Ayn sorunları çocukta isteksizlik yapıyor

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Ayn Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, ayn sağlığı problemi aktif çocukların ibret çalışırken, kitap okurken daima zorlandığını, bu durumun çocukta okula adaptasyonunda sorun yaşattığını ve isteksizlik oluşturduğunu bildirdi.

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine meydan sunulan Karaman, öğrenme kapasitesinin yüzdelik 80’inin görme yetisi ile sağlandığını, göz sağlığı sorunları kıpırdak çocukların kıraat, yemeni, çizim ve vazife etme kabilinden akademik aktivitelerde göz sorunu sıfır çocuklara bakarak çıktı zorlandığını kaydetti.

Akademik yerine yaşıtlarından köylü kalır

Karaman, ayn hastalıklarının çocuğun geleceğini etkileyebileceğini aktararak, “Göz sağlığı problemi kıpırdak füru sıklıkla çıban ağrısı, gözlerde yanma, kaşıntı ve yaşarma gibi şikayetler bildirirler. Bu çocuklarda gözleri ezcümle iaşe, gözleri sürtünme, tahtaya henüz yakından dikiz ihtiyacı, kitap okurken satır yitirme veya parmakla izlem ika da sık görülür. Öğüt gitmek, mektup kavramak ve okula gezmek cebbar bire bir çözme aldığından çocukta isteksizlik görülür. Akademik başarısı yaşıtlarına göre geride kalır.” ifadelerini kullandı.

Miyobun genellikle 6-9 yaşında araz verdiğini, yetişkinlik çağına kadar artım gösterebildiğini belirten Karaman, şunları kaydetti:

“Miyopi gelişiminden korunmanın yeryüzü bereketli yolu tafsilatlı devamlı mümasil çalışmayı, görüntülük süresini yakalamak, çalışırken istirahat araları atfetmek, delik aydınlatmasını arttırmak ve loş ışıktan çekimsenmek, dönüş ışığında dışarıda kânunuevvel geçirmelerini teşvik fehamet. 20/20/20 kuralı alelhusus akılda tutulmalıdır. 20 dakikada aynı 20 saniye 20 feet (6 metre) uzağa bakılmalıdır. Ebeveynlerin genişlik büyük korkusu miyop çocuklardaki dümen artışı.

Hafif ve ölçülü derecede miyoplarda miyopi flaş büyük değişikliklere posta açmaz.

Ancak -6 adım ve üstünde ise miyopi derecesi dejeneratif miyopi namına adlandırılır. Bu kapsam yoğun aynı durumdur. Retinada kalıcı değişiklikler ve buna sadık rüyet azlığı ortaya çıkabilmektedir. Sonuç adına hiçbir şikayet olmasa üstelik ekol çağındaki kollar yılda tıpkısı göz kontrolünden geçmelidir. Gözlük kullanan çocukların takibi ise 3-6 ay gibi elan kesif aralıklarla yapılmalıdır. Alelhusus miyop tanısı olan çocukların ekran süresine özen edilmeli, dışarıda 2 saat kânunuevvel geçirmelidirler.”

Share: