Artvin’de Projede Olmadığı Gerekçesiyle Doğal Gaz Borusu Döşenmeyen Sokak Sakinleri Tepki Gösterdi

KASIT İSTANBULLU

Artvin’in merkeze sadık Çamlık Mahallesi Çığlık Sokak’ta diri vatandaşlar, projesi olmadığı gerekçesiyle sokaklarına gaz borusu döşenmediğini müstakbel sürerek, mağdur olduklarını dile getirdi. Nahiye sakini Mecit Özkan, “45 bin liraya kombisini aldık, bağırsak döşemesini yaptırdık. Bu büyüklüğünde masraf ettik doğal gaz ati diye niteleyerek. Tığ hangi yapacağız?” dedi. Dağıtım şirketi yetkilileri ise Elem sokağa gaz bağlanmasının bu yılki yatırım planlamalarında olmadığını aktardı.

Artvin’in merkeze tutkun Çamlık Mahallesi’ndeki Çığlık Çıkmaz sakinleri, projesi olmadığı gerekçesiyle sokaklarına gaz borusu döşenmediğini belirterek reaksiyon gösterdi. Çıkmaz sakinlerinden Mecit Özkan, şöyle konuştu:

“DOĞAL GAZ İÇİN 45 BİN LİRA GIDER ETTİK”

“Mütekait güvenlik mensubuyum, birikimlerimizle geldik burada bir çatı yapalım dedik yaptık. Burada 4 kıta dairem var de iki tanesi yeğenimin iki tanesi da benim. Bu seneye büyüklüğünde az çok dümen ettik güzeşte sene kömürün zamlanması kim bu senede kömürün tonu olmuş 8 milyon diyorlar. Bu kazanda bile yeryüzü bir iki 3 titrem kömür yanıyor, binada oturan az olduğu zarfında çokça yanıyor. 3 titrem kömür de zaman 24 bin lira yapıyor. Ben 7 bin lira aylık alan birisiyim, 24 bin liralık kömüre bu kışın bu mal vermem imkansız üzere tıpkısı öz. Demin bu binada 20 can yaşıyor bütünü tıpkısı durumda benim ebat neyse ötekilerin durumu dahi benzeri, hiçbirinin maddesel durumu buna amelî değil. Sabık yıla büyüklüğünde acı tatlı dümen ediyorduk amma bu sene bu kömürü takanak gücümüz yok. İki sunum dairem var, 45 bin liraya kombisini aldık çöz döşemesini yaptırdık sadece ana koridorunu yaptıracağız bambaşka bire bir eksiği namevcut artık. Bu kadar birlikte buraya harcama ettik doğal gaz gelecek diye. Önceleri dediklerine göre Çamlık Mahallesi’ne doğalgaz verilecekti, söylenti böyleydi amma şu anki duruma göre kayırıcı diyor ki; ‘Çamlık Caddesi’ne projede var, Çamlık Caddesi haricindeki yerlere üstelik doğal gaz veremeyeceğim, zira projede bulunmayan’ diyor. Yani bu sene bu duruma göre doğal gazın gelmesi imkansız kabil benzeri husus. Amma biz hangi yapacağız orasını dahi bilmiyorum. Yetkililerinin bu soruna aynı dakika önceki aynı çözüm bulmalarını istiyorum.

“ÇAMLIK CADDESİNE ÜSTELIK DOĞAL GAZ VERMİYORLARDI”

Bura Çamlık Caddesi, gerçekte buraya bile doğal gaz verilmiyordu. CHP Artvin Mebus Uğur Bayraktutan’ın araya girmesiyle burası çözümlendi. Yukarıdaki evlerden başlayarak bu Çamlık Caddesine şu dakika gaz boruları döşendi. Amma bizim aşağıda Incitici Çıkmaz’ta oturanlara doğal gaz verilmiyor. Gördüğünüz binaya büyüklüğünde ve oradan aşağıya binnetice 50 metre tamam, oradan 50 metre aşağıdan 30 metre bu büyüklüğünde vuzuh var. Ama doğal gaz bizim binaya şu an verilmiyor. Sanki projede yokmuş, bizim orası Kırıcı Sokağı kalıyormuş. Projeyi yetkililerle konuştuk, firma dedi kim ‘ora bu sene projede bulunmayan projede olmadığı için birlikte malzemeniz birlikte bulunmayan bu sene alamayacaksınız’ dediler.

350 METREDE BORUMUZ BULUNMAYAN DİYORLAR.

Buradaki saf gazın onların dediğine göre evet tepeden bayağı bu sokağa makul gidecek evet bile aşağıdan yukarıya doğru. Aşağıdaki yolla ayrımından yukarıya büyüklüğünde 350 metre ama 350 metre borumuz namevcut diyorlar projeyi alınmamış. Bu kışa dahi yetişmez mümkün değil onların dediğine bakarak imkansız diyorlar.

Bahtışen Özkan ise “Yalvardık amma oradan buraya getirmediler. Bu büyüklüğünde bile vasıta döktük ama yeter ki katıksız gazı kapımıza getirin diyerek borusunu da tığ alalım dedik bulunmayan dediler” diyerek konuştu.

“ŞUBATTAN SONRALARI SOBAMIZ YANMADI”

Çıkmaz sakinlerinden Zeynep Demirci ise şunları söyledi:

“Bu binanın sunu madun katında 5 yıldır oturuyorum burada. Peki gaz ati dediler tığ de doğal gaz üzere tedbir yapıyoruz, kombisini aldık parası 19 bin liraya andıran tuttu. Tığ şimdi ne yapacağız? Çocuğum okula gidiyor doğalgaz gelmeyecek diyorlar. Demin kömür almak zorundayız. Eşim cümbüş teknisyeni, 6-7 bin teklik fakat aylık alıyor. Kömüre 12-13 bin lira biz sanmıyorum ödeyebilecek miyiz bu parayı. Yetkililerden bu soğuklar gelmeden benzeri çaresini bulsunlar, bulamazlarsa hangi evet yani kışın soğukta geçireceğiz. Sabık yıl şubattan bilahare yanmadı sobamız. Çocuğum var 3. sınıfa gidiyor. Haddinden Fazla soğuk olursa çocuğumu alıp köye gitmemiz geçişsiz köyde haddinden fazla andıran değil ki.”

SIMURG Bilim Ajansı’nın ulaştığı, gaz dağıtım şirketi yetkilileri; Zehir Çıkmaz’a doğal gaz bağlanmasının bu yılki envestisman planlamasında olmadığını bildirdi.

Share: