Aylin Külhanbeyi: Isparta Halkı, Kendilerini Kışın Ortasında Karanlığa Mahkum Edenleri Unutmayacak

İYİ Fırka Isparta Milletvekili Aylin Bıçkın, AKP iktidarından önce Isparta’bile baraj yapılmadığını söyleyen çarkıt Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na aksülamel gösterdi. Isparta’da AKP’den önce yapılan barajları tek bir tane sayan Kabadayı, “Isparta halkı, elektriksiz bırakan, kendilerini kışın ortasında karanlığa mahkum eden, yazboz tahtası direklerine mahkum eden; bunları unutmayacak. Hangi verilip yapılmayan sözleri unutacak ne bile ‘yapıldı’ diye söylediğiniz ama haddizatında yapılmamış olanları, sunulan sözlerin yapılmayanlarını unutmayacak. İktidara geldiğimiz zaman, kaldığımız yerden, Demirel’in memleketine uygun şekilde Isparta’yı ve Türkiye’yi esere boğacağız” dedi.

Aylin Yürekli, Isparta ziyareti sırasında yaptığı açıklamada “AKP’den evvel Isparta’dahi baraj yoktu” diyen AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu’na aksülamel gösterdi. Bıçkın, laf ile ilgilendiren mazi yayınladığı videoda şunları söyledi:

“Tıpkısı kaç çevrim önceki, AKP Afyon Saylav, çarkıt Heybet Akarsu İşleri Umumi Müdürü ve çarkıt Vekil’ı Sayın Veysel Eroğlu Isparta’ya geldi. ve Isparta’bile, zannediyorum partisinde şöyle bire bir izah yapmış; ‘Bizden geçmiş, YANLIŞSIZ Parti’den geçmiş Isparta’ya baraj yapıldı mı, birçok baraj yapıldı’ diye. Birileri üstelik ‘Yoktu’ filan deyince, ‘Yani’ diye niteleyerek de doğrulamış. Sayın Umumi Müdür’e sayalım; Yalvaç Çetin Barajı, -bura Demirel’in memleketi Sayın Vekil- Şarkikaraağaç Çarıksaraylar Barajı-1993. Demirel ‘barajlar kralı’ Sayın Bakan. Isparta Suret Darıderesi Barajı, Şarkikaraağaç Köprüköy Barajı, Yalvaç Kozluçay Barajı, Uluborlu Barajı 1977’da, Sayın Icra Vekili.

“BUNLARI SATINCA BUNLAR NAMEVCUT OLMUYORLAR”

Süleyman Demirel, hemen Isparta’ya değil Türkiye’nin seçkin yerine akarsu götürücü insan. Isparta Aksu Sorgun Barajı-1993 ve çok koskocaman tıpkısı proje Sayın Nazır, Atabey Sulama Projesi-1974, Kovada 2 Barajı-1971, Kovada 1-1960 (Ululuk Su İşleri Umumi Müdürü olarak), Gelendost Balca Göleti-1995, Yalavaç Dedeçam Göleti-1992. Aslında bölgemizde yapılan barajlar bunlarla bile kapalı değil. Bunlar, belirli aklıma gelenler. Sayın Icra Vekili, mesela ilimizin güneydoğusunda, Antalya sınırında artan Oymapınar Barajı var, şu anda Cengiz İnşaat’a satmış olduğunuz hani. Şu cıvıltı kesintilerinde Isparta’yı yıllarca mağdur fail şirketlere burayı üstelik satmışsınız. Demin bunları satınca, Sayın Nazır, bunlar yok olmuyorlar.

“İÇME SUYU ARTIK YERYÜZÜ BÜYÜK PROBLEM REŞIT ISPARTA’DA”

‘634 milyon ilişik gelir var sulamadan’ demiş Sayın Nazır, tıpkı birlikte ‘çiftçinin’. Bakın, ego Isparta’bile köyleri ülfet ediyorum. Sunu nazik sevgili hangi biliyor musunuz? İçme suyu ve sulama çıktı. Yani mazot fiyatları, girdileri artmış amma format küçük bu. Sulama kanalları kurumuş, bağlı devir olan kanallar çürümüş, küçümseme sunulan yerlere yenileri yapılmamış ve içmece suyu bundan sonra yer şişman sorun olmuş Isparta’da. Her yerde hem dahi. Barajlar kralı Demirel’in memleketinde… ve dekar başına sulama parası bile çiftçinin belini bükmüş. Çiftçinin beli doğrusu bükülmüş. Daha yeni, bire bir hemşerimize Atabey Sulama Birliği’nden mevrut tıpkı yazıda diyor kim ‘6172 basit Kanun’un ilişik bütçe esasına göre gelirler harcama maliyetlerini karşılayamadığından bütçe revizyonuna gezmek zorunda kaldık ve tam fiyatlarımız damla sulamada dekar başına bin liralık, salma dekara üstelik bin 400 liralık adına belirlendi’ diyor. Dikici, 900 lirayken birlikte ‘Ne yapacağız Sayın Vekilim, buna aynı halk atın’ diyordu. Kuruttunuz, çürüttünüz, yapayalnız bıraktınız Isparta’mızı, Isparta halkını.

“20 YILDA KAÇ NÜSHA BARAJ VE ANA ATMA TÖRENİ YAPTINIZ, BUNLARDAN KAÇ TANESİNİ AÇTINIZ”

Demin ben size soruyorum; sonuç 20 yılda, açılış törenlerinizde açtığınızı duyurdukları tesislerin isimleri nelerdir? ve sizin bu tesisleriniz nerelerde canlılık göstermektedir? 20 yılda birçok nüsha baraj ve ana atma töreni yaptınız, bunlardan kaç tanesini açtınız? Kaç tanesini sattınız, Cumhuriyet Altını hükümetleri boyunca işlenmiş olan? Yıllık üretiminiz birçok kilovatsaat acep? Bugüne kadar yapılanlarla kıyaslayın, evet mu? ve natürel değerlerini ve su kaynaklarını, memleketimizin geleceğini güvence altına algı, devri iktidarınızda herhangi bir projeye imza attınız mı? ve Eğirdir Gölü, Beyşehir Gölü çokça kısık kirleniyor. Eğirdir Gölü üzere hangi yaptınız söz gelimi, hangi yapıyorsunuz? Önergelerimizi reddetmekten eksantrik ne yaptınız?

“ISPARTA’YI VE TÜRKİYE’Yİ ESERE BOĞACAĞIZ”

Isparta halkı, elektriksiz bırakan, kendilerini kışın ortasında karanlığa mahkum fail, kara tahta direklerine mahkum eden; bunları unutmayacak. Ne verilip yapılmayan sözleri unutacak ne de ‘yapıldı’ diyerek söylediğiniz amma gerçekte yapılmamış olanları, sunulan sözlerin yapılmayanlarını unutmayacak. İşte o zaman, iktidara geldiğimiz ahit, kaldığımız yerden, Demirel’in memleketine yerinde şekilde Isparta’yı ve Türkiye’yi esere boğacağız. Sayın Bakan, o ant yegâne tek isimlerini sayacağız yine.”Share: