Ati hafta bilim gündemi vahim

Yeni haftada piyasalar Türkiye Cumhuriyet Kalıp Bankası(TCMB) repo kararına odaklanacak. Antrparantez bütçe rakamları, ekincilik ÜFE, bölük satışları ve fiyatları, Kaynak ihaleleri birlikte strateji edilecek gündem maddeleri olacak.

Sınırlı dışında Japonya GSYH ve para şişkinliği, Çin endüstri üretimi, tarumar satışlar, Almanya ZEW, müstahsil fiyatları, İngiltere mütemmim ve müstahsil enflasyonları, müteferrik satışları, Euro Bölgesi GSYH ve şişkinlik, ÇAKER hane başlangıçları, sanayi üretimi, uyumsuz satışlar, işlemcilerin daha öncelikle bakacağı veriler olacak.

15 Ağustos Pazartesi

Sıkı İçi Ruzname

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), ikinci çeyrek altın döneme ilişkin gelişim gücü ve ücretli müteharrik istatistiklerini yayımlayacak. Yılın evvel çeyrek dönemişde işsizlik oranı yüzdelik 11,4 namına açıklanmıştı (10.00).

Bire Bir saatte ekincilik yetiştirici fiyatları endeksi dahi açıklanacak. Endeks en son aylık bazda hafif düşüş göstermesine rağmen, almanak bazda yüzdelik 148,9 seviyesine ulaşmıştı.

Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Yönetim bütçe dengesi verilerini açıklayacak. Bütçe Haziran ayında 31,1 bilyon TL bulutsuz verirken, nema dışı bulutsuz 18,3 bilyon TL yerine gerçekleşmişti (11.00).

Hazne, 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin baştan ihracını gerçekleştirecek. Hazne’nin aynı geçmiş satışında sayı farkı Ürem yüzde 18,95 seviyesinde oluşmuştu.

Ev Dışı Gündem

Asya-Avustralya

Asya-Avustralya piyasaları haftaya tehlikeli ayrımsız bilgi akışıyla başlayacak.

Günün önceki verisi Eskimemiş Zelanda’nın hizmet sektörü performans endeksi olacak. Endeks en son 55,4 seviyesinde açıklanmıştı (01.30).

Bölgede günün sunma mehabetli verilerinden olan Japonya’nın GSYH rakamları ati. İlk çeyrekte dönemsel yüzde 0,1, yıllık yüzde 0,5 daralan mutluluk ekonomisi üzere ikinci çeyreğe ilişik önceki rakamlar açıklanacak (02.50).

Çin Gestalt Bankası(PBOC), ölçülü vadeli yüreklilik kolaylığı(MLF) faiz kararını açıklayacak. PBOC, akıbet 5 toplantısında MLF faizini yüzde 2,85 seviyesinde tuttu (04.15).

Çin’den ati başka bili bölük fiyatları olacak. Ülkenin 70 büyükşehrindeki kullanılmamış konutlar amacıyla hesaplanan fiyatlar, en üst aylık yüzde 0,10, yıllık yüzde 1,29 düşüş göstermişti. Alelhusus mortgage boykotu nedeniyle kullanılmamış oranlar analistler vasıtasıyla yakından izlenecek (04.30).

Günün bölgede diğer GSYH rakamı Tayland’dan gelecek. Yılın evvel çeyreğinde dönemsel yüzdelik 1,1, almanak yüzde 2,2 büyüyen Tayland ekonomisinin ikinci çeyrek altın rakamları izlenecek (04.30).

Ardından gözler tekrar Çin’e çevrilecek; endüstri üretimi, pejmürde satışlar, çakılı yatırımlar ve ev satışları izlem edilecek. Ülkede en son endüstri üretimi almanak yüzdelik 3,9, müteferrik satışlar yüzde 3,1 artarken, konut satışlarında yüzde 31,8 düşüş yaşanmıştı (05.00).

Japonya’nın bitiş uran üretimi verileri da takvimde meydan alıyor. Sanayi üretimi avangart verilerle maaş yüzde 8,9 artarken, almanak yüzdelik 3,1 düşüş göstermişti. Endüstri üretimiyle alay malay kapasite kullanımı bile açıklanacak (07.30).

Avrupa

Öne sâdır ayrımsız verinin olmadığı Avrupa’üstelik İsviçre’nin müstahsil ve ithal fiyatları verileri açıklanacak. Müstahsil-ithal fiyat endeksi en üst mahiye yüzdelik 0,3, yıllık yüzde 6,9 artış göstermişti (09.30).

Amerika

KUL’birlikte New York Fed marifetiyle açıklanan imalat endeksi ati. New York Fed imalat endeksi en üst 11,1 seviyesine çıkmıştı (15.30).

Kanada’nın imalat komutan-stokları ile küresel bey rakamları aynı saatte yayımlanacak (15.30).

MEMLUK’da günün başka verileri NAHB basamak piyasası endeksi ve sermaye hareketleri olacak (17.00, 23.00).

16 Ağustos Salı

Yurt İçi Gündem

Bloomberg HT tarafından hesaplanan tüketici çekinmezlik endeksinin Ağustos ayı öncü verileri ati. Tüketici güven endeksi en üst 55,2 seviyesinde açıklanmıştı (09.55).

Türkiye Cumhuriyet Altını Tarz Bankası(TCMB), özel sektörün sağladığı yüreklilik borcu rakamlarını açıklayacak (10.00).

TÜİK, ev as istatistiklerini duyuracak. Bölük satışları en son almanak yüzde 11,7 artışla bu yılın yeryüzü yüksek seviyesine ulaşmıştı (10.00).

Göz satışlarının arkası sıra bu kere TCMB vasıtasıyla hane fiyatları açıklanacak. Hane fiyatlarında en son yıllık çoğalma oranı yüzdelik 145,5 ile rekor kırmıştı (14.30).

Kaynak, aynı zaman ilk çıktığı 10 yıl vadeli çakılı kuponlunun peşi sıra, bu kere tıpkısı vadeli TÜFE’ye endeksli ara kazanç ile borçlanacak. Arbitraj ilk defa piyasaya çıkacak ve itfa tarihi 4 Ağustos 2032 olacak.

Kaynak, bire bir 10 almanak borçlanmayı üstelik icar sertifikasının aracısız satışıyla yapacak.

Mahdut Dışı Gündem

Asya-Avustralya

Asya-Avustralya piyasalarında öne çıkan ayrımsız verinin olmadığı günde, Japonya Hazinesi’nin 5 yıllık arbitraj ihalesi ile ayrımsız ülkeden gelecek bakım aktivite endeksi strateji edilecek (06.30, 07.30).

Günün bölgede serencam verisi Hindistan küresel fiyatları olacak (09.30).

Avrupa

Avrupa piyasaları güne İngiltere’den ati iş gücü verileriyle başlayacak. Ülkede aylakçılık oranı en son yüzdelik 3,8 namına açıklanırken, bonus karışma sayı farkı kazançlarda artım yüzde 6,2 seviyesine gelmişti (09.00).

Bölgede günün yöre balaban verisi Almanya iş dünyasının görünümünü ve geleceğe çevrik beklentilerini yansıtan ZEW endeksi olacak. ZEW beklenti endeksi en son -53,8, cari endeksi ise -45,8 seviyesinde açıklanmıştı (12.00).

Tıpkı saatte Euro Bölgesi üzere aut tecim rakamları da ekranlara düşecek.

İngiltere Hazinesi 7 yıllık, Almanya Hazinesi ise 5 almanak tahvillerle borçlanmaya çıkacaklar (12.05, 12.30).

Amerika

MEMLUK’den hane başlangıçları ve inşaat izinleri rakamları ati. en üst ev başlangıçları yüzdelik 2,0 düşüşle 1,56 milyon, inşaat izinleri yüzdelik 0,6 düşüşle 1,69 milyon olmuştu (15.30).

Tıpkısı saatte Kanada’nın enflasyon rakamları de yayımlanacak. Kanada’üstelik pahalılık yüzde 8,1 ile serencam 40 yılın sunu faziletkâr seviyesini gördü (15.30).

KÖLE’da günün merakla muhtemel verisi endüstri üretimi olacak. Ülkede endüstri üretimi en üst yüzde 0,2 kriz göstermişti. Uran üretimiyle birlikte kapasite kullanma oranı de yayımlanacak (16.15).

Günün son verisi API yer yağı ve petrol ürünleri stokları olacak (23.30).

17 Ağustos Çarşamba

Ev İçi Ruzname

TCMB, gücük vadeli aut vecibe istatistiklerini açıklayacak. en son gelişmemiş vadeli takanak stoku 134,5 bilyon dolar olurken, vadesi tıpkı yıldan bir iki noksan aut namus borcu 182,3 bilyon dolar kendisine açıklandı (10.00).

Ancak Dışı Ruzname

Asya-Avustralya

Kullanılmamış Zelanda’üstelik yılın ikinci çeyrek dönemine ilgilendiren üretici fiyatları rakamları açıklanacak. İlk çeyrekte girdi fiyatları yüzde 3,6, çıktı fiyatları yüzde 2,6 artış göstermişti (01.45).

Japonya’bile dış ticaret ve çekirdek makine siparişleri verileri tıpkı saatte yayımlanacak (02.50).

Avustralya’dan ikinci çeyrek ücret fiyatları endeksi verileri gelecek. İlk çeyrekte ücretler dönemsel yüzdelik 0,2, yıllık yüzdelik 2,4 fevk gelmişti (04.30).

Bölgede günün bildirme koca gündemi Yıpranmamış Zelanda Forma Bankası(RBNZ) getiri kararı olacak. RBNZ, 2021 yılı Ilk Teşrin ayında başladığı faiz artırım sürecinde bugüne kadar 225 temel fakül artışa gitti (05.00).

Avrupa

Avrupa piyasaları güne İngiltere’den ati eke verilerle başlayacak; Ülkede tüketici ve müstahsil enflasyonu rakamları açıklanacak. Tüketici fiyatları en son yüzde 9,4 ile 40 yılın zirvesine ulaşmıştı. Müstahsil fiyatlarında ise girdi tarafında yüzde 24,0, imdi tarafında yüzde 16,5 kıymet artışı görülmüştü (09.00).

Günün ayrıksı muhteşem verisi Euro Bölgesi üzere ikinci çeyrek altın GSYH rakamlarının ikinci tahmini olacak. İlk tahminde GSYH dönemsel yüzdelik 0,7, yıllık yüzdelik 4,0 çoğalma göstermişti (12.00).

Ayrımsız saatte Euro Bölgesi istihdam rakamları bile açıklanacak.

Amerika

KUL’dahi göz piyasasında güven başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Brezilya’bile IGP-10 para şişkinliği endeksi açıklanacak (14.00).

KUL’bile günün sunma koskocaman verisi tarumar satışlar olacak. Tıpkısı eski veride pejmürde satışlar yüzdelik 1,0, otomobil hariç tutulan atom çekirdeği tertipsiz satışlar yüzde 0,7 artış göstermişti (15.30).

KÖLE’dahi günün diğer verileri işletme stokları ve DoE petrol ve petrol ürünleri stokları olacak (17.00, 17.30).

KÖLE Hazinesi’nin 20 yıllık arbitraj ihalesi bile analistler marifetiyle yakından izlenecek. Benzeri esbak 20 almanak tahvilin ortalama faizi yüzde 3,420 seviyesinde oluşmuştu (20.00).

18 Ağustos Perşembe

Az İçi Ruzname

TCMB, arsıulusal envestisman pozisyonu raporunu yayımlayacak (10.00).

Haftanın arz önemli gündemi olan TCMB ürem kararı açıklanacak. TCMB, sabık yılın sonuç 4 toplantısında faizde toplam 500 temel fakül indirime gittikten bilahare, bu yılın geçmiş 7 toplantısında faizde aynı ayrım yapmamıştı. ForeksHaber anketine katılan analistlerin bütünü faizde aynı başkalık olmayacağını belirttiler. Yıl sonu üzere tahminler birlikte faizin yüzdelik 14,00 adına kalacağı yönünde oluştu (14.00).

Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde sınırlı dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve mikro içi yerleşiklerin döviz pozisyonu rüçhan adına izlenecek (14.30).

Daraç Dışı Ruzname

Asya-Avustralya

Japonya’dan haftalık söylenegelmiş karşılık istatistikleri ati (02.50).

Avustralya’üstelik iş gücü rakamları açıklanacak. Ülkede başıboşluk oranı en son şaşırtı ayrımsız düşüşle serencam 50 yılın bildirme düşük seviyesi olan yüzde 3,5’e gelmişti (04.30).

Bölgede evvel ürem kararı Sri Lanka Suret Bankası’ndan(CBSL) gelecek. CBSL, konuşu ve siyasi krizin yaşandığı dönemde, Nisan ayında faizi 700 baz nokta pattadak artırmıştı. Vezneci akıbet toplantısında ise 100 baz fakül da artışa anbean, faizi bugünkü düzey olan yüzdelik 14,50’ye yükseltmişti (05.00).

Japonya Hazinesi 1 ve 20 yıllık iki ara kazanç ile borçlanacak.

Bölgenin farklı nema kararı ise Filipinler Gestalt Bankası(BSP) tarafından açıklanacak. BSP, Mayıs ayında başladığı ürem artırımlarında üç toplantıda 125 temel fakül artışa gitti (10.00).

Avrupa

Avrupa’bile günün geçmiş verileri Hollanda aylaklık, Almanya istihdam ve İsviçre ticaret olacak (07.30, 09.00).

Euro Bölgesi amacıyla sonuncu enflasyon rakamları açıklanacak. Euro Bölgesi enflasyonu öncü verilerle aylık yüzdelik 0,1, yıllık yüzdelik 8,9 artış göstermişti (12.00).

Aynı saatte Bölgenin inşaat üretimi rakamları dahi ati.

Amerika

ESIR’bile yakından takip edilen lehçe endekslerden Philadelphia Fed iş koşulları endeksi açıklanacak. Dizin en son -12,3 seviyesine gerilemişti (15.30).

Bir saatte strateji edilecek farklı bilgi haftalık işsizlik başvuruları olacak.

Kanada’dan müstahsil fiyatları rakamları de MEMLUK verileriyle alay malay ekranlara düşecek. Ülkede müstahsil fiyatları en son aylık yüzdelik 1,1 düşerken, hammadde fiyatlarında düşüş yüzde 0,1 olmuştu.

Şili’de ikinci çeyrek döneme ilişik GSYH rakamları açıklanacak. İlk çeyrekte dönemsel kendisine yüzde 0,8 daralma yaşanırken, almanak yüzde 7,2 nema gerçekmeşmişti (15.30).

ÇAKER’nin diğer verileri ikinci halk bölük satışları, Conferance Board avangart göstergeler endeksi ve gaz stokları olacak (17.00, 17.30).

Kanada Hazinesi, 3 yıllık tahvil ihracına çıkacak. Bir önceki ihalede ortalama repo yüzde 3,224 olmuştu (19.00).

19 Ağustos Cuma Namazı

Mikro İçi Gündem

TOBB, kurulan ve kapanan şirketler raporunu yayımlayacak (10.00).

TÜİK, bina izin istatistiklerini açıklayacak (10.00).

Mahdut Dışı Gündem

Asya-Avustralya

Haftanın akıbet haset analistlerin izlem edecekleri önce vukuf Yeni Zelanda tecim rakamları olacak (01.45).

Ardından gözler Japonya’dan ati olan para şişkinliği rakamlarına dönecek. Japonya’de şişkinlik, sonuç üç ayda Japonya Dalan Bankası’nın (BoJ) yüzdelik 2 olan denk istikrarı hedefinin üstünde geldi. Kolluk pahalılık akıbet namına yüzdelik 2,4 olurken, BoJ’un araz aldığı azık dış enflasyonda artış yüzde 2,2 oldu.

Avrupa

Avrupa piyasaları Almanya’nın yetiştirici fiyatlar ve İngiltere’nin harabati satışlarıyla güne başlayacak. Almanya’birlikte üretici değer artışı son ay yüzde 0,6’ya yavaşlasa üstelik, yıllık artma yüzde 32,7 olmuştu. İngiltere’bile tarumar satışlar maaş yüzdelik 0,1, yıllık yüzde 5,8 düşüş göstermişti (09.00).

Euro Bölgesi için ödemeler dengesi raporu açıklanacak (11.00).

Amerika

Meksika’nın gayrimuntazam mir rakamları bölgenin ilk verileri kendisine takip edilecek (14.00).

Günün diğer tertipsiz koca rakamları ise Kanada’dan gelecek. Ülkede pejmürde satışlar en üst yüzdelik 2,2 artma göstermişti (15.30).

Haftanın son verisi Baker Hughes aracılığıyla açıklanacak olan etüt cihannüma sayıları olacak (20.00).

Yıl sonu şişkinlik beklentisi yüzde 70’i aştı

 

Piyasalarda artı tempo devam edecek mi?

 

Share: