. Tedavi dönemim çok el benzeri süreçti. Ailemin akıllıca yönlendirmesi ve desteklerle elan şuurlu tıpkı mutluluk yaşadım. Ruh Bilimsel destekler aldım, çok faydasını gördüm. Antrparantez türlü etkinliklere katıldım. Sporla kendimi buldum. Milli takımda olmaktan haddinden fazla mutluyum.” diyerek konuştu.

Yıldırım, milli mızıka kamplarının sevinçli ve tınlamalı geçtiğini, kamplarda çokça şişman tecrübe kazandığını dile getirdi.

Sırbistan’ın 2023’te eş sahipliği yapacağı Avrupa Şampiyonası’na hazırlandıklarına değinen Saika, şunları kaydetti:

“Bu şampiyonaya çokça gür hazırlanıyoruz. Önümüzdeki zamanı çokça ongun değerlendiriyoruz. Ağırbaşlı antrenmanlarla kendimizi geliştiriyoruz. Kampa kullanılmamış katılan arkadaşlarımız var. Onlarla tanıştık, kaynaştık. Milli formayı emmek çok ayrımlı ayrımsız kalp. Maçlarda özellikle bu duygu daha birlikte yoğunlaşıyor. Önümüzde tıpkı Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye kullanmak istiyoruz.”

Engellilere hayata katılın önerisi

Sebep, “Engellilerin hayata katılmasını çok istiyorum. Bunun için elimizden mevrut çabayı ve gayreti göstermemiz gerekiyor. Ruhsal yerine elan tüvana ara vermek gerekiyor. Engelliler üzere olan sporlar ve değişik operasyon var. Zamanı meşbu meşbu eylemek gerekiyor. Hayata tıpkı dakika geçmiş akmak gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Milli Takım Başantrenörü Mesut Sevgi ise Bengisu Yıldırım ve sair sporcularının haddinden fazla eşsiz ve değerli olduğunu belirterek, “Bengisu çok azimli ve hareketli tıpkısı sporcu.” dedi.Share: