Asgari ücret görüşmelerinde belirlenecek kullanılmamış rakamın ara sonundan henüz er ayrımsız tarihte car edilmesi bekleniyor

Minimal ücretle etkin milyonlarca vatandaşı ilişkin görüşmeler zaman başlıyor. Say ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Âlim, Türk-İş ve TİSK başkanlarıyla görüşecek.

TAKVİM ZAMAN NETLEŞECEK

Minimum Ücret Belirleme Komisyonu’nun faaliyet takviminin bu toplantıda netleşmesi bekleniyor. Olur minimal ücretin belirlenmesinde proses elbet ilerleyecek?

“VATANDAŞA SÜRPRİZ YAPILABİLİR”

Ankara Saika Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Varlıklı, minimal ecir süreciyle ilgilendiren şunları söyledi: “Masaya oturulduğunda tarafların beklentileri lokalize olacak. Yapılacak görüşmelerde Minimal Ecir Belirleme Komisyonu tıpkı rakama ulaşacak. Tarafların elan gelişmemiş sürede anlaşıp minimum ücreti erken aynı zamanda, güzeşte sene olduğu kadar ihtimal açıklama ihtimalini kuvvetle muhtemel görüyorum. Kararın üstelik fikir birliğiyle çıkma ihtimalini faziletli görüyorum.”

“ÇALIŞANLARI MEMNUN EDECEK BİR MISIL ÇIKMA İHTİMALİ ERDEMLI”

2022 yılının sülale ayında minimal ücrete tarihin yeryüzü faziletli artışı yapıldı. Tahminî yüzde 50 zamla çalışanın maaşı 4 bin 253 liraya yükseltildi. Temmuzda bile asgari ücret yüzdelik 30 arttı. Sevap kesin 5 bin 500 liraya çıktı.

Zengin, “Cirim açıklandığında çalışanları mutlu edecek işletmelerin de devamını sürdürebilir olmasını ve iş gücü kaybına gitmemesini sağlayacak bir miktar olma ihtimalini efdal görüyorum” dedi. Minimum sevap, Tayin Komisyonu toplantılarının ardından belli olacak.

GÜZEŞTE YIL ARALIK AYININ İKİNCİ HAFTASI AÇIKLANMIŞTI

Minimum ücret görüşmelerinin normal takvime bakarak meyan ayının böylelikle bitmesi ve rakamın bu tarihten sonra açıklanması bekleniyor. Fakat geçen yıl erkenden bitirilen görüşmelerden sonraları açıklık ayının ikinci haftasında nicelik car edilmişti. Bu yıl dahi benzer tıpkısı tabela ortaya çıkabileceği ihtimali canlı görülüyor.

GÜN ORTASI SAATLERİNDE BİR ARAYA GELECEK

Bu kapsamda Minimal Sevap Belirleme Komisyonu zaman Iş Bakanı Vedat Bilim Adamı eşliğinde TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Bağımsız Burak Akkol’un katılımıyla toplanacak. Gün Ortasi saatlerinde başlayacak toplantıda kullanılmamış ücretler amacıyla düzentileme takvimi de belirlenecek.

8 BİN TL’NİN ALTINA İHTİMAL VERİLMİYOR

İşçi ve işveren minimal ecir beklentilerini dile getirmeye başlarken parça masasında kemiksiz 8-10 bin teklik dolay plana çıkıyor. İş dünyası enflasyonun üstünde refah payı olan aynı artım istiyor. Fakat yarkurul toplantısı öncesi kulislerde konuşulanlara göre, alt kurul öncesinde da yanlar ortada diyaloglar yaşandığı öğrenildi. Bu gelişme milyonları henüz birlikte heyecanlandırırken dev şirketlerin yüzdelik 50’lik remiks oranına ise sıcak yaklaştığı belirtiliyor.

Şu anda 5.500 TL olan minimum ücretin şişkinlik beklentilerine göre yüzdelik 40 zamlanması durumunda 7.700 TL, işverenin beklentisine göre ise yüzdelik 50’lik artışla 8.250 TL’ye çıkması öngörülüyor. Fakat eskimemiş ücretin 8 bin liranın altında olmayacağı ise az daha kesin.

“YAPILACAK BINDIRIM HAYALİ DEĞİL GERÇEKÇİ BİR MIKTAR OLACAK”

Minimal ücret amacıyla yapılacak zammın hayali değil gerçekçi tıpkı miktar olacağını tamlayan Himmet ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Dile getirilen birçok rakam var. İşletmelerin ödeyebileceği aynı sevap arayışındayız. Hayali değil realist bir miktar olacak. Etkin maaşları yüzünden pres kapısına kilit vuracak tıpkısı ölçü olmayacak. Zam oranı etkin ve işverenlerle yapılacak anketlerle belirlenecek” demişti.

İŞVERENE MALİYETİ 12 BİN LİRAYA YAKLAŞIYOR

Minimum ücrete yüzde 50 bindirim yapılması ile işverenin maliyeti dahi kısaca 4 bin TL olacak. Yüzdelik 5 SGK prim desteği ile alay malay bire bir işçinin mecmu maliyeti yüzde 50 zam sonrası 11.750 TL olacak. İşverenlerden mevrut açıklamalara bakıldığında ise bu rakamın minimal ecir için arka sınır kabilinden göründüğü rapor ediliyor.

Share: