Ayvacık Şenköy’de “Antep Fıstığı Hasat Şenliği” yapıldı

Çanakkale’de Antep Fıstığı üretiminin yüzdelik 95’inin karşılandığı Ayvacık ilçesine mecbur Şapköy köyünde hasat şenliği düzenlendi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce organize edilen izlence, dua edilmesi ve fıstıkların toplanmasıyla başladı. Daha bilahare karye meydanında üreticiler vasıtasıyla yetiştirilen ürünlerin sergilendiği stantlar gezildi.

YANLIŞSIZ Öğür Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, çalışmaları sonucu toprak genelinde tarım alanında 2006-2021 yıllarında 3 bin 662 projeye toplam 152 milyon armağan ödemesinin gerçekleştiğini söyledi.

Geçen yıl ödenen destekleme miktarının 309 milyon 13 bin 136 liralık olduğunu bildiren İskenderoğlu, “Bulunmaz Takım Başkanvekilim Bülent Turan ile bu arada bilin kim yatırımcımıza rastgele antlaşma destek olamaya bitmeme edeceğiz. Benzeri omuzsa o omuz bizden. Değme devir yatırımcımızın, üreticimizin, çiftçimizin, esnafımızın, öğrencimizin, emeklimizin birlikte olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ ise bu köyde 8 yıl ilk çıtlık ağaçlarına Şam Fıstığı aşılaması yapıldığını hatırlattı.

Yıllar içre 200 bin göz aşı yaptıklarını, her bir ağaca 3 aşılama olduğu düşünülürse tahminî 70 bin ağacın aşılandığını nâkil Karadağ, “Bunun beraberinde belki bunun 2-3 allahsız aşılanması müstelzim ongun olduğunu biliyoruz. Bundan 20 sene geçmiş Şapköy köyümüzün fıstık üretimi 500-600 kilo civarındaydı amma şu anda bu köyümüzde Şam Fıstığı üretimi 40 tonu buluyor. Güzeşte yıl 25 ton üretim vardı, bu sene ise bu 40 tona bundan sonra. Ağır tıpkı rakamı yakaladık.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların sonrasında, çalgı aleti dinletisi ve Ayvacık El Eğitimi Merkezi El Oyunları Ekibinin gösterisi izlendi. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Saylav Jülide İskenderoğlu ve tören düzeni üyeleri vasıtasıyla “Yer Kaliteli Şam Fıstığı Üretimi Yarışması”nda dereceye giren üreticilere ödülleri ile fıstık yetiştiriciliği eğitimine katılanlara katılma belgesi ve sertifikaları verildi.

Konuklara hasat edilen Şam Fıstığı ikramının peşi sıra tarım sigortalarının önemi ve fıstık yetiştiriciliği hakkında brifing ile Şam Fıstığı Hasat Şenliği sona erdi.

Programa, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, DOĞRU Öğür İl Başkanı Naim Sirkat, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kayaç Üzen, gelgel temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Share: