Asgari Sevap Tayin Komisyonu toplantıları 7 ve 14 Aralık’ta gerçekleşecek

Minimum ücretle müteharrik milyonlarca vatandaşı ait müzakere maratonu bugün başladı. Himmet ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Âlim, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Müstakil Burak Akkol ile bir araya geldi.

İLK TOPLANTI ÇARŞAMBA GÜNÜ

Toplantı sonrasında kameralar karşısına geçen Türk-İş Umumi Başkanı Ergün Atalay, Minimum Sevap Tayin Komisyonu’nun önceki toplantısının 7 Mesafe, ikinci toplantısının 14 Ara’ta yapılacağını açıkladı. 7 Antrakt Çarşamba haset yapılacak güruh vekâlet binasında saat 14.00’te gerçekleşecek. Asgari ecir zammının boşluk ayının akıbet haftası açıklanması bekleniyor.

“KONUŞUNCA MİLLETİN CEBİNE DÜNYALIK GİRMİYOR”

Atalay yaptığı açıklamada, “Aplikasyon şubatın 1’inde olacak, 60 dolaşma var tığ minimum ecir konuşuyoruz. Konuşulunca bu milletin cebine mülk falan girmiyor. Evvelden çatlak böylecene muhtemelen oluyordu, bu cirim birden galiba olsun dahi halkoyu bunu konuşuyor, bu iş bitsin. Ne ant ölçü konuşulsa raflarda fiyatlar artıyor. Tedirginliğim oydu cirim konuşmamakla ilgilendiren. Sabık yıl bu vakitlerde peynir 35 liraydı, şu anda 140-150 lira. İşini düzgün özne marketler var ama işini düzgün yapmayanlar birlikte var. Bunu bildirme gür mütekait, etkisiz, işçi biliyor. İnşallah tarafları mutlu edecek miktar çıkarsa, arzumuz üçümüz beraber imza atalım ama ikbal etmediğimiz misil olursa o masada olmayacağımızı esasen tabir ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ SEVAP NASIL BELİRLENİYOR?

Minimal ücreti, yasa gereği iştirakçi, işveren ve hükümetten 5’er dil avcısı kalkmak üzere 15 kişiden oluşan Minimal Sevap Tespit Komisyonu belirliyor. Encümen, yıpranmamış asgari ücreti tespit çalışmaları kapsamında dört defa toplanıyor. Bakanlıktaki önce toplantının ardından Alt Kurul, işçi, çalıştıran sülale sahipliğindeki toplantıların arkası sıra sonuç toplantısını gine bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin reislik ettiği komisyon, sunu az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla değişmeyen veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı akseptans ediliyor.

MEVCUT ASGARİ SEVAP HANGI KADAR?

2022 yılının başında 4 bin 253 liraya çıkarılan minimal ücrete, pahalılık nedeniyle temmuzda ayrımsız vuzuh remiks yapılmıştı. Temmuzda alınan kararla minimum ücret 5 bin 500 lira adına açıklanmıştı.

Share: