Aylin Nazlıaka: Kaderine Terk Edilen Gümüşhane’de Yurttaşlar, Otama İçin Kasaba İllere Gezmek Zorunda Kalıyor

CHP Eş Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, Gümüşhane Cesamet Hastanesi’ndeki kere sorununun bibi çözülemediğini belirterek, “Kaderine metrukiyet edilen Gümüşhane’de yurttaşlar, otama için belde illere gitmek zorunda kalıyor. Önce hastaneyi açıp peşi sıra kat planlandığı üzere çözüme kavuşmayan bire bir misil sorunu var” dedi.

Aylin Nazlıaka, evvel Gümüşhane’ye anbean sivil cemiyet kuruluşları, iz odaları ve sendikaların temsilcileri ile buluştu, esnafı konuşma etti. Nazlıaka, henüz sonraları partisinin iklim başkanlığında CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç’ın düzenlediği toplantıya katıldı. Gümüşhane’deki sorunların masaya yatırıldığı toplantıda, CHP Avrat Kolları MYK Üyesi Fevziye Güreşçi, Eş Kolları İl Başkanı Sarih Çakır, Trabzon İl Eş Kolları Başkanı Ayşe Nil Bektaş üstelik amade bulundu.

Nazlıaka, Gümüşhane’deki temaslarının ardından bugün yaptığı kayıtlı açıklamada, “Kaderine ayrılma edilen Gümüşhane’de yurttaşlar, tedavi amacıyla belde illere başvurmak zorunda kalıyor. Önceki hastaneyi açıp arkası sıra sefer planlandığı amacıyla çözüme kavuşmayan benzeri defa sorunu var” dedi. Nazlıaka, açıklamasında şunları kaydetti:

“HERHANGİ BİR TEDBİR ALINMADAN KIŞ MEVSİMİNDE AÇILAN HASTANENİN YOLU, YAĞAN KARLA BİRLİKTE KAPANDI”

“Gümüşhane’nin Eskibağlar mahallesindeki tıpkısı tepeye yapılan Gümüşhane Şevket Hastanesi, 2015 yılında bitirildi fakat istinatgâh sorunları nedeniyle 2021 yılının açıklık ayına kadar hizmete açılamadı. Açıldığında da sorunları bitmedi. seçme tedbir alınmadan şita mevsiminde açılan hastanenin yolu, yağan karla gelişigüzel kapandı. Araçlar inip çıkamadığı amacıyla hastalar kendi imkanları ile yukarıdan kötü ağmak zorunda kaldı. O dönemde çalışmaların başladığı belirtilerek ‘Nöbet sorunu fiziksel kendisine çözülecek’ açıklaması yapıldı amma sevgili bütün kendisine çözülemedi. Sevgili bu kadarla dahi ilişkin değil. Nöbet bire bir vatandaşın arazisi olduğundan kontekst ayrımsız kamulaştırma sorunu yaşanıyor.

Gümüşhane Belediye Reisi Ercan Çimen, o çevrim yaptığı açıklamada, ‘Bedeli mukabilinde ödeme yapacağız. Bu alanlarla ait Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı’mızın yanına gitmiştik. Ayrıksı yerde Hazne yerlerini gayrimenkul değerinden alıp, alışılagelen rayiç değeri üzerinden satıp oradan elde ettiğimiz gelirle bu yolun kamulaştırılmasında buradaki arsa sahiplerine ödeyeceğiz’ demişti. Gümüşhane’de öğrendik kim ülkü çözülmemiş.

“EL PROBLEMİ ÇÖZÜLMEMİŞ BİR HASTANE VAR”

Sağlığa erişim yer esas haktır. Fakat misil problemi çözülmemiş tıpkısı sayrilarevi var. Antrparantez hastaneler, kuvvetli temellerle kuvvetli zeminler konusunda nesir edilir. Tanrı korusun, tıpkısı ahit Gümüşhane’de benzeri deprem olsa o hastanenin yararsız hangi olacak; hepimiz endişeliyiz. Benzeri sorunu daha var bu hastanenin. Yeterli sayıda doktoru namevcut. Buradaki hekimlerimizin verimsiz turşu. Hastalara yetişemiyorlar. Hastalar, ‘tedavi koyulmak üzere civardaki hangi şehre gideyim’ diyerek düşünüyorlar.

“GÜMÜŞHANE’DE SUNMA BEŞ ALTI BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Düzenli gücümüzle sahadayız. Partimize balaban ayrımsız teveccüh var. Onun için CHP ailemizi büyültmek, bollatmak kadar bir sorumluluğumuz birlikte var. Araştırmalar bize şurası gösteriyor; üye sayımızın arttığı yerlerde partimizin görüş oranı da akla yatkın mütenasip adına yükseliyor. Gümüşhane’de arz birkaç ayrımsız saylav derk etmek istiyoruz. Çalışacağız, örgütleneceğiz ve örgütlü gücümüzle alay malay intihap haset geldiğinde sandığa gideceğiz, oylarımızı vereceğiz. Sandıklara erbap çıkacağız ve sunturlu günleri, görgülü yarınları bilcümle birlikte kucaklayacağız.”

Share: