Azerbaycanlı dinç hoca, şifayı İzmir’de buldu

– Azerbaycanlı güre hoca, şifayı İzmir’birlikte buldu

Göden Bağırsağı kanseri cihetiyle sürekli torbayla kişi ve er yaş dönümü riskine cebin otama amacıyla İzmir’e mevrut 1 çocuk annesi Türkan Badalovagenç, hem onma buldu hem yeniden asıl olma şansını korudu

İZMİR – Azerbaycanlı 29 yaşındaki 1 çocuk annesi Öğretmen Türkan Badalova, yakalandığı işkembe kanserine ülkesinde deva bulamayınca, temelli torbayla birey ve er yaş dönümü riskine karşı tedavi üzere soluğu Türkiye’bile aldı. İzmir Şehir Hastanesinde üç operasyon nâkil, kemoterapi, radyoterapi gören Badalova, hem kanserden, hem mülk boyu torbayla yaşamaktan kurtuldu, da baştan temel olma şansını bile korumuş oldu.

Prof. Dr. Bülent Felaket, “Bugün çıktı onkolojide otama başarıları çok arttı. Hastayı iyileştirmekten öte pekâlâ bir sahn sunacağını bile planlamanız gerekiyor. Hastamızı bu bütüncül yaklaşımla tedavi ettik” dedi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dahi dinç yazılımcı eşi Elnur Badalova ve üç yaşındaki kızı Fer ile mutlu ayrımsız sahn süren öğretmen Türkan Badalova, geçtiğimiz Teşrinievvel ayında yaşadığı halsizlik, fütur, dışkılamada tebeddülat, kilo verme, kanlı bok üzere rahatsızlıklar sebebiyle doktora gitti. Tetkikler sonucunda dinç anneye “rektum kanseri” tanısı koyuldu. Bakü’dahi tedavi olanaklarını araştırıp değerlendiren ve ara sıra öneriler cihetiyle kafası karışan Badalova, internette yaptığı tetkikat sonucunda soluğu Türkiye’birlikte aldı.

Yaşamının akıbet 9 kocaoğlan haddinden fazla sağlam geçti

Ailesiyle İzmir’e gelen Badalova, 26 Son Teşrin 2021 tarihinde Şehir Onkoloji Merkezi Koordinatörü Iyileştiren Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Felaket’a başvurdu. Prof. Dr. Sıkıntı 3. paye işkembe kanseri tanısıyla başvuran güre hastası üzere otama planladı. Prof. Dr. Felaket’un önerisiyle geçmiş genç kadının yumurtaları Site Tüp çağa Merkezi’nde donduruldu. Badalova, 16 Aralık 2021’de jinekolojik onkoloji uzmanı Prof. Dr. Tevfik Güvenal vasıtasıyla operasyon edilerek, yumurtalıkları askıya makbuz. Çetin aynı radyoterapi ve kimyasal tedavi gören Badalova. arkası sıra ikinci operasyona makbuz. Ast işkembe tümörü ameliyatı merbut yöntemle 9 Mayıs 2022’üstelik Prof. Dr. Aras Emre Canda aracılığıyla yapıldı. Bu ameliyatta barsağının ucu eğin dışına alınarak torbaya bağlandı. Başarıyla gerçekleşen ameliyatla rektumdaki tümör tamamen temizlendi, Badalova gene kimyasal tedavi gördü. Badalova son ameliyatını 22 Ağustos 2022’bile geçirdi, bağırsağı sine alınarak, torbadan kurtuldu.

Bütüncül yaklaşım olmasaydı sonuçsuzluk, husye kaçınılmazdı

Genç tıpkısı tutkun olan Badalova’nın torbasız ayrımsız yaşam, baştan ana olma hayali ve endişelerle kendilerine başvurduğunu tamlayan Şehir Onkoloji Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Karabulut şu bilgileri verdi: “Türkan bizim çizdiğimiz yolda on paralık anlaşma yapmadı, takkadak taleplerini söyledi. Biz birlikte hastamızın bilcümle bu isteklerine cevap verecek ama sağlığını üstelik riske atmayacak bir defa haritası çizdik o üstelik o yolu strateji etti. Kudretli olmamızın ana noktası savaşçı benzeri hastanız olacak, ne istediğini bilecek, dolgunca aynı karı desteği olacak. Bugün çıktı onkolojide tedavi başarıları çokça arttı. Hastayı iyileştirmekten mavera şüphesiz bir hanay sunacağını bile planlamanız gerekiyor. Buna bütüncül yaklaşım diyoruz. Hastamız, ikinci bala istiyorum, torbayla gitmek istemiyorum dedi. Şayet böyle tıpkısı misil izlemeseydik akamet müstakil surette olacaktı. İlk yaptığımız molekül yumurtalıklarını korumak olduk. Uzuv arkalamak ve hastaya torbasız tıpkısı sahn yaşatmak göden kanserlerinde haddinden fazla majör. Mukavemetli aynı ışın tedavisi sürecimiz oldu. Sonraları devreye cerrahi girdi. Cerrahide gene hedeflediğimiz şekilde mefsuh tam karşılık dediğimiz yekpare kanser hücrelerinin ortadan kaybolduğunu gördük. Göden Bağırsağı tümörlerinde sonuç iki yıldan beri haleldar cemi yanıt dediğimiz, yani kanserin tamamen bulunmayan edilmesine müteveccih cerrahi öncesi gösterişli ayrımsız kemoterapi ve radyoterapi uygulanması ölçün. Bu çeşit tümörleri olan hastalarımızın farkındalığının olmasını istiyoruz. Bu anlamda görmüş geçirmiş ekiplerin ışın tedavisi, cerrahi uzmanları dahil doğru bir stratejiyle hastaların birçoğunun sürekli torbadan kurtulmaları tür. Ama Türkan’ın tıpkı özel tarafı birlikte yaşının canlı olması, kalımlı sonuçsuzluk tehlikesinden nazik oranda kurtarmış olmamız, ama anca olsa de gittikçe gine yavru sahibi olması amacıyla bütün koşulları sağlamış olmamızdı. Bu cins hastaların görmüş geçirmiş ve kuvvetli merkezlerde otama edilmesi ve oralara başvurması lazım.”

Hastalara mesajı var

Öte yandan annesi Habira Budaeva, eşi ve kızıyla şiddetli günleri geride bırakan Türkan Badalova “Hastalara mesajım var” diye şunları söyledi:

“Amansız Hastalık hastası olduğumu öğrendiğimde bittabi kim, geçmiş adına bu hastalıktan ayrılmak istedim. Bana ihtiyacı olan aşağı kızımı, ailemi düşündüm. Sonrasında birçok doktorla görüştük. Başvurduğum doktorların beni yönlendirme şekli farklıydı. Rekiz operasyon olmalısın diyen doktorlar vardı ve ameliyattan sonra kalımlı torbayla yaşayacaksın diyorlardı. Bu beni haddinden fazla korkutuyordu. Şu zaman haddinden fazla mutluyum, huzurluyum. Bülent hocamın bana çizdiği kez haritasının ve Emre hocamın muvaffakiyetli ameliyatlarının böylece haddinden fazla şükür ego hem kanserden kurtuldum, hem mihman torbam namevcut, hem bile gailesiz bir kadın namına kalımlı menopoza girmedim. İnşallah yine yavru sahibi olabileceğim. Işkembe kanserinde ameliyattan ilk tedavilerin yapılması, ameliyatın sonradan yapılması gerekiyormuş. Bence bu konumda olan herkesin doktoruna bunu sorması, bunu murat etmesi gerekiyor. Ihtimal dizge buna akla yatkın olmayabilir ama özellikle genç kadınların erken menopoz üzerine, gelecekte bala sahibi olabilmek konusunda benim doktorumun beni yönlendirdiği şekilde onlar de kişi doktorlarından bunu istek etmeliler.Share: