Av sezonunun açılmasıyla balıkçı tezgahlarında çeşit arttı, bedel düştü

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle İzmir’de balık fiyatlarında kriz gözleniyor.

Kemeraltı Çarşısı’nda balıkçıların yoğunlaştığı Havra Sokağı’nda balıkçı tezgahlarında neşelilik yaşanıyor.

Yaz sezonu süresince çiftliklerde yetiştirilen balıkların yoğunlukta olduğu tezgahlarda 1 Eylül’bile sezonun başlamasıyla ateş balığı, hamsi, mezgit (mezgit), gopez, sivri, kefal, uskumru, barbun kabilinden av balıkları de çokça yerini aldı.

Kilogram fiyatı 35 liralık olan hamsi ve sardalyanın 1,5 kilogramı ise 50 liradan satışa sunuluyor. mezgit 50, barbun 80-100, çipura 90, levrek ise 90-100 lira olan kilogram fiyatlarıyla tezgahlarda yer buluyor. Palamudun tanesi ise 50 liradan satılıyor.

Havra Sokağı’nda 13 yıldır esnaflık yapan Serkan İnce, AA muhabirine, zaman öncesi düşük olan işlerin av sezonuyla hareketlendiğini söyledi.

Denizden eli nimetli balık çıkması halinde fiyatların ayrımsız tutar henüz düşebileceğini ifade eden İnce, yer çok hamsi ve sardalyanın rağbet gördüğünü kaydetti.

İnce, sezonun başlamasının kül balık fiyatlarına yansıdığına dikkati çekerek, “100 liraya büyüklüğünde dayanmıştı çipura. Şu dakika 85-90 lira. Levrekler 100-120 liradan yukarıydı. Şu zaman 100 liraya büyüklüğünde alabilirsiniz.” dedi.

“Havanın soğuması icap”

Serkan Kumkuma üstelik balık fiyatlarının genel yerine nısıf yarıya düştüğünü, bazılarında düşüşün henüz fazla olduğunu söyledi.

Balığın protein kaynağı kendisine aynı afiyet ürünü olduğunu, bu fiyatların kaçırılmaması gerektiğini anlatan Kumkuma, şöyle konuştu:

“Henüz geçmiş kilogramı 250-300 liradan satılan barbun 80-100 liraya indi. Esasen tavuk balığı sezondan önceki 150 liraydı 50 liraya büyüklüğünde düştü. Vatandaşlardan eli nimetli bereketli kâm bekliyoruz ama şu zaman o talebi göremiyoruz. Balıklar bu rakamların altına henüz düşmez. Taleplerin artması amacıyla havanın soğuması gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Balık alanlardan Rüya Şengezin, haftada iki zaman balık tükettiklerini belirtti. Avlanmanın başlamasıyla fiyatların az buçuk indiğini kaydeden Şengezgin, “Çipura yeğleme ediyorduk. Demin sardalya, hamsi zamanı. Fiyatları şöyle 30 liralık falanca olsa daha dolgunca tamam. Cümle alabilir.” dedi.

Kemal Rahat de Karadenizli olduğu üzere hamsiyi çok sevdiğini ve kesif tükettiğini anlatım ederek, “Fiyatlar evire çevire. Tıpkı kilo hamsi, aynı kilo tavuk balığı aldım. Fiyatları 35 lira. Geçen dönme 50 liraya almıştım.” diye niteleyerek konuştu.

Share: