Aylin Cesur’dan Bakan Kirişci’ye: “Domates Üreticilerinin Uğradığı Zarardan Bakanlığınızın Haberi Var Mı”

İYİ Fırka Isparta Mebus Aylin Kabadayı, Isparta ve Burdur’da görüştüğü domates üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Külhanbeyi, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişçi’ye, “Domates üreticilerinin uğradığı zarardan bakanlığınızın haberi var mı” diye sordu.

Aylin Bıçkın, Isparta ve Burdur’un köylerinde domates üreticileriyle tıpkı araya geldi. Burdur’un Çavdır ilçesine vabeste Söğüt beldesinde canlı tıpkısı domates üreticisi, yaşadıkları sorunları Külhanbeyi’a anlatırken “Tıpkı çuval matbu ve azotun maliyeti 270 liraydı, şu anda bin 400 lira. Aradaki ayırt nerede? Çaldılar bizden” dedi. Deregümülü üreticiler ise tahminî 10 bin titrem domates üretimi beklediklerini, acil tılsım alınmazsa üretimi durdurmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Aylin Yürekli, Isparta ve Burdur’daki temaslarının ardından, domates üreticilerinin yaşadığı sorunlarla ilgili, Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Bıçkın önergesinde, maliyetlerde yüzde 100 üzerindeki çoğalma olmasına karşın domatesin kilo fiyatının yüzdelik 7,14’lük aynı artışla 3 TL’ye çıktığını belirtti ve domates üreticilerinin yaşadığı sorunlara çözüm bulunmazsa üretimin duracağını vurguladı.

Deregümü köyü halkının yeryüzü heybetli geçim kaynaklarından birinin domates olduğuna dikkat çekici Kabadayı, domates üreten çiftçilerin bile özge üreticiler ile tıpkısı sorunları yaşadığını ve denge düştüğünü dile getirdi.

Aylin Yürekli, Vekil Kirişci’ye, “Domates üreticilerinin uğradığı zarardan bakanlığınızın haberi var mı” diye niteleyerek sordu.

Share: