Aydın’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü kutlandı

Entelektüel’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle Atatürk Kent Meydanı’nda merasim düzenlendi.

Münevver’ın bağımsızlık tarihi olan 7 Eylül her sene coşkuyla kutlanırken, bu sene de kutlamalar Ziyalı Büyükşehir Belediyesi koordinesinde Atatürk Kent Meydanı’nda gerçekleştirildi. 3 pare tümden atışı ile başlayan törende Münevver Büyükşehir Belediye Başkanı Korkunç Çerçioğlu, Atatürk büstüne çelenk bırakarak milli mücadelede vatanlarını müzaheret etmek üzere martir sakıt kül şehitlere saygılarını sundu. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra günün mana ve önemine ait müracaat fail Okumuş Büyükşehir Şehremini Özlem Çerçioğlu, “7 Ilkgüz; bu toprakların hürriyet tutkusu, bağımsızlığa olan inancı, efelerin azmi ve sıkıntılı sevdasıdır. Zaman Aydınlık’ın hürriyet günüdür. Zaman milli savaş ateşinin yakıldığı bu toprakların kurtuluşunun gururunu ve onurunu bilcümle alay malay yaşıyoruz. Bu benzersiz kurtuluş mücadelesinde Vazıh iki posta engelleme edilip, benbenci direncinin yaşandığı ve iki sefer işgalden kurtulan biricik şehirdir. Bizler Vazıh sancağında düşmana evvel ‘dur’ diyen Çete Ayşe, Yörük Yüce Ağabey, Demirci Mehmet Ağa kadar milli savaş kahramanlarının torunlarıyız. Atalarımızla gurur duyuyor ve onları temas devir minnet duygularımızla anıyoruz. Milli mücadelede mehabetli tıpkı kayran markajcı Münevver’daki istinat bile tıpkı milletin yeniden var işleyiş mücadelesinin eşsiz tıpkısı örneğidir. Bu sebeple bütün 100 yıldır her 7 Eylül’birlikte tıpkısı gururu yaşıyor ve kahramanlarımızı nazikâne anıyoruz. Birlik ve el birliği ile kazanılmış bu utku yanı sıra Cumhuriyet Altını ile taçlanacak benzeri demokrasiyi da getirmiştir. Milli mücadelemizin sarrafiye komutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk, ‘özgürlük be bağımsızlık benim karakterimdir’ demiştir. Aydınlılar, işte bu inançla 100 yıl önce tamlık bugün zafer kazanmıştır. Özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk olmak üzere, zırh arkadaşları, şehitlerimizi ve efelerimizi, saygıyla, minnetle ve özlemle anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Komutan Çerçioğlu, konuşmasının arkası sıra alem çeken efelere, şehir hesabına hediyelerini ikram etti. Düzenlenen gösterici ve türkü yarışmalarında kudretli olan öğrencilere de hediyeleri Komutan Çerçioğlu ve tören düzeni üyeleri tarafından ikram edildi. Aydın Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Mehterler Bando Takımı marifetiyle hazırlanan mini konserin ardından umum oyunları gösterisi iri tıpkısı coşkuyla izlenirken, Komutan Çerçioğlu ve tören düzeni üyeleri Kent Meydanı’nda mevcut şehitlik abidesine karanfil bıraktı.

Törene, Kültürlü Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Garnizon Komutanı Per. Albay Hakkı Haktan Ödül, Vazıh Büyükşehir Belediye Başkanı Korkunç Çerçioğlu, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Baro Başkanı Anıl Mefret, Efeler Kaymakamı Erol Arıkan, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Vazıh milletvekilleri, el ve kaza müdürleri, siyasi parti el ve ilçe başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. – AYDINShare: